Шест години след „4you”: Докъде я докара държавата с бандите на Митьо Очите и Божо Кравата
Неуспешен опит за ръкопашен бой, последван от престрелка, ранени и убийство. Действието се развива пред погледите на десетки ужасени туристи – повечето чужди граждани, на 8 юни 2016 г. в ресторанта „4you” в курортния комплекс Слънчев бряг. Сезонът е в своето начало. Властите са притеснени от имиджови щети и евентуални откази на резервации.
Сблъсъкът е между бандите на Димитър Желязков-Митьо Очите и Божидар Кузманов-Божо Кравата.
Кузманов е неформален собственик на „4you”, а Желязков – вече легендарен подземен бос със завладени ключови „територии“ в курорта.
И до ден днешен не е много ясно какъв е конкретният повод за конфликта. Причината обаче, изглежда, са опасенията на Митьо Очите, че се е появил сериозен конкурент в района.
Част от групата на Димитър Желязков влиза в ресторанта, друга остава отвън.
Очите със свои гардове се насочва към Божо Кравата и хората му, но, изглежда, сериозно подценява ситуацията. Вместо да ступат конкуренцията в ръкопашен бой, той и хората му изненадващо получават дъжд от куршуми.
Очите е тежко ранен и се бори за живота си, а гардът му Александър Алексиев-Сашо Водолаза е убит. Уцелени са и още няколко души от обкръжението на Желязков, но пораженията при тях са по-леки.
По чудо, гостите на заведението се разминават само с уплаха.
Лекарите спасяват живота на Димитър Желязков, но той остава с хроничен проблем в областта на уретера.
Държавата след това решава да демонстрира сила срещу двете групировки. Шест години по-късно обаче не изглежда да има сериозни успехи.
Веднага след стрелбата във „4you” са арестувани Божо Кравата и обкръжението му. Година след това в Специализирания наказателен съд е образувано дело за организирана престъпна група (ОПГ), начело на която е Божидар Кузманов. Като участници в нея подсъдими са още девет души - Иван Терзийски, Георги Иванчев, Тодор Славов, Радослав Димитров, Димитър Николов, Данаил Петков, Николай Иванов, Силви Николаев, Марчо Марков-Сървайвъра.
Макар че имат обвинения и за тормоз над бизнеси в Слънчев бряг, процесът се върти основно около стрелбата на 8 юни.
Главни герои в съдебната сага са Георги Иванчев - стрелял срещу Митьо Очите, и Тодор Славов - утрепал Сашо Водолаза.
Ключовият въпрос е дали те са действали предумишлено, както настоява прокуратурата, или под афект - при превишаване пределите на неизбежна отбрана или дори направо при неизбежна отбрана, както пледира защитата.
Според вещи лица нямало данни двамата да са били под уплаха, което се оспорва остро от адвокатите.
Около три години Иванчев и Славов бяха с най-тежката мярка за неотклонение - „задържане под стража“. След това преминаха в „домашен арест“, а от около година вече са на свобода под парична гаранция.
Процесът в Специализирания наказателен съд (СНС) се точи вече пет години, но е към края си. Закриването на спецсъда, което трябва да приключи технически в края на юли, не би следвало да е проблем. Делото ще се догледа в същия състав, но вече в Софийския градски съд. Това обаче е само първата инстанция.
Междувременно единият от подсъдимите – Радослав Димитров, е получил инфаркт. Той все пак се е възстановил и се е явил на последното съдебно заседание.
Иван Терзийски пък вече работи в Германия. Съдът дори е преценил, че той може и да не се явява на заседанията.
Две години след екшъна във „4you” държавата погна и Димитър Желязков. В началото на август 2018 г. той бе арестуван в Истанбул при подозрения, че е опитал да се укрие извън страната. Дни по-рано бяха задържани у нас при специализирана акция други лица, които по-късно бяха обвинени, че са част от ОПГ, ръководена от Желязков.
В началото на 2020 г. стартира и процесът в СНС, но там прокуратурата търпи сериозен провал. Към момента делото отново е в предначална фаза и дори е много вероятно да се прехвърли в Окръжен съд-Бургас заради липса на разпоредително заседание.
Всъщност преди две години и половина процесът стартира нормално, като в рамките на няколко месеца бяха разпитани и няколко свидетели. Сред тях бяха и ключовите потърпевши Йордан Йорданов-Данчо Паркета и Атанас Симеонов. Двамата бизнесмени се жалват, че са били подложени на изнудване, заплахи и палежи.
Йорданов дори припадна в съда, докато даваше показания.
Около половин година след началото на процеса обаче се оказа, че съдебна заседателка е с повдигнато обвинение по друго дело, но е наела адвокат Ивайло Найденов, който защитава двама от групата на Очите. Любопитен момент е, че за конфликта на интереси не съобщава тя или защитникът й, а прокуратурата. Налага се отвод и анулиране на процеса срещу Димитър Желязков и компания, който трябва да започне от начало.
От тогава насам държавното обвинение търпи сериозни неудачи. След рестарта на делото в един момент съдът открива нов тежък процесуален проблем – турската страна не е дала съответно разрешение за разследване по част от обвиненията срещу Желязков. Това е свързано с делото по екстрадиция на Митьо Очите в южната ни съседка. Междувременно гражданските ищци и основни свидетели Йорданов и Симеонов оттеглят голяма част от показанията си.
Така или иначе, процесът отново трябва да започне отначало. Първите опити за това се правят през есента на 2021 г., но от тогава досега винаги се намират пречки – обикновено отсъства някой от 12-те обвиняеми или техен адвокат с оправдание, че имат някакво заболяване. Основателни са съмненията, че се саботира провеждането на разпоредително заседание, за да може делото да се прехвърли в Окръжен съд-Бургас след закриването на СНС през юли. Ако такова заседание се проведе, делото се счита за започнало и остава в столицата – в Софийския градски съд. Следващият опит ще е на 24 юни.
Подсъдимите тук бяха 13, но единият междувременно почина. Юмер Мехмед стана жертва на зловещо убийство, за което е обвинен бизнесменът Станимир Рагевски.
Другите хора в групата на Желязков са Карен Ованнисян, Йордан Въчев, Иван Найденов, Иван Пишиев, Калоян Колев, Радослав Николов-Рачо, Венцислав Христов-Лавацата, Андрей Андреев, Пейко Янков, Пламен Петков и Станислава Желязкова – дъщеря на Митьо Очите.
Подземният бос бе почти три години „под стража“ въпреки претенциите му, че здравословното му състояние е несъвместимо с условията в затвора. От лятото на 2021 г. Димитър Желязков е в „домашен арест“. След това той направи няколко опита да излезе на свобода, но съдът все още го счита за твърде опасен, за да го пусне.
След екшъна на 8 юни 2016 г. Слънчев бряг привидно е по-спокойно място. Курортът сега се опитва да се възстанови след удара от ковид кризата, довел до сериозен отлив на традиционните чуждестранни туристи.
Желязков и семейството му развиват легални бизнеси, например, свързани с таксиметрови превози и пране на бельото на хотелските комплекси.
Божидар Кузманов не е известно вече да има интереси в района. Говори се, че се е преориентирал към зимни курорти.
Хахахаахахаа - те влязоха и почнаха да се стрелят от входа :DD
За да взимат огровни заплати и бонуси ли ?
Как мислиш..
:-)
Има много интереси и политика.
Няма правосъдие в България.
Не знам кой е виновен. Не казвам тоя е добър,тоя е лош.
Но такива са нещата.
Но каквито сме си ги избрали,такива ще ни управляват.
Перат ти чаршафите само техните фирми.Няма не искам.
Я намерете една касова бележка за пране от някой хотел да видим на каво цени се перат.
А за таксита та е ясно.
Само не е ясно за управляващите
Както в щатите италианската мафия е карала всички заведения и комплекси да си купуват мебели от техни фирми.
Който не иска му е плавало заведението.
За 6 години докарало делото до първа инстанция...
За още 6 щеше да стигне до втора и след още 6 да се произнрсат и върховните съдилища 1
За има-няма 20-тина години щяхме да имаме справедлив и бърз процес...
А сега като закрият спецсъдилищата, отиде та се не видя !