Унищожават два вековни ливански кедъра в апетитен имот в Бургас за нова сграда? (ОБНОВЕНА)
Два вековни ливански кедъра, купувани лично от градинаря на княз Фердинанд, намиращи се на най-апетитното място в Бургас, се унищожават заради намерение за строеж, твърди нашият читател Красимир Кутев. Бургазлията е сигнализирал и Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ). Той ни изпрати и становището на екоинспекцията. (ВИЖ ДОКУМЕНТИТЕ ПОД ТЕКСТА)
Двете дървета се намират в двора на частен имот на ул. „Софроний“ 18 – зад Грамофона и бирария „Ореха“ на главаната улица „Богориди“. Къщата е стара, а собственици на имота са няколко души.
Флагман.бг се свърза с един от тях – Стефанка Дамева. От години тя живее в Австрия. Въпреки че се прибира 1-2 пъти в годината в родния си град, категорично е против да продаде имота, каквито били намеренията на племенницата й.
„Много сме собствениците на този имот. Навремето се наложи да си продадем таванския етаж, там сега наследници в кадастъра са седем души, а всъщност живее една жена със сина си. Средният етаж е мой, а първият беше на брат ми, който почина. Сега е наследен от трите му деца и жена му. Те искат да спечелят пари от този имот. Още през миналата година адвокатите на племенницата ми Ваня Пенчева са се свързали с адвоката ми, имали инвестиционни намерения. А за мен той има сантиментална стойност и не искам да го продам, не съм съгласна да събарят къщата. Доколкото разбрах, без мое съгласие, са направени проекти за голяма жилищна сграда, но мястото на къщата се оказало малко и затова са решили да премахнат дърветата в двора. Тези два ливански кедъра са единствените в България. Кощунство е даже да се мисли да се режат дърветата, те имат историческа стойност“, каза Дамева.
Бургазлийката скоро е разговаряла със съседите си и нещата, които е чула от тях, меко казано са я шокирали. Имали съмнения, че умишлено се унищожават с химически препарати, тъй като отгоре са започнали да пожълтяват и да окапят – нещо нетипично за пролетта, а по-скоро се случва през есента. Собствениците на първия етаж твърдели, че са дърветата са болни.
Двата кедъра имат история. Те са купувани от дядото на Стефанка Дамева. Засадени са там в началото на 20-те години на миналия век, а тогава дори са били на 7-8 години. От този вид има само в Бургас и в парка на двореца Евксиноград - засаден през 1895 г. от младия княз Фердинанд.
„Княз Фердинанд е бил любител на цветята и дърветата, купувал много ценни и редки видове от цял свят. Дядо ми, който беше адвокат, е поръчал чрез един негов клиент, който пътува из Европа като търговец, му носи тези два кедъра. Помага му градинарят на княз Фердинанд“, обяснява бургазлийката.
Стефанка Дамева настоява да се направи проверка от съответните институции и оценка на състоянието на дърветата – дали са здрави и дали са предприети действия по унищожаването им.
Според становището на РИОСВ става ясно, че двете дървета са били защитени до 2005 година, но по поискане на собственика и след проведена процедура са заличени от Държавния регистър на защитените вековни дървета, тъй като създават предпоставка за възникване на нещастни случаи.
Обявяването на вековни дървета за защитени, съгласно действащото законодателство, се извършва само след съгласието на собственика на имота, в който попада вековното дърво, пише в заключението на становището на екоинспекцията. Това означава, че във всеки един момент двата кедъра могат да бъдят обявени за защитени, ако собствениците решат.
Час след тази публикация на дежурния телефон на Флагман.бг се обади племенницата Ваня Пенчева и заяви, че казаното от леля й Стефанка Дамева не отговаря на истината.
"Леля ми отдавна живее в чужбина, няма никаква представа какво се случва в Бургас. Това е много скъп имот и ние нямаме никакво намерение да го продаваме, нито да строим върху тази земя. Някой я подвежда и клевети доброто ни име. Написаното по мой адрес е абсолютна лъжа!", заяви г-жа Пенчева.
Проверка на Флагман.бг показа, че до скоро табелата за информация за двете дървета е стояла на оградата на имота, днес обаче липсваше. По информация на съседи тя е премахната след подадените сигнали срещу инвестиционните намерения.
Ливански кедър (Cedrus libani, Lebanon Cedar, Cedar of Lebanon, Thuja occidentalis, White Cedar) представлява многогодишно, вековно, с уникална красота иглолистно дърво. Притежава своя специфична форма на короната и свой прекрасен аромат. Принадлежи към семейство Борови (Pinaceae). От него фараоните са правели саркофази, а финикийците огромния си брой търговски кораби. Използван е и за построяването на висящите градини на Вавилон и храма на Соломон. Много често ливанският кедър се споменава в Библията. В миналато употребата на вида е била широко застъпена, при което резулататът днес е осезаемо намаляване на популацията му. В страната, чието име носи, сега е разпространен най-малко.
Преди много години целият Ливан е бил покрит от кедрови гори. Днес част от онези растения могат да се видят в Бешар, в северната част на страната. Открити са около 400 дървета, които растат на надморска височина от 2000 метра и са на възраст от 1200 до 2000 години. Известно е дърво в Сирия, което има обиколка на ствола от 7 метра. Този вид кедър расте до 40 метра височина и живее до 3000 години.