Проф. Бозов: Да се увеличи квотата на Медицинския факултет в Бургас заради недостиг на сестри!
Трябва да се увеличи квотата за по-голям прием за медицински сестри в Бургас. Тя се дава от Министерството на образованието. По този начин ще се ликвидира дефицитът на кадри. Това каза пред БНТ деканът на Медицинския факултет в Бургас проф. д-р Христо Бозов.
Миналата година имахме около 50 желаещи над бройката, която приемаме, добави той.
„Бургас е град, в който здравеопазването се развива с много бързи темпове. Строят се пет болници в момента. Недостигът на медицински сестри се компенсира от нашите студенти. Още след като завършат първи курс, те започват да работят в болниците, което е добре, защото натрупват стаж“, коментира проф. Бозов.
„В Комплексният онкологичен център (б.а. на който професорът е директор) има недостиг на медицински сестри, но само в тежките отделения. Най-голям е в Медицинската онкология, защото там е и най-тежката работа. В хирургичните звена също има дефицит на кадри“, добави той.
Медицинската сестра в УМБАЛ Бургас Зорница Спасова пък сподели, че е избрала да работи с деца в родилното отделение, въпреки че е изключително трудно. Тя дава дежурства и в други отделения заради недостигът на средства.
От 4 години Зорница работи в бургаската болница. Започнала да се грижи за пациентите веднага, след като е завършила своето висше образование.
Имаме две колежки в пенсионна възраст и незает щатен брой, добави тя.
„Благодарение на ръководството ни се оказа помощ да бъдат назначени болногледачи. Това са медицински сестри, които все още се обучават. Те са наш помощен персонал. Така може да ги привлечем да останат да работят в отделението. В момента има две незаети щатни бройки поради майчинство на една от колежка, има и една напуснала“, каза още Зорница Спасова.
В студиото на "Денят започва" пък председателят на Управителния съвет на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева заяви, че в момента здравната система е в критичен недостиг на професионалисти по здравни грижи.
Освен медицински сестри, липсват акушерки, фелдшери, лекарски асистенти, рехабилитатори. Според нея проблемът е много сериозен заради недалновидните политически решения през последните 20 години.
Милка Василева призова за спешни стъпки за привличане на младите хора към професията, включващи достойни заплати и подобряване на условията на труд.
„Не оценяваме важността на професията и моля цялото общество да благодари и да уважава нашия труд, защото само тогава ще има какво да направим и ще има достатъчно медицински сестри в България“, добави тя.
"Средната възраст на медицинските сестри е 54 години, но има региони, като с Кюстендилско, където е по-висока - 58 години. В момента една медицинска сестра обслужва 30-40 пациенти", каза още Милка Василева.