В памет на Божидар Димитров: Благодателят Турхут Исмаил с уникално дарение за Желязната църква в Истанбул
Благодетелят Турхут Исмаил с ново дарение за православен храм. Той предостави на църквата „Св. Стефан“ в Истанбул, известна като Желязната църква, уникално платно, изработено от телешка кожа с изобразени на него буквите от глаголица и кирилица. Това се случи навръх 24 май за Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Дарението е посветено на празника и е в памет на проф. Божидар Димитров.
Етническият мюсюлманин Турхут Исмаил е строителен предприемач, родом е от карнобатското село Искра. Известен е с огромното си сърце, посветил се е на благородните каузи – реставрира полуразрушени църкви в цялата страна, издига паметници. Благодарение на неговия неуморен труд над 10 храма в България вече са напълно реставрирани. Той е основният „виновник“ и за издигането на бюст-паметника на историка проф. Божидар Димитров в Созопол, с когото са били близки приятели. Исмаил възстановява и църквата в родното му село Искра – „Св. св. Кирил и Методий“, чиито врати са били затворени поне 40 години. От 2018 година камбаните му отново звънят, а миряните имат свой Божи дом, където да се молят. През 2020 г. - след смъртта на проф. Божидар Димитров, бизнесменът издигна и паметник на историка в село Искра.
За поредното си дарение Турхут Исмаил избрал храм „Св. Стефан“. Именно Желязната църква се смята и за най-красивата църква в Турция.
Храмът е осветен на 8 септември 1898 г. от Екзарх Йосиф. Тогава сградата заедно с обзавеждането ѝ струват на българската държава около 1 млн. златни лева. И досега храмът се свързва с борбите на българите за църковна независимост.
Платното с азбуката е изработено от художника-дизайнер Тихомир Атанасов, който е използвал техника на старите българи, позната от Плиска, където Турхут Исмаил подпомага финансово най-голямата светиня по нашите земи – Голямата базилика. Там строителният предприемач видял изображения върху обработени кожи.
Строителният предприемач споделя, че за изработката на платното са използвани само четирите елемента в природата, а именно огън, вода, въздух и пръст.
От цялата община Карнобат са много благодарни на мюсюлманина с голямо сърце. Кметът Георги Димитров разказа пред Флагман.бг, че предприемачът в момента работи по друг проект – за изграждане на църква и в село Венец:
„Знаете г-н Исмаил с помощта на проф. Божидар Димитров възстанови църквата в село Искра. Сега проектира църква в село Венец. Такъв човек е – благодетел, само положителни думи за него мога да кажа“.