Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Под 1% от антибиотиците у нас са предписани след антибиограма

Безразборният прием на антибиотици е една от причините за нарастваща антимикробна резистентност, която всяка година става причина за смъртта на хиляди хора
Ключови думи: безразборен прием, антибиотици, резистентност, проблем, здравеопазване

Безразборният прием на антибиотици е една от причините за нарастваща антимикробна резистентност, която всяка година става причина за смъртта на хиляди хора. Последните данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) показват намаляване на общата консумация на антибиотици с повече от 15% между 2019 и 2020 г. в повечето страни от ЕС/ЕИП, най-вече в първичната медицинска помощ.

Тази тенденция, вероятно се дължи на пандемията, като причините могат да са затруднения достъп до първичната медицинска помощ или намаляването на други респираторни заболявания, заради ограниченията – носенето на маски, спазването на дистанция и т.н.

В болничния сектор също се наблюдава спад в потреблението на антимикробни лекарства между 2019 г. и 2020 г. в около две трети от страните и увеличение в останалите държави от ЕС/ЕИП.

България разбира се е едно от изключенията от европейските тенденции. През 2020 г., у нас общо чрез болничната и извънболничната помощ са изписани повече антибиотици, отколкото през която и да е друга година от 2002 насам. Запазва се правилото броят да се увеличава всяка следваща година без да се търси конкретна причина и начин за решаване на проблема.

Употреба на дефинирана дневна доза антибиотиции на 100хил. души  в извънболничната помощ в Евройския съюз/ЕИП - 2020г.

 Според ECDC през 2020г. в България в над 50% от случаите са изписвани две групи антибиотици - Макролиди, (в групата са още линкозамиди и стрептограмини) - 27,6% и Бета-лактами - 45%. Прави впечатление, че докато Бета-лактамни антибактериални средства, производни на пеницилина са сред най-често употребяваните в целия ЕС, то употребата на Макролиди, (линкозамиди и стрептограмини) съвсем не е толкова популярна в други странни от ЕС. Например в Нидерландия те са предписвани в едва 17% от случаите, в Германия 14%, Франция 12%, Финландия – 4,4 % и т.н/ . Вероятно една от причините е, че за дълъг период от време се смяташе, че макролидите и конкретно Азитромицин, са ефективни срещу коронавируса. В началото на 2020 година, Правителството даже осъществи внос на големи количества от Китай. Независимо, че нямат никакъв ефект срещу вируси, населението вероятно е изпило всички пуснати на пазара количества. Това по никакъв начин не е повлияло на лечението на Ковид-19, но със сигурност е създало предпоставки за развитие на антибиотична резистентност. 

Антибиотичната резистентност е огромното последствие от безразборното предписване и прием на антибиотици. Повече от половината изолати на Escherichia coli и повече от една трета от изолатите на Klebsiella pneumoniae , са резистентни към поне една антимикробна група. Резистентността към карбапенем е често срещана при видовете P. aeruginosa и Acinetobacter . Наблюдава се и нарастваща тенденция в процента на резистентни към ванкомицин изолати на E. faecium в ЕС/ЕИП, който се е увеличил от 11,6% през 2016 г. на 16,8% през 2020 г.

Резистентността към антибиотици от трето поколение като ванкомицин и тези от групата на карбапенемите, остава глобален и много сериозен проблем. Когато тези антибиотици вече не са ефективни ще има много ограничени възможности за лечение и това все по-често ще води ди фатален изход. Резистентността към антибиотици от трето поколение би компрометирала ефективността дори при лечение на рак и при трансплантация на органи.

Дори е излишно да се споменава, е България заема „почетното“ четвърто място и по този показател, предшествана от Гърция, Румъния и Италия. По-лошото, обаче е че няма никакви индикации за промяна на тенденцията в бъдеще.

Отговорността е на всички. На първо място липсва каквото и да политическа и институционална отговорност. У нас, дори няма публични данни за броя на продадените антибиотици. Опитахме да достъпим тази информация чрез Изпълнителна агенция по лекарствата, но се оказа, че нямат нормативно задължение да я събират. Всъщност събирането ѝ само по себе си нито не е достатъчно, нито носи някакви ползи. Необходима е насочена е работеща държавна политика за намаляване употребата антимикробни средства.

Антибиограмата

– един много полезен начин да се определи чувствителността на вече изолиран бактерий към определен антибиотик, за съжаление не е достатъчно популярно у нас. В България, годишно се продават около 2млн. опаковки антибиотици. На фона на тази цифра през цялата минала година НЗОК е заплатила по-малко от 145 хил. антибиограми, в извънболничната помощ, от тях в първичната извънболнична медицискта помощ ( общопрактикуващите лекари ) 56 487 и малко над 88хил. в специализирана. За броят на антибиограмите в болничната помощ – НЗОК няма информация. Следва да се има предвид също, че немалка част от антибиотиците се купуват без рецепта и те със сигурност се прилагат без антибиограма. За други лекарства, като капки, унгвенти спрейове и т.н., в чиито състав има включен антибиотик пък изобщо няма данни.

По всичко изглежда, че така и ще продължим – в току-що подписания Национален рамков договор са заложени 173 088 антибиограми – всяко по 5,50лв. Така че промяна в тази посока не се очаква, нито от страна на медицинските специалисти, които трябва да ги назначат, нито от страна на пациентите, които ако са добре осведомени трябва да ги изискат, нито от страна на отговорните институции, които трябва да съставят политика и да създават възможност и условия всичко това да се случи. Догодина, вероятно ще сме изпили още повече антибиотици предписани по интуиция или дори ще сме си ги купили сами. А след това ще се тюхкаме на мястото си в таблицата за смъртност и на всички останали „престижни“ места, които страната ни заема от години.

Важно е да се знае, че вредата, която можем да нанесем с безразборното използване на антибиотици е, че така се създадат резистентни бактериални щамове. Това е вреда, която засяга не само българските пациенти, а целия свят. Заразяването с такива резистентни щамове не може да бъде лекувано с антибиотик и може да завърши фатално. Добре е да го знаем, защото утре потърпевши от тази наша национална немърливост могат да са най-близките ни хора.

6
Коментара по темата
6.
Rando
12.06.2022 16:40:29
90% от лекарите в БГ са олигофрени,в цял свят антибиотик е нещо много сериозно,само тука антибиотици се предписват по 2-3-4 вида за щяло и нещяло,после защо сме толкова болна нация

Да не говорим,че антибиотицитие правят редица психически проблеми и това обяснява много за нашия народ като цяло
5.
Мед. представител
12.06.2022 15:31:00
Фармацевтичните фирми продават с 300% печалба, за тях няма нито криза, нито инфлация. Рекламните им бюджети са десетки милионни. За един известен такъв шеф Н.Х. се знае, че си е направил кабинет в х-л Маринела, там си прави срещите, поръчва си нергелета, шейх.
4.
Доктор Албан
12.06.2022 11:28:40
Всеки лекар предписва антибиуотици ?! в Англия трябва да си на умирачка че да ти предпишат антибиотик.
Голям процент ще станат резистивни към тях.
3.
Kremvirshi Leki pfizeri s vaksina for free
12.06.2022 10:43:33
Q kaji koi stana milioner ot Vaksinite na Pfizer koq firmata vnositel i usvoitel
2.
1
12.06.2022 10:34:01
Дрън, дрън.......
1.
Истината
12.06.2022 10:21:29
Фармацевтични компании подкупват всички лични лекари с екскурзии под формата на семинари, разни придобивки като таблети и др. По този начин се изписват лекарствата в България.
  Добави Коментар
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация