Нинова: Нулевото ДДС на хляба поне ще задържи цената
Нулевото ДДС на хляба, ако не доведе до намаляване на цената, поне ще доведе до нейното задържане, защото намалява производствените разходи за хляба. Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова, цитирана от БГНЕС.
„Така, че поне в първите дни смятам и прогнозите на хлебопроизводителите са, че ще доведе до намаляване, след това, ако нещо се случи, са на ход контролните органи. Но със сигурност ще задържи цената и няма да позволи, ако се вдигнат другите разходи за суровини като ток, да расте така главоломно нагоре”, заяви Нинова.
Нинова заяви пред журналисти, че е необходимо изпълнителната и законодателната власт да съсредоточат вниманието си върху подкрепата на населението по отношение на храната, съобщава БТА.
Смятам, че оттук нататък вниманието ни - и политическото на правителството, и на парламента трябва да е съсредоточено върху храни, подпомагане на храни, субсидиране на храни, контрол върху цените на храни. Войната и последиците, санкциите и контрасанкциите, доведе до проблем с храните в целия свят, каза министър Нинова преди началото на участието си в блиц контрола в ресорната парламентарна комисия.
По-рано днес Нинова разпореди Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) да изготвят план за строг контрол и недопускане на спекула с цените след влизане в сила на антикризисните мерки на правителството. Министърът уточни, че в тази дейност ще се включи и Българският институт по метрология (БИМ). Тя напомни, че БИМ сертифицира софтуера между бензиностанциите и НАП. Сега целта е да се контролира коректното отразяване във фискалния бон на предложената от правителството като антикризисна мярка отстъпка от 25 стотинки за бензин. Ще се проверява дали тази отстъпка не се прави за друг тип бензин, различен от А-95 или над определената количествена граница. В отговор на въпрос министър Нинова уточни, че хората няма да получат 25 стотинки, а те ще се приспаднат от сметката им.
От началото на годината ДКСБТ е направила 1600 проверки по пазари и тържища, а КЗП - 500, каза Нинова и уточни, че целта на проверките е да се гарантира, че няма нелоялни практики и картелни споразумения. Тя допълни, че КЗК прави проверка за картел, монополно положение или споразумение за горивата.
По темата за Република Северна Македония (РСМ) вицепремиерът заяви, че докато страната не изпълнява условията по договора между България и РСМ, не бива да се вдига ветото и да се дава ход на преговорите по присъединяване към ЕС. За нас не е проблем, не е лошо винаги да има КСНС, защото там се събират всички партии от парламента, службите, коментира лидерът на БСП. Тъй като не виждам сериозна промяна, може би КСНС да препотвърди отново решението за Македония, допълни тя. Освен това Нинова напомни, че по закон КСНС трябва да се свиква поне веднъж на три месеца, които вече изтекоха.
В отговор на въпрос вицепремиерът каза, че не смята, че България води две външни политики по темата за РСМ и допълни, че според нея тази тема е "леко преувеличена". Никой не ни е поставял ултиматуми през юни да започнат преговорите и да вдигнем ветото, нито са поемани такива ангажименти, каза вицепремиерът.
Попитана дали България вече се е обърнала с въпрос към ЕК защо е било разрешено плащането на Гърция към "Газпром", а на България е било отказано, министър Нинова каза, че този въпрос ще бъде обсъден на заседанието на кабинета в петък, на което се очаква финансовият министър да информира и за заседанието на ЕКОФИН в Брюксел.
Всичко е мижай да те лъжа. Политическа игра, лъжи и пропаганда на световно ниво. Най много страда обикновенния човек. Ама така като гледам май му харесва на обикновения човек...