Премиерът с нов удар по Слави: ИТН са влезли в политиката заради обществените поръчки
Тези хора бяха в политиката, за да се опитат да вземат едни обществени поръчки през АПИ. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ премиерът Кирил Петков. Той коментира неочакваното решението на Слави Трифонов за развод с партиите от управляващата коалиция.
„Когато това (б.а. вземането на обществените поръчки) не се случи по този начин, те решиха, че няма смисъл да са в това управление и излязоха. Без да им пука за правителството, за народа, за ситуацията. Просто го направиха както един певец може да го направи, който няма отговорност за България“, жалва се премиерът.
„Нека да върнем календарът назад! Първият голям проблем беше, когато пак от Министерството на регионалното развитие и благоустройството искаха от АПИ да похарчат 1,1 млрд. лева безконтролно. Първото ни скарване беше, когато казахме, че не може да е без контрол. Трябва да мине през проверка и през санкция на парламента“, добави той.
"Всичките фирми, които бяха строили (б.а. пътища) по времето на Бойко Борисов, бяха правили до голяма степен основни ремонти, но под предлога, че това са леки поправки на пътната настилка. Това означава, че правиш основен ремонт с големи средства, но не даваш гаранция за пътищата. Караджов каза, че това са същите фирми, но трябвало да даде парите на тях, за да може да продължат да работят, тъй като нямало други. Ние попитахме откъде знае каква част от тези ремонти са реални. Искахме комисия да ги разследва. Те отговориха да не им се месим“, разказва министър-председателят.
„Заявиха (б.а. от ИТН), че Министерството на регионалното развитие е тяхно. Викам йм не е ваше, а е на държавата и няма да одобрим някой да похарчи 1,1 млрд. лева държавни пари. Затова решението ще трябва да мине през санкция на парламента с контролна функция и приехме да платим 50%, а като се направи контролната функция да се доплати останалата част“, припомни той.
Те много се ядосаха и следващите проблем беше с БНБ, разказва премиерът.
„Казахме им, че нямаме нищо против управителят да е от ИТН, но не искахме Каримански, защото е бил изпълнителен директор на „Инвестбанк“ и не вярваме на добрата му репутация. Настоявахме да е кандидатура, около която да се обединим всички, но отказаха. Има голяма свързаност между корупция и шеф на БНБ. Ако искате да разследвате това явление, е хубаво управителят да е морален, с висок стандарт. Няма друга институция, която да може да се видят парите с нелегален произход", добави той.
"Предложението Любомир Каримански да е шеф на БНБ от страна на „Има такъв народ“ беше опасност, имаше риск той да не изпълни ролята на истински гуверньор на БНБ“, заяви Петков.
По думите му това е бил един от моментите, довели до раздор между вече бившите коалиционни партньори.
„Тогава се обадихме на Слави Трифонов. Казах му – дайте друг ваш кандидат, но да сме съгласни. Каза се не. После се спря всякаква комуникация с Трифонов. Писахме есемеси, искахме да водим диалог, не може да се води диалог“, каза Петков.
Премиерът допълни, че е опитал да говори и с Тошко Йорданов, но той му е отговорил единствено с „не съм оторизиран да разговарям с вас“.
Друг момент, довел до раздор е скандала с МРРБ и парите за пътищата.
Относно МРРБ Петков каза, че от „Има такъв народ“ са настоявали да се разплатят на съмнителни фирми без да има контрол върху техни предишни харчения. След като това не се случило, отношенията им се обтегнали.
На въпрос дали „Продължаваме промяната“ може да бъде в коалиция с ГЕРБ, Петков отговори, че това е невъзможно. „Ние не можем да работим с ГЕРБ в този формат, в който Борисов стои отзад и пуши пурата. Няма как да преговаряме с тях. Борисов е червена линия“, каза премиерът.
Относно евентуална коалиция с ДПС, Петков отговори в същия дух. „Аз не мога да се върна вкъщи и да се погледна в огледалото, ако направя такава сделка“, каза премиерът.
А за партия „Възраждане“ Петков намекна, че двете партии са абсолютно противоположни и няма как да намерят допирни точки.
„Казаха ми, че ако имам проблем с Гроздан Караджов, имам проблем директно със Слави Трифонов, защото той е един брокер“, изтъкна премиерът.
По думите му е имало пълна координация между лидерът на „Има такъв народ“ и неговите министри, които му рапортували всеки ден.
Русия носи това име от 17 век. Преди това се е наричала Московия. Нашата държава има хилядолетна история.
Затова трябва да има референдуми за всичко.
На първо време , за влизането в еврозоната.
То докато дойде време да ни приемат , евросъюза ще приеме рублата.
Ха ха ха.
Простото ще внася закон за индулгенция, по подобие на Станишев в последния ден от тройната коалиция.....
Крадлив измекяр!
Не ги искат нито бившият им политически ментор, нито партньорите, нито някой трезвомислещ.
Няма нужда дори да се дават примери.
В тази сложна геополитическа ситуация оставането им на власт е катастрофа.
Слави усети този тънък политически момент и даде отбой.
Тези момчета си нямат и на представа как се ръководи държава, още повече в такава сложна политическа ситуация и не на последно място те най-малкото никога не са се ръководили от българския национален интерес.
Така че, една такава позиция е винаги закъсняла от гледна точка на интереса на страната.
Окрадоха парите за пътища, а Караджов обеща да се изпълни задълженията, поети от Кокорчо в новия бюджет.
Без мадуровките, кирчококорковците ще си драпат мъдете при бай Ставри....
Настоящия вариант е:
Къде се скри Киро,че господарката му го търси да го бие?
Той никога не се е и показвал де.
Що за политик си като се изявяваш само чрез социалните мрежи.
Разногласия, вътрешни разпри между племената изживява гей дружинката.
Краен упадък, инфлация, безработица, фалити ни донесе промяната , Радев смотаняка ,Киро Ментето ,Корни Кобилкина, морските свинчета от ДБ.
И къде са 8 000 000 000(ОСЕМ МИЛИАРДА)лв, крадени годишно от ГЕРБ? КЪДЕ СА?
Не съм от Герб нито от Възраждане нито от Слави, но вие наистина сте възможно най-лошото управление, което България някога е имала от създаването и през 681 г. - Предателство, лъжи, срам и позор.