Ще падне ли правителството?
Ако опозицията в парламента внесе искане за вот на недоверие и ако "Има такъв народ" решат да гласуват заедно с ГЕРБ, ДПС, и "Възраждане", тогава има вероятност правителството да падне. Това заяви преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова в интервю за БНТ, дадено по телефона.
По думите ѝ е възможно и внасянето на вот на доверие, но засега няма такива заявки от страна на премиера.
"Не останах с впечатление, че министър-председателят има намерение да се внесе искане за вот на доверие. Опозицията ако прецени, тя е на ход. Но не е на дневен ред да кажем, че правителството е паднало.
Предложението Бойко Рашков да бъде избран за председател на КПКОНПИ трябва да бъде направено преди освобождаването му като министър, за се гарантира, че той наистина влиза в нея, смята още доц. Киселова.
"Оттук премиерът каза, че са им необходими 12 гласа и предполагам, че ще разчитат или на депутати от други групи, които не бяха доволни от това, че Рашков е вътрешен министър или имат предварителна договорка от ИТН, че ще ги подадат.
Тя уточни, че министрите от ИТН трябва да подадат оставки, защото изтеглянето от управлението им не води до тяхното освобождаване, необходимо е за това да се произнесе Народното събрание
"Предполагам, че министър-председателят ще направи рокада, като ще предложи петима министри, на мястото на тези, които излизат, ако приемем, че г-н Рашков е станал председател на КПКОНПИ".
Тази рокада може да мине само с обикновено мнозинство - 62 депутати, обясни доц. Киселова. По думите ѝ парламентът ще може да продължи да работи.
"За няколко гласувания се изискват по-високи мнозинство - евентуално преодоляване на вето, разговори за избиране на инспектори към ВСС, но според мен това не е на дневен ред. Също така не трябва да забравяме , че наесен предстои да се изберат 11 членова на ВСС. Това са такива гласувания, за които се изискват по-големи мнозинства", обясни тя.
Социологът Първан Симеонов пък каза пред Нова телевизия, че обществото не е готово за нови избори.
„Струва ми се, че обществото не иска предсрочен вот. Вероятно оставащите в управлението партии ще се опитат да се позоват точно на това – да кажат „последното от, което имаме нужда сега е ново завъртане в парламента или нови избори. Затова нека се опитаме да караме така”, добави той.
„Ходът на Слави Трифонов постига точно обратното на онова, което той казва. Той заяви „Те се канеха да предадат Северна Македония“. Ако Слави Трифонов напусне и неговият министър Генчовска си подаде оставката, това улеснява едно евентуално вдигане на ветото за РСМ. Второ, той казва, че страната влиза в агония. Истината е,че по-голяма агония ще бъде, ако страната се остави на правителството на малцинството, когато има глобални инфлационни процеси и война”, допълни Симеонов.
Според него правителство на малцинството може да зависи пак от Трифонов.
„Тоест, може да се съгласи да подкрепя ключови негови решения, без да има министри. Българските политици трябва час по-скоро да спрат с тези неща. Три години България живее в антологични действия. Страната ни се нуждае от ясен план за стабилизация. И без друго наесен може да влезем в инфлационна спирала”, каза още социологът.
Въпросът е кога.