Правнуци на Сава Катрафилов: Гордеем се с него и с всички, които са дали живота си за България
Гордеем се не само с това, че сме потомци на поп Сава Катрафилов, но и с всички, които са дали живота си за България. Това казаха пред бТВ неговите правнуци Панайот и Георги Катрафилови от Несебър.
Заедно с Красимир и Жоро от Елена, които също са правнуци на революционера, който е бил един от първите учители в Бургас, те даряват средства за паметна плоча на загиналите 23 Ботеви четници в едно от паметните сражения - на Милин камък.
И сто живота да имах, бих ги дал за нея – свободата! Това са думи на еленчанина Сава Катрафилов.
Учител, свещеник, деец на революцията. Със своя чета се присъединява към Ботевата в Румъния, а сам той става член на щаба й.
„Първо са били 30 души, започва да ги събира, докато отива в Румънско, са били около 60, обаче са счели, че Ботев е по-голям авторитет, и той е като един от най-приближените му съветници“, казва Панайот Катрафилов.
Над 1300 патриоти почетоха Ботевите четници, откриха паметник на загиналите за свободата ни
И поп Сава като Ботев оставя семейство и невръстни деца, за да се посвети на свободата.
„Слизат на козлодуйския бряг, първият убит турчин е от дядо Сава, ние така го наричаме, впоследствие заклева четата и тръгват на път“, казва Георги Катрафилов.
Защо няма улица в Бургас на името на учителя, сравняван с Левски и Ботев?
„Има я написана клетвата, основното в нея е "Заклевам се в името на България, че ще воювам и ще отдам живота си за нейната свобода", обясни полк.о.з.доц. Станчо Станчев, председател на Военно-историческата комисия.
В битката при Милин камък поп Сава е ранен в краката и заловен.
Хващат дядо Сава и са искали да издаде имената на своите другари и са му давали оцет вместо вода, разказва Георги Катрафилов.
„За съжаление много малко се знае за съдбата на загиналите Ботеви четници, включително знаем и за войводата Ботев какви ли не легенди се говорят. Самият факт, че тези хора са загинали пред олтара на отечеството е достатъчен, всичко останало са подробности“, каза доц. Станчо Станчев.
146-години по-късно легендата за Сава Катрафилов и неговите другари оживя в паметна плоча край село Мраморен, дар от неговите потомци.
На 2 юни България се прекланя пред паметта на Христо Ботев и на всички герои, загинали за свободата и независимостта на страната ни. И тази година по традиция тържествата ще съберат стотици на връх Околчица.
Няма нужда от измислици - това което е направил поп Сава Катрафилов е напълно достатъчно за вечната му слава!
След като Ботев казва на капитан Енглендер:"Тук аз съм капитанът", поп Сава Катрафилов поема управлението на кораба"Радецки"! Той става рулеви.
Наследниците, обаче, сътворяват истории. Да, факт е, че е бил ранен в двата крака на Милин камък и е молил някой от четниците да отреже главата му. Но никъде не съм срещал, че е бил заловен и са му давали да пие оцет вместо вода. Няма никакви свидетелства какво е станало след това, освен : " Ботйов го целуна по челото и ние тръгнахме..." Истината преди всичко!