Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ефектът от локдауните върху младите: Австралийско проучване категорично – липса на сън, алкохолизъм и стрес

Всеки десети до 19-годишна възраст в страната на кенгурата пие алкохол, сравнено с едва 2% през 2019 г.
Ключови думи: австралия, проучване, ефект, локдаун, тийнейджъри, негативен ефект, алкохолизъм, стрес, липса на сън

Какъв е бил ефекта на пандемията и конкретно от локдауните върху психиката на тийнейджърите? Този въпрос опитва да отговори изследване, проведено в Университския център Матилда за изследвания на психическото здраве и злоупотреба със субстанции. Резултатите са крещящи в лицето на защитниците на затварянията по време на пандемията и особено в ранните ѝ месеци.

Установено е, че подрастващите са прекарали много повече време пред екрани. Редом с това те са започнали да злоупотребяват с алкохол и са нарушили навиците си за спане. Всичко това има огромно значение за дългосрочното здраве на тийнейджърите.

„Добре знаем, че тези рискови поведения са често срещани сред младите хора, но също знаем, че те са ключови предпоставки за последващи хронични заболявания, включително онкологични, кардиоваскуларни и психологични“, казва ръководителят на проведеното проучавне д-р Лорийн Гарднър.

Тя набляга особено върху ефекта на локдауните, свързан с увеличената употреба на алкохол, взирането в екраните за продължителни периоди, както и недостатъчното сън, особено при момичетата.

Проучването е проведено в Австралия – страната, където локдауните и строгите мерки бяха най-брутални през последните над 2 години. То е проведено чрез анкета, в която са се включиули около 1000 австралийски тийнейджъри и подрастващи на средна възраст 12.6 г. Въпросите са били отправяни към тях периодично между 2019 г., когато с друга цел е започнало проучването, и 2021 г. 

Средно разликата преди ковид и след е, че младите прекарват 8% повече време пред екраните за забавление - повече от 2 часа на ден. 96% от всички запитани са отговорили, че просто по-често стоят пред компютъра, телевизора или дори телефона заради скука. Преди пандемията процентът е бил 86.

А с повишаването на времето във виртуалното пространство, растат и нивата на стрес и притеснения, докато начините, по които младите могат да се справят с тези емоции намаляват, казва един от авторите на проучаването д-р Джейсън Нагата.

Ръстът на консумацията на алкохол пък е потресаващ. Преди пандемията едва 2% от запитаните тийнейджъри са признавали, че пият отвреме навреме. През 2021 г. техният брой е скочил 5 пъти. Оказва се, че всеки десети тийнейджър в Австралия употребява алкохол в прекалени количества. Резултатите вероятно са аналогични за всички страни по света, изпитали от първа ръка какво значи локдаун.

Логично броят на часовете на сън за младите през период 2019-2021 г. е скочил драстично. Това се дължи на липсата на занимания и социална среда. За съжаление обаче тенденцията момичетата в тази възраст да не доспиват се е запазила и дори задълбочила, като една трета от запитаните тийнейджърки са потвърдили, че не спят достатъчно.

Локдауните, според изследването, са причина и за още проблеми с психиката и поведението на младите. Рискови фактори за тяхното здраве като тютюнопушене, лоша диета и липса на физична активност също бележат ръст в двете години на локдауни. 

Проф. Марий Тийсън – директорът на Център Матилда, където е проведено проучването, е категорична, че резултатите са показателни и подсилват тези от други проведени в трети страни подобни изследвания. „Какви точно ще са в пълния си размер негативните ефекти на пандемията върху младите хората ще разберем по-късно. Но такива има и вече се признават международно“, каза още тя.
 

1
Коментара по темата
1.
Rando
13.06.2022 21:37:14
Хахахаха,тука това си беше ежедневието на млади и стари и преди ковид

Липса на сън - 60 часа работна седмица е прието за нещо напълно нормално

Стрес колкото щеш

Алкохолизъм си ни е като запазена марка на народа като цяло

Младите ги пере яко и наркоманията

С други думи нашия велик народ бутане няма,няма как да го оплаши вирусчето
  Добави Коментар
Той превъртя играта 6 от 6 победи в големи финали Чувствителният Виктор си пожела... Жена и поне 2 деца
Изключително грозна кражба в България Двама нападнаха 78-годишен Морковите се препоръчват, защото... Помагат на имунната система
Много българи се чувстват ощипани от... Увеличението на цената на хляба След резила срещу Барса: Модрич с показателна реакция Лука честити на каталунците
Димитър Бербатов тренира с... Пак е при ЦСКА, но с друга роля Ритуал в основата на успеха на "Приятели" Ето какво им помагало
Какво се случва с Урсула фон дер Лайен? От Брюксел внесоха светлина Взе тежко решение Отказва се от професионалния бокс
България загуби изключителен лекар Напусна ни проф. Ангел Боянов Много е важно да се наспивате, защото... Мозъкът ви ще работи на по-добри честоти