Отказаха да настанят украинка с дете в Сарафово, защото имала кола, но пенсионери ги приютиха
Млада украинска и тригодишния й син не бяха допуснати до базата на Министерството на отбраната в Сарафово, защото било наредено само бежанците, идващи с автобуси, да бъдат настанявани там. Пред бТВ младата жена разказа, че повече от два месеца е в България и все й се налага да пътува.
Тя напуснал хотела в Бяла с малкия Артьом, но с кола не могат да бъдат настанени в този буферен център. Могат единствено в другия - в Елхово.
„На 6-ти март тръгнах от Украйна и все така с детето сме на път. Боже, още колко ще трябва да пътуваме?“, възкликна Александра от Одеса и миг след това семейство от Сарафово спря пред нея, за да й предложи подслон.
Натъжени от новината, че много хора ще бъдат настанени в палатки, двамата пенсионери предлагат да помогнат на майката и детето й.
"На четвъртия етаж имаме свободна стая и можем да ги поместим - ще разполагат с баня и тоалетна, и възможност за готвене. И с всички други услуги, от които имат нужда, преводачески услуги някъде пред властите, ще им помогнем с удоволствие", казва Марияна Йорданова.
"Хора сме, трябва да помагаме! Със съпругата ми говорихме вкъщи, че можем да помогнем и ние колкото можем", заяви Димитър Анастасов.
Около 120 бежанци бяха превозени с автобуси от хотели в Слънчев бряг в Равда до базата на Министерството на отбраната в Сарафово, съобщи кореспондентът на бТВ Лора Стаматис. „Идваха и хора, които напускат хотелите сами. Настаняват ги в блокчета, които са с капацитет 250 души. За други 1000 се изгражда палатков лагер отзад на поляната“, добавя тя.
Част от палатките вече са разгънати. Те ще бъдат оборудвани с легла и с климатици. Изграждането на лагера ще продължи днес през целия ден.
Базата е строго охранявана. Външни хора не се допускат, но и бежанците веднъж влезли, не могат повече да излизат, защото се водят под списък. Те трябва да престоят тук няколко дни, докато им бъдат направени анкети и да бъдат определени специфичните им нужди. Хората обаче казват, че са попълвали анкети още преди две седмици.
"Тук всичко е толкова красиво и страхотно, но казаха ни, че няма да е за дълго, за ден-два. Аз съм с мъж инвалид и майка на 90 години, затова ми се ще да се установим някъде, за да не се налага да я нося много“, казва Галина Алеексеевна.
Надеждите й са скоро пак да преподава ментална аритметика на децата в родния си град.
Изхранването на бежанците е поето от Социалния патронаж към Община Бургас. Бебата и малките деца ще получават храна от Детската млечна кухня в морския град, а за хората със специфични потребности ще се погрижат от Областната управа.
Мисля, че това са хора, които използват ситуацията и злоупотребяват, като си осигуряват безплатна почивка на първа линия на плажа в Слънчев бряг и Златните пясъци !
Заслужавате да се стопите като народ и да бъдете заменени от мангалска паплач.