Преизчисляват действащи договори по обществени поръчки заради инфлацията
Регионалната комисия в парламента одобри промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП), свързани с индексация на цените по действащи договори. Причината е голямата производствена инфлация през последната година и половина.
Законопроектът е внесен от депутати от управляващата коалиция.
„С предлаганите промени се предвижда да се създаде методика, приложение към Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки, която да въведе единни и обективни критерии, по които да се извърши индексирането на цените по договорите“, пише в мотивите на вносителите. Те са посочили и конкретни числа, които сочат, че производствената инфлация за периода 2001 – 2020 г. е била само 3.99%.
От началото на 2021 г. обаче имало прогресиращо нарастване на цените в целия производствен сектор.
В периода 31 декември 2020 г - 31 декемри 2021 г. общият индекс на цените на производител в промишлеността отбелязал ръст от 33.7 пункта. Това свидетелствало за инфлация от 30.78%.
Държавата ще убие строителния бранш, ако не индексира веднага цените по обществените поръчки
„В средногодишен план инфлацията в промишлеността през 2021 г. спрямо 2020 г. е 16.36%“, посочват още вносителите на поправките. Според тях проблемите идват от ковид пандемията и от войната на Русия в Украйна.
„Гореописаните обстоятелства налагат създаването на правен механизъм, който да даде възможност да бъдат изпълнени вече сключени договори за възлагане на дейности с предмет строителство, ремонт, реконструкция и модернизация, доставки и услуги (в т.ч. договори за инженеринг), при така създалата се ситуация и да бъдат преодолени последиците от прогресивната инфлация в цените на строителната продукция, доставки и услуги, с оглед обезпечаване на правната сигурност в гражданския оборот“, пише още в мотивите към законопроекта.
В регионалната комисия пристигна и ресорният министър Гроздан Караджов (излъчен от „Има такъв народ“), за да подкрепи поправките. Един от аргументите му е, че общински проекти за 4.3 млрд. лв. са застрашени без индексация.
От ГЕРБ не подкрепиха промените. Според депутата от партията Николай Нанков, който е бивш регионален министър, поправките нямат смисъл, защото и сега законът позволявал индексация на цените.
В крайна сметка с 11 „за“ срещу 4 „въздържал се“ промените бяха одобрени на първо четене. Предстои дебат и гласуване и в пленарна зала.
Добави Коментар