Над 1 млрд. хора по света са заплашени от режим на тока през лятото, България може и да мине метър
Това лято електрическата мрежа няма да може да произведе достатъчно ток, който да задоволи нужди на над 1 млрд. потребилите по света. Има сериозна опасност всеки седми на планетата да живее в режим на тока. Причината е многопластова, но основните фактори, които влияят върху липсата на ток са липсата на фосилни горива, сушата и горещините, както и недостигът на определени продукти и повишаващите се цени заради войната в Украйна. Не бива да се подценява и ефектът на абсолютно проваления проект със т.нар. „зелена енергия“, при която в Западния свят политици лобисти лишиха в последните 2 десетилетия страните си от евтина електроенергия от ядрените електроцентрали.
Надвисналата над нас сега криза до около месец може да покаже истинското си лице, особено в развитите държави. Регионите под особена заплаха са Азия, Европа и САЩ, където категорично няма да има достатъчно произведена електроенергия, която да задоволи нуждите от охлаждане в горещите летни месеци.
Жегите в Азия причиниха спиране на тока, продължило с часове, и поставиха повече от 1 млрд. човека в ситуация на безизходица срещу горещините. Засегнати са Пакистан, Мианмар, Шри Ланка и Индия. Междувременно в Тексас 6 електроцентрали се повредиха по-рано този месец, точно когато жегите започват. Поне 12 американски щата от Калифорния до Големите езера са заплашени с режим на тока. А Европа е изправена пред несигурност, държана в шах от Русия – ако Москва спре газа към ЕС, това със сигурност ще предизвика масови прекъсвания в електрозахранванео, пише Bloomberg.
За щастие от трите застрашени от криза Европейският регион като цяло се оказва в най-добра, ако е възможно така да се нарече, позиция. Тук шансовете за режим на тока са по-малки, защото не много хора на Стария континент разчитат на климатици за охлаждане. Също така редица страни намериха алтернативи на руския газ. Не съвсем така стои ситуацията в Източна Европа обаче, където страни като Гърция, Латвия и Унгария произвеждат значителна част от своята електроенергия чрез доставки на суровини от Русия. Неслучайно премиерът на Унгария вчера обяви ново извънредно положение, този път свързано с икономическата криза и войната в Украйна. Според анализатори тези 3 страни са най-застрашени от потенциален режим на тока.
България от своя страна пък е някъде по средата. Тук през лятото масово за охлажадне на жилиаща и офиси се използват климатици, което би следвало да значи, че страната ни също е застрашена. Разликата обаче е, че все още тук имаме действаща, макар и с понижен капацитет, атомна електрическа централа. Една немалка част от общата електроенергия от АЕЦ „Козлодуй" се изнася, но от края на м.г. бяха разработени протоколи, с които произведената електроенергия приоритетно да остава в енергийния микс на страната. По този начин България ще може да реагира по-бързо на евентуална криза. Друг момент обаче е, че около 1/3 от тока у нас се произвежда посредством въглища - суровина, която се доставя основно от Русия и Украйна. Възможно ли е в евентуален случай АЕЦ "Козлодуй", спирайки да изнася ток навън, да покрие загубите, засега е неясно.
В крайна сметка кабинетът трябва да измисли метод, по който българският потребител да не се окаже лишен от ток в най-важния за страната сезон - летният. Защото ако това се случи, може да се окаже фатално не само за битовите клиенти, но и за бизнеса, който тепърва си поема глътка въздух след пандемията.
Ако живееш в палат може би! Като, не можеш, други могат, и го правят.
Ти, дори не знаеш какво ни струва ядрената енергия да твърдиш, че е евтина!
Слънцето не се купува (все още), водата също, вятъра също! Технологиите БАН ако не могат, други могат! Ясно ли е копейкин?
Инвестицията ти във ВЕИ ще се изплати след няколко десетилетия !
Скъпа, неефективна и дори вредна.
Без никакви външни фактори цената на енергия изкуствено я повишиха за да има някакъв "смисъл"(ценово) в зелената енергия.
Това породи инфлацията на която сега се наслаждаваме.
Войната в Украйна е еко война. Зеленият Запад срещу петролните-фосилни държави.
Когато бяха "национални" нямаше никакви проблеми с тока? Хайде де! ВЕИ за собствени нужди, и ще имаш режим на тока? Ще ти скрият слънцето?
В България жегите не се отразяват на Козлодуй, а само на споменатите?! Брей какъв мозък!
А два метра може ли да мине?
За справка на Блумбърг: БГ не внася въглища, разчита на собствен добив.
https://static.dw.com/image/61440182_507.jpg
Не на проджаниците!!!
Вие започнахте да се изразявате като Киро обратното на острото.