Новата учебна година ще започне с актуализирани програми, вдигат заплатите на учителите
Учебните програми ще бъдат актуализирани за началото на новата учебна година. Това каза в „Денят започва“ по БНТ министърът на образованието акад. Николай Денков.
Новите учебници ще отнемат повече време, но основата им са новите учебни програми, допълни той.
Министърът честити 24 май на водещата и на зрителите и изтъкна, че това е празникът, който ни обединява.
„Няма друго събитие в българската история, което да има толкова голямо значение в общоевропейския и световен контекст. Ние действително сме променили историята на Европа и трябва да се гордеем“, подчерта той.
„Науката е слънце. Това не са просто думи, а са същината на българския дух, който ни е запазил през годините и е основата за бъдещото развитие“, коментира Денков.
„Актуализацията на заплатите на учителите стана на 1 април. Сега е малко рано да се иска повишаването им. За следващата календарна година със сигурност ще ги актуализираме така, както е записано в коалиционното споразумение“, заяви академикът.
„Бюджетът за висше образование бе увеличен с 10% тази година. Направено е достатъчно, за да има средства за увеличаване на заплатите, но са нужни средства и за режийни разходи, за издръжката“, добави той.
„Увеличаването на заплатите е необходимо, но недостатъчно условие. То помага да привлечем хора, но имаме още много работа, свързана с квалификацията, по-добрата практическа подготовка на студентите по педагогика. Имаме един списък от задачи и действаме по него“, изтъкна министърът.
„Ще реформираме докато станем по-добри. Промяната от един към друг тип система действително изисква много промени, част от тях бяха неудачни. А през последните десетилетия науката се развива изключително бързо и ние трябва да наваксаме“, добави той.
„Имаме преглед на програмите, който вече е към края си. Ще използваме лятото, за да ги променим. Успоредно развиваме и средствата, така че да вървят заедно със съдържанието“, обясни акад. Денков.
„В много случаи и учители и ученици казват, че съдържанието не е ясно подбрано, академично поднесено е, в много случаи при прехода от интегрални към по-специфични дисциплини изведнъж се губи усещането, че това е цял наратив и от там децата се загубват“, добави той.
„Този академичен стил затруднява и децата, и родителите. Затова сега в прегледа на програмата водещи са учителите, за да преценят кое е разбираемо, кое не е“, подчерта акад. Денков.
Един материал, който се преподава в училище трябва да бъде разбираем за всички деца, които полагат усилия, категоричен е министърът.
Според него, аргументите против започването на учебната година по-рано от 15 септември, са неубедителни.
„Може ли да е по-важно лятното море за децата от това, че те учат месеци по-малко от техните връстници от другите държави? Как ще са им конкурентни?“, попита той.
Трябва да се съсредоточим върху това, което е важно за хората, каза още министър Денков.