Земеделци блокираха път, искат пари заради градушката
Земеделски производители от Садово и Чешнегирово блокираха пътя Пловдив - Хасково. Хората настояват за ефективен работещ регламент, който да им осигури средства за възстановяване на щетите от градушката, съобщава БНТ.
Протестиращите отново изкараха земеделска техника на пътя, за да поискат ефективна защита. По думите им подаването на протоколи за обезщетение в земеделските служби може да ги лиши от възможността да засеят отново поразените площи.
Затова искат наредбите за подпомагане и финансова помощ, които съществуват в момента, да бъдат актуализирани.
От министерството заявиха, че вече е създадена организация за описване на щетите от последната градушка в Садово. За да получат обезщетения, стопаните трябва да подадат заявления в 7-дневен срок.
"Към този момент са подадени само 14 заявления", заяви Николай Маринов от Дирекция "Земеделие" към земеделското министерство в "Денят започва".
„Всяка година държавата в лицето на Министерството на земеделието осигурява ресурс от 3,5 млн. лева за застраховане на културите. В зеленчукопроизводството държавата е ангажирана на 65% за застрахователната премия и само 35% се полагат на фермера. Не може обаче да ги усвоим тези пари“, добави той.
В „Тази сутрин“ по бТВ пък изпълнителният директор на Държавен фонд "Земеделие" Николай Каварджиклиев каза, че при застрахована продукция се плащат 100% от нанесените вреди, при незастрахована – 50%.
„Напълно разбирам емоциите на хората, защото това е техният поминък. Вчера имаше среща в Садово, зам.-директорът на ДФ „Земеделие“ Георги Динев и представител на земеделското министерство Николай Маринов бяха там, обясняваха на хората, отговаряха на въпроси“, добави той.
Според него процедурата за получаване на обезщетение е ясна и публична.
„Има я на сайта на ДФ „Земеделие“, както и на този на Министерството на земеделието. Всеки, който се интересува, може да я отвори и да я прочете. При 100% унищожена продукция се покриват 80% от производствените разходи. Продукцията не трябва да се унищожава от собственика, а това е 100% унищожена продукция от неблагоприятни климатични промени. Плащаме субсидия, ако продукцията е унищожена от градушка, порой, суша, наводнение“, каза още изп. директор на ДФ „Земеделие“.
Много от тях не вярват, че ще им се помогне, защото още не са получили средства и за предишните поражения от градушки.
….Тази власт се крепи, както ми каза един мой познат от редиците на „Продължаваме промяната“:
„Това, което ни крепи, е алчността, която имаме“.