Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

75% от приходите на биткойн миньорите отиват за сметки за ток

Ключови думи: приходи, крипто миньори, 75% от прихода за ток, сметки за ток, анализ

Огромна част от приходите на миньорите на биткойни отиват за покриване на сметките им за електричество. Според данни на Digiconomist, анализирани от блокчейн сайта CryptoMonday, над 75% от приходите на копачите са за ток.

„Според проучване единична биткойн трансакция консумира около 2165 киловатчаса електричество. Това е колкото обикновено американско семейство ще използва за 74 дни“, коментира Джонатан Мери, главен изпълнителен директор на CryptoMonday.

В основата на енергоемките процеси на биткойна е неговият консенсусен механизъм на работа, наречен proof-of-work (доказателство за работа – бел. ред.). Той изисква решаването на сложни уравнения за получаване на нови монети. На свой ред тези изчисления изискват специализирана техника с високо потребление на ток, предава investor.bg.

Една от основните критики срещу биткойна е екологичният му отпечатък, определян от неговите критици като крайно неустойчив. Според проучване биткойн активността е отговорна за близо 114 мегатона въглероден диоксид годишно – обем, сравним с този на цяла Чехия например.

Въпреки че монетата все още е далеч от масово разпространение и използване, тя увеличава значително популярността си през последните години, оказвайки ефект върху околната среда.

„Позеленяване“ на биткойна

Един от вариантите за намаляване на екологичния отпечатък на биткойна е преминаването към възобновяеми енергийни източници – възможност, до която прибягват някои миньори.

В други части на сектора дори се чуват призиви за преминаване към по-малко енергийно интензивен механизъм на работа, като т. нар. proof-of-stake (доказателство за дял – бел. ред.). Той позволява верификацията на трансакции от обикновени потребителски устройства като мобилни телефони и настолни компютри.

През подобна процедура се очаква да премине блокчейн мрежата на етериума, която поддържа втората по големина на пазарната капитализация криптовалута етер. До година се очаква етериумът да смени механизма proof-of-work с proof-of-stake.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Сексолог с разтърсващи думи: Има двойки, които... Не правят секс с години Обра точките на 55 години (СНИМКА) Джей Ло показа отлична форма по бански
Китайци вбесиха Наско Сираков? Не оцениха Алекс Колев... "Спайдърмен" каза "не" на алкохола От над 2 години
Германия пред дилема да забрани фойерверките след 5 смъртни случая на Нова година Мощни нелегални фойерверки и липса на контрол оставиха след себе си жертви и десетки пострадали  Диво животно се разхожда пред БНБ Лисица броди из столицата
Урсула фон дер Лайен е болна от... Тежка пневмония Почина бележит писател Отиде си Дейвид Лодж
78-годишна жена бе пометена от автомобил В Пазарджик Калфин: Политиците да се обединят срещу бедността, целта им не може да е еврозоната Бившият вицепремиер припомни как при приемане на плоския данък политиците са се оправдавали, че така щели да привлекат инвестиции
Отиде си Димитър Манов, президентът изрази съболезнования на близките на големия хореограф Напусна ни всеотдаен преподавател и творец със забележителна дарба, коментира за него Румен Радев Шок за Новак Джокович Падна от 293-ия в АТП