Спасиха от строителство полуостров Свети Яни, правят го най-новата туристическа атракция в Ахтопол
Полуостров Свети Яни, който може да се превърне в истинско съкровище за Ахтопол, бе спасен. Строителство там не само няма да се допусне, но и ще се развие като предпочитана туристическа дестинация.
На 17-ото издание на форума, организиран от „Черноморска Странджа“ в Ахтопол директорът на Националния исторически музей доц. Бони Петрунова разказа в детайли какви находки са открити и какво предстои за полуострова.
Тя специално благодари на бившия областен управител на Бургас Вълчо Чолаков, който бе сред гостите на форума, за подкрепата, която той е оказал, за да се запази мястото като държавна собственост и да премине в ръцете на Министерството на културата.
Как 17-ото издание на Кръглата маса "Странджанското Черноморие – археология и история" обедини експерти
Всички документи са одобрени и от собственост на военните полуостров Свети Яни е прехвърлен на Министерството на културата, а то го е предоставило на Националния исторически музей и това вече се води негова изнесена териториална структура.
Изследователи на историята се събраха на научен форум в Ахтопол
„Ако са прави колегите, които навремето са правили частични проучвания, би трябвало още от 12 век на това място да е имало манастир. Самото място много пъти е претърпяло изкопи и проверки, може би в дълбочина ще излязат по-сериозни доказателства за това, което е съществувало тук“, обясни доц. Петрунова.
Крайната цел е да не бъде унищожено и това малко, което е останало, допълни тя.
В пространството на манастира има вграден един голям контейнер за гориво, с който е била отоплявана сградата на военните и там трябва да се проучи.
„Изследванията ще вървят бавно, надявам се да не се проявява нетърпение, тъй като допълнително се усложнява от състоянието на паметника и от слабото финансиране. От манастира са останали само останките от църквата“, обясни доц. Петрунова.
Амбицията на археолозите е да бъде възстановена църковната постройка в някакъв вариант, по какъв начин ще стане това обаче – ще решат архитектите. Второ – предвижда се сградата, в която са били спалните помещения на военните, да се обнови и там да бъде направена експозиция на находките от Ахтопол и подводни проучвания.
Доц. Бони Петрунова е част от изследователския екип, който откри ценните находки на нос Калиакра и разработи тази дестинация.
Добави Коментар