5 чудесни и 5 ужасни храни за червата
Един от съществените и изключително важни ключове към доброто здраве е състоянието на червата. Често пренебрегваме този факт. А здравето на червата и състоянието на полезните бактерии в тях е от изключителна важност за цялостното здраве, както и за всички системи в организма.
Здравите черва зависят до голяма степен от това какви избори правим в храненето си. Някои храни са особено важни за подхранването на чревните бактерии и ускоряване на движенията на червата, усвояването на хранителните вещества, витамините, минералите. Докато други храни имат тъкмо обратния ефект – потискат нормалната функция на червата, правят ги инертни, пречат на усвояването на микро- и макроелементите, а това се отразява зле на здравето.
Кои са 5-те полезни и 5-те най-вредни храни за червата?
5 чудесни храни за здрави черва
Кисело мляко
Киселото мляко е на първо място сред полезните храни за здрави черва. В него се съдържат множество полезни бактерии, които подхранват микробиома в червата. Киселото мляко е полезно за червата и е добре да се консумира ежедневно. Пробиотиците в него се отразяват благоприятно и на имунната система, подпомагат храносмилането, оказват положително въздействие върху сърдечносъдовата система, борят се с възпаленията и инфекциите.
Комбуча
Комбуча е ферментирала напитка, приготвяна от специфичен вид гъба. Както повечето ферментирали продукти, така и комбуча е много важна за червата, защото съдържа естествени пробиотици. Комбуча съдържа и органични киселини, които стимулират бактериите в червата и подобряват усвояването на хранителните елементи.
Пълнозърнести храни
Пълнозърнестите храни са много богати на антиоксиданти, витамини от група В, витамин Е, магнезий, цинк, протеини, желязо. Нещо повече – те са едни от най-добрите източници на фибри, а фибрите са незаменими за функциите на червата. Те действат като подхранващ елемент за бактериите в тях, спомагат за правилното им размножаване и устойчивост. Сред най-полезните за червата пълнозърнести храни са кафяв ориз, овес, киноа, елда.
Плодове
В плодовете се съдържат големи количества фибри, но и полифеноли, които действат противовъзпалително за червата. Антиоксидантното им действие е от голямо значение за намаляване на чревните възпаления и превенцията на опасни заболявания.
Бобови
Бобовите растения в цялото им многообразие са незаменима храна за червата. Те са много богат източник на растителни протеини, фибри, витамини и минерали. Консумирайте повече боб, леща, нахут, грах за здрави черва.
Кои са най-вредните храни за червата?
Преработени меса
Преработените меса и деликатесите са с високо съдържание на наситени мазнини, трансмазнини, хидрогенирани масла, изобилие от сол. Тези съставки пречат на нормалната работа на червата, затрудняват функциите на полезните бактерии и водят до възпаления. Преработените меса и колбаси доказано влошават функцията на бактериите в червата, като причиняват диария, запек, подуване, тежест, газове.
Прекалено преработени храни
Трудно е човек да изключи напълно преработените храни, защото те са навсякъде около нас в съвременния начин на хранене. Но сред всички преработени се открояват някои с много висок процент на преработка, което ги прави крайно вредни за червата, а и за цялостното здраве. Те са с богато съдържание на захар, сол, наситени мазнини, трансмазнини.
Сред тези храни са шоколад, захарни изделия, безалкохолни напитки, печива, чипсове, готови пици и други полуфабрикати.
Алкохол
Алкохолът действа зле на червата. Той усилва локалните възпаления в тях и уврежда функциите на полезните бактерии. Редовната консумация дори на умерени количества алкохол може да повиши риска от някои видове рак на червата, включително на дебелото черво.
Кофеин
Напитките с високо съдържание на кофеин – кафето във всичките му форми, газираните напитки, енергийните напитки, са сред вредните храни за червата. Кофеинът стимулира нервите в червата да изпращат сигнали за повишени нива на стрес и тревожност, което може да доведе до безпокойство, депресия, промени в настроението, съня. Червата са пряко свързани с нервната система и мозъка, което може да предизвика вълна от здравословни проблеми.
Изкуствени подсладители
Изкуствените подсладители са примамливи за хората, които се опитват да премахнат добавената захар от храненето си. Те дават възможност да не се лишавате от сладки храни и да ги консумирате без вина. Изкуствените подсладители обаче имат много негативно влияние върху микробиома на червата. Те предизвикват болки, газове, подуване, диария, запек, дискомфорт, особено ако са в големи количества.
Източник: Az-jenata.bg
Добави Коментар