Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Възможно е зачестилите случаи на мъртви делфини по бреговете ни да са заради войната в Украйна

Не се водят битки в морето в този конфликт, но военните учения използват дълбоководни взривове, които съсипват сетивата на животните, каза и.д. гл. директор на ГД „Рибарство и контрол“ към ИАРА Йордан Раев
Ключови думи: делфини, черно море, интервю, иара, йордан раев, главна дирекция рибарство и контрол, свръхпопулация, изследване

Йордан Раев е и.д. гл. директор на ГД „Рибарство и контрол“ към ИАРА. Говорим с него заради зачестилите случаи на мъртви делфини по плажовете не само в Бургас, но и по цялото българско Черноморие. Опитваме да разберем какви са причините за този феномен, дали се касае само за човешка намеса, или има други фактори. В хода на разговора се засяга и една отбягвана в последните години тема – дали в Черно море има свръхпопулация на делфините и вредно ли е това.

-Г-н Раев, случаите на намерени мъртви делфини по плажовете в Бургас и като цяло по Черноморието, сякаш зачестяват. На какво се дължи това?

-Няколко могат да бъдат причините за смърт у делфините. Едната е естествената – животното старее и умира. Тук, разбира се, се намесва и естествения отбор, при който по-слабите не оцеляват. Друга причина обаче със сигурност е човешката дейност. В това число се включва и военния конфликт, който в момента се води в Украйна. Зачестяването на случаите може да се дължи на комбинация от тези фактори, но и да е продиктувана от свръхпопулация. Дали има такава обаче трябва да кажат експертите.

-Възможно ли е наистина да наблюдаваме миграция и на делфини от Украйна? Все пак военните действия не са обхванали досега морски територии.

-Да напълно възможно е. Няма морски битки, но има учения. Има дълбоководни взривове, което можете да си представите как действа върху това морско животно, което разчита за ориентацията си основно на звук. Една експлозия в морето би била ужасяваща за делфините.

-От началото на пандемията, когато риболовните кораби на практика бяха прекратили дейността си за известно време, рибарите се оплакват, че такава има. И нещо повече – че вече пречела на поминъка им. Възможно ли е да е така действително?

-Не бих казал. Всеки вижда нещата от своята гледна точка. Рибарите търсят своя интерес, учените техния. Ние в ИАРА пък гледаме от интерес на контрола. В действителност има нещо такова, свързано с делфините в Черно море. Аз съм присъствал на рибарски кораб и станах пряк свидетел на това как делфин изяде торбата с улова на трала и рибата изтече. Това е загуба. Но подчертавам – учените трябва да излязат със становище за това каква е ситуацията, за да могат да се вземат евентуални стъпки в една или друга посока. Преди години например е имало лов на делфини.

-А какви са действията, които могат да се предприемат?

-Не мога да дам становище. Нужно е да стартира диалог – да има първо голямо научно изследване, което да даде общо становище. От едната страна да седнат рибарите, от другата държавата като принципал. Това трябва да е тема на обсъждане не само на национално, но и на международно ниво. В Бургас има офис на Генералната комисия за Средиземно и Черно море и доколкото съм запознат тази организация работи по проект, свързан точно с делфините. Имам информация, че ще бъдат закупени устройства, които да заменят т.нар. „пингъри“, които излъчват на определена честота и гонят рибата. Оказва се обаче, че в един момент рибарите, които използват пингъра, съобщават, че делфините привикват към него, адаптират се и започват да го ползват за своя изгода. Разбират, че щом има определен звук, значи на определено място има риба и се възползват. Предвидено е сега новите устройства да променят честотата си на излъчване, за да не може делфинът да се адаптира. Макар че те са достатъчно интелигентни животни и вероятността да се научат сравнително бързо е доста голяма.

-Категоричното ви мнение е, че има нужда от анализ на популацията на делфините. А има ли средства за това?

-Безспорно трябва да се направи проучване. Нужна е експертна оценка чрез съвместна работа с рибарите, според които техния бизнес е застрашен. Иска се да се постигне баланс между всички засегнати страни – рибари, еколози, експерти и ИАРА. Това може да се случи само с иницииране на обществено обсъждане. Науката трябва да е първа – да кажат учените какво всъщност се случва, за да могат всички останали страни да вземат мерки. Имайте предвид, че Черно море не е само българско. Излаз на него имат редица държави – Румъния, Украйна, Русия, Грузия, Туриция. Делфините мигрират, не стоят на едно място и трябва да се подхожда научно. Относно това дали има средства за проучване, доколкото съм запознат проектът, който сега изпълняват от Генералната комисия за Средиземно и Черно море в Бургас е с финансиране от Европейската комисия. Мисля, че средства могат да се намерят – нужно е желание. Нещо, което малко хора знаят, е че ИАРА има малко касателство с делфините, ние просто помагаме на колегите от Министерството на околната среда и водите. Причината за това е, че делфинът не е риба, а бозайник и в този смисъл той е защитен по Закона за биоразнообразието. С каквото можем съдействаме.

-Казахте, че в исторически план е имало лов на делфини. Има ли кулинарна стойност делфинът?

-При лични разговори, които съм провел с рибари, ми е казвано многократно, че се използва за храна само т.нар. „рибица“. Самото им месо не става за ядене. Знам, че от китоподобни са правили смазочни материали и за това са се използвали. 

-А чисто хипотетично – ако учените все пак проведат изследване и установят, че има свръхпопулация, какво следва? Ловен сезон?

-Това са защитени животни и в този смислъл е абсурдно в наши дни да се говори за ловен сезон. Тук се касае за промяна на не само българското, но и европейското законодателство. Ще се намесят и природозащитните организации. Ние сме длъжни да помагаме на тези животни, доколкото можем, защото знаете, че има случаи, когато те помагат на нас. 

-А има ли действително, както казват рибарите, заплаха за останалите морски видове, ако има свръхпопулация на делфините? Застрашени ли са цацата и попчето?

-Природата намира баланса винаги. Дори човекът не е толкова гъвкав српямо останалите видове.
 

18
Коментара по темата
18.
проф. Чипев
02.06.2022 07:42:59
Поздравления за инж. Раев!
Приел е отговорността да говори по важен проблем, когато важни "отговорни" институции като РИОСВ, ИАОС, МОСВ и т.н. се крият. Представеното от него е обективно и вярно. Учени от Турция са установили подобни закономерности. Някои въпроси на автора Г.Р. са елементарно тенденциозни, а за последващите коментари за интервюто да не говорим - ексхибиционизъм и скандализъм! Но такъв ни е "материала" (както беше казал един бивш премиер).
17.
*********
30.05.2022 19:49:36
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
16.
Питане
28.05.2022 18:59:34
Този чиновник да е учил нещо, свързано с рибарството и аквакултурите? Биология, ихтиология, хидробиология, зоология, биохимия, морска биология, популационна биология, екология, етология, климатология, хидрология и т.н.? И обществото чака на подобни креатури да вземат адекватни решения, осъществявайки стриктен контрол върху риболовната дейност! Убеден съм, че тоя дори не познава видовете риби както трябва, какво да говорим повече...
15.
г-н Панайотов
28.05.2022 13:53:21
Този е мой човек но е много прост и тъп!6e5c3
14.
Блажев
27.05.2022 22:44:20
Сега видях че в поредната държавна структура с нагласен "конкурс" виждам позната политическа номенклатура.
13.
Служител на ИАРА
27.05.2022 22:12:07
За този е ясно,че не е добре.
12.
до 2222
27.05.2022 21:17:34
Значи ли че БСП и ГЕРБ пръцкат в един цървул? Съгласен съм с теб.
11.
2222
27.05.2022 20:42:00
Министърът на земеделието ако провери "конкурсите" в тази агенция ще разбере че всичко е нагласено. Има и директори без конкурси назначени по линия на БСП.
10.
1111
27.05.2022 20:32:28
Гн РАЕВ директор ГД в ИАРА този беден човечеч е видимо че има психични проблеми а очаквате адекватни отговори
9.
8989
27.05.2022 20:23:04
В този агенция работят само некомпетентни хора г-н РАЕВ е доказателство за това.
8.
PPP
27.05.2022 20:18:57
ИЗЛАГАЦИЙ ПАК
7.
чичо Манчо
27.05.2022 20:03:33
От личен опит без директива на ЕС чл20 т0000 неизвестна. Та черноморското попче може да се лови с въдичка като реално за стръв може да се ползва червено-бяла калинка. Да пробват в агенцията.
6.
R
27.05.2022 19:45:32
Да кажат колко е радиационния фон да не се правят на ощипани моми !
5.
Въй
27.05.2022 19:45:30
Хитри въпросчета в интервюто. Трябва ли да трепем делфините? След котките и гларусите и техния ред дойде.
Последния да затвори вратата.
4.
Бай....
27.05.2022 19:43:24
Глупости! Рибарите ги убиват, защото гонят рибните пасажи!
3.
Какво знае
27.05.2022 19:24:10
Тозие военен радиотелевизионен техник, назначен от ГЕРГ, Калинка отвсякъде
2.
Всичката Мара втасала
27.05.2022 19:22:22
в България и само и остава да брои гларуси и делфини! Сигурно и тези "изследвания" са на цени подобни на разнебитената бесилка, пардон беседка, преди няколко дни.
1.
Смях
27.05.2022 19:13:54
Още преди 50 години морето е изхвърляло делфини по плажовете на България по това време на годината. Но как ще го знае като в тази агенция е пълно с калинки. Нагласени хора на партията. Напълно безсмислена държавна структура!
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта