Празник в Болгар, Путин призна заслугата на прабългарите за развитието на Русия
Президентът Владимир Путин призна заслугата на прабългарите за развитието на Русия като държава. Той отправи поздрав към хората в град Болгар, които са се събрали, за да празнуват 1100-годишнината от приемането на исляма във Волжка България.
Путин заяви, че приемането на исляма в страната (б.а. основана от прабългарите на Котраг - вторият син на хан Кубрат) оказва значително влияние за укрепването на Русия като държава.
Подобно на своите събратя от Дунавска България, които са принудени да се откажат от своя бог Тангра и да приемат християнството, прабългарите в земите между реките Волга и Кама заменят вярата си с исляма, за да се освободят от политическото върховенство на хазарите над Волжка България. Българският владетел Алмиш (Алмас хан), който бил васал на зет си - хазарския хаган, а синът му - заложник, изпратил пратеници в Багдад при врага на хазарите - абасидскиия халиф Ал Муктадир. Халифът отвръща с изпращане на експедиция и така през 922 г. волжките прабългари начело със своя владетел приемат исляма от арабите. Това е описано от пътешественика Ахмед Ибн Фадлан в книгата „Трактат“. Той разказва как волжко-българския владетел иска от емира на правоверните ал Муктадир да го посвети в религията, да го обучи на истинските закони и да му построи джамия, в която да се моли.
Приемането на исляма за държавна религия спомага за бързото развитие на Волжка България.
Тържествата по случай 1100 годишнината от приемането на исляма ще продължат няколко дни в Болгар. В центъра на града е поставен първият камък на бъдещата джамия, която ще може да събере 10 000 вярващи, съобщи кореспондентът на Первый канал Светлана Костина.
„Град Болгар е столица на Волжка България и дълго време е бил единственият търговски център, чрез който е осъществяван стокооборот между Русия и Изтока. Тук са живеели именити майстори, а през 922 г. българският владетел е отправил покана към Багдад да го посветят в исляма и да направят първата джамия“, разказва тя.
Дълго време древните здания се рушели, но благодарение на усилията на президента на Татарстан Минтемер Шаймиев паметниците на културата са възстановени. Сега те са част от списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Вчера в Татарстан пристигнаха 27 посланици от ислямски страни и гости от 75 държави.
Мюсюлманите на Русия с уважение се отнасят към традициите, съхраняват високите идеални на патриотизма и на справедливостта, каза пред 1TV вицепремиерът на Русия Марат Хуснулин.
Волжка България отдавна не съществува, но много от хората в Татаристан продължават да се считат за българи. В едно от предаванията си „Памет българска“ покойният вече историк проф. Божидар Димитров обсъди със свои колеги от Казан идеята им за промяна на името на страната. Според тях татарин означавало наемник. Така ги наричали по време на Златната орда.
Днешната столица на Татарстан град Казан, който е на 70 километра от Булгар, също е основан от волжките българи.
В книгата си „Българският въпрос във Волго-Уралието (1988-2003)“ Николай Павлов пише, че макар първите владетели на Казанското ханство (б.а. държавата след разпада на Златната орда) да са от татарски произход постепенно държавата наследява традициите на Волжка България. Той изтъква, че летописците от този период пишели за българските князе, за българските граници и отбелязвали, че казанците били всъщност старите българи. В началото на XVI век обаче Казан е принуден да признае върховенството на Москва, а великият княз Василий II прибавя към титлата си и формулата „княз български“ и тя се съхранява чак до края на руските царе през 1917 г.
При население около 5 милиона тогава можеш да сметнеш по колко се е падало на човек да заплати като данък за си платим свободата .
И поради тази причина мисля че нищо не им дължим
шаран, тиган, чорап...
Имената: Борис, Крум, Маламир, Аспарух, Кубрат, Омуртаг и др.