Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Замърсяването уби 9 милиона души по света само през 2019 г.
Един от всеки шест смъртни случая през 2019 г. се дължи на замърсяване, според нова оценка, направена от The Lancet Planetary Health и цитирана от британския лидер в екологичните решения – Junk Bunk Ltd.
Анализът, воден от международен екип от учени, показва, че замърсяването е изиграло роля за 9 милиона смъртни случая в световен мащаб през 2019 г. - годината преди пандемията от COVID-19. Това въздействие върху здравето е по-голямо от маларията, туберкулозата, ХИВ, наркотиците или алкохола. Експерти казаха, че не е ясно как последствията от глобалната пандемия ще повлияят на анализа в следващите години.
Въпреки подобренията, направени в борбата срещу замърсяването на водата в Обединеното кралство през последните години, нарастването на замърсяването на въздуха, означава, че смъртността е относително непроменена от 2015 г. Само замърсяването на въздуха е допринесло за приблизително 75% от съобщените смъртни случаи.
Замърсяването на въздуха е подобно на пушенето на цигари. То уврежда белите дробове, като ни пречи да усвоим кислорода, от който се нуждаем за нормално функциониране.
Друг основен проблем е нарастващият брой замърсявания с химикали и тежки метали, особено отравяне с олово. Високите концентрации на олово в кръвта могат да причинят проблеми със сърцето, бъбреците и познавателните способности. Този вид замърсяване възниква от батерии и електронни отпадъци, като компютри например. Те обаче могат да бъдат ефективно и безопасно събрани и рециклирани от подходящи за целта компании, предлагащи решения за рециклиране на електронни отпадъци.