Замърсяването уби 9 милиона души по света само през 2019 г.
Един от всеки шест смъртни случая през 2019 г. се дължи на замърсяване, според нова оценка, направена от The Lancet Planetary Health и цитирана от британския лидер в екологичните решения – Junk Bunk Ltd.
Анализът, воден от международен екип от учени, показва, че замърсяването е изиграло роля за 9 милиона смъртни случая в световен мащаб през 2019 г. - годината преди пандемията от COVID-19. Това въздействие върху здравето е по-голямо от маларията, туберкулозата, ХИВ, наркотиците или алкохола. Експерти казаха, че не е ясно как последствията от глобалната пандемия ще повлияят на анализа в следващите години.
Въпреки подобренията, направени в борбата срещу замърсяването на водата в Обединеното кралство през последните години, нарастването на замърсяването на въздуха, означава, че смъртността е относително непроменена от 2015 г. Само замърсяването на въздуха е допринесло за приблизително 75% от съобщените смъртни случаи.
Замърсяването на въздуха е подобно на пушенето на цигари. То уврежда белите дробове, като ни пречи да усвоим кислорода, от който се нуждаем за нормално функциониране.
Друг основен проблем е нарастващият брой замърсявания с химикали и тежки метали, особено отравяне с олово. Високите концентрации на олово в кръвта могат да причинят проблеми със сърцето, бъбреците и познавателните способности. Този вид замърсяване възниква от батерии и електронни отпадъци, като компютри например. Те обаче могат да бъдат ефективно и безопасно събрани и рециклирани от подходящи за целта компании, предлагащи решения за рециклиране на електронни отпадъци.
Според Световната здравна организация (СЗО), оценките на доклада на The Lancet за смъртни случаи от олово и химическо замърсяване са в съответствие с оценките на СЗО за 2019 г.
Експертите казват, че замърсяването не познава граници - а замърсяването в една страна може да доведе до здравни последици в глобален мащаб.
Както изменението на климата, така и замърсяването, са глобални проблеми, които изискват глобални решения и e от жизненоважен интерес на хората помогнат този преход да се случи в световен мащаб.
Учените, ръководили този анализ, се надяват, че докладът ще стимулира политически действия. Предложените пътища за промяна включват стандартизиране на мониторинга на нивата на замърсяване, инвестиране в изследвания, укрепване на партньорствата за контрол на замърсяването. Преминаването от използване на изкопаеми горива - въглища, нефт и газ - към чисти, възобновяеми енергийни източници са начините, по които изследователите предлагат, че обществото може да постигне подобрения. Важно е и хората да ограничат въглеродния си отпечатък, като например да започнат да рециклират отпадъци или да преминат към ходене или каране на велосипед като транспортно средство, когато е възможно.
Тъй като светът е изправен пред влошаване на качеството на въздуха и нарастващи нива на химическо замърсяване, експертите смятат, че смъртните случаи поради замърсяване ще продължат да нарастват през следващите години, ако не се предприемат необходимите действия.
Добави Коментар