В РИОСВ Бургас все още има експерти с доказани качества
Инж.Тонка Атанасова е завършила Висшия химико-технологичен институт „Проф.Асен Златаров“, магистър инженер-химик, с втора магистратура „Публична администрация“. В системата на Министерството по околната среда e от 2001 година. Професионалният й път стартира в Регионалната лаборатория за контрол и мониторинг на компонентите и факторите на околната среда, която бе част от структурата на РИОСВ Хасково. През 2006 година, след проведен конкурс, заема поста старши експерт по ОВОС и ЕО, след което започва израстването й в йерархичната структура на ведомството - като главен експерт и началник отдел. От август 2015 година е директор на РИОСВ Бургас след спечелен конкурс. През август 2020 г. освобождава поста и се завръща като директор на РИОСВ Хасково, до ноември 2021 г.
- Инж. Атанасова, управлявахте дълго и успешно „най-проветривата и рискова инспекция на МОСВ в България“, както я нарече днес по една национална телевизия настоящият министър Борислав Сандов. При така стеклите се обстоятелства да очакваме ли завръщането Ви от Хасково отново в Бургас?
- Категорично не. На този етап не съм подавала заявление за участие в обявения от МОСВ конкурс за избор на Директор на РИОСВ-Бургас.
- За първи път чуваме екоминистър да слага акцент върху изграждането на Национален парк „Българско Черноморие“, за който има идея от 2014 г., но агресивното застрояване по брега продължава. Как, според Вас, може да се постигне баланс между туризъм и защита на природата?
- Бих приветствала тази инициатива, независимо от кое българско правителство идва. Но административният ми опит в РИОСВ Бургас, показва че създаването на национален парк би било трудно изпълнима задача заради преобладаващата собственост по Черноморието, която по-скоро е частна общинска и частна.
Първо във Флагман.бг: Освободиха Павел Маринов от РИОСВ Бургас
- Къде е противоречието?
- В голяма част от частните имоти по черноморското крайбрежие са картирани дюнни местообитания, а във същото време собствениците на имотите ги притежават като земеделски обработваеми земи. Това затруднява работата на Регионалните инспекции при провеждането на процедурите по екологична оценка, ОВОС и оценка за съвместимост по отношение на допустимост на инвестиционните предложения. Задължително е необходимо държавата, в лицето на МРРБ, да предприеме действия, свързани основно с нанасянето на специализираните карти върху кадастралните карти, тогава собствениците на имоти ще бъдат наясно със състоянието на земите си и възможностите за тяхното урбанизиране.
- Но в община Царево дори нямат Общ устройствен план, напр.?
- Друг голям проблем по българското Черноморие са Общите устройствени планове, както и одобрените ПУП, който са извън компетентността на МОСВ и в частност на РИОСВ. Както винаги съм казвала, провеждането на процедурите по екологична оценка и ОВОС за заявените инвестиционни предложения/планове/програми, са част от целия инвестиционен процес, който по принцип като законова рамка, е разписан в ЗУТ и ЗУЧКА. Проблемите, свързани със 100-метровата и 200-метровата зона от морския бряг за имотите, попадащи в зона А и зона Б на Българското Черноморие, изискват сериозна законодателна промяна.
Нова рокада: Бивш юрисконсулт от Община Бургас оглави РИОСВ
- В такъв случай какви земи трябва да влизат в бъдещия национален парк?
- В Национален парк „Българско Черноморие“, ако бъде създаден такъв, трябва основно да влизат земи държавна собственост, също и зони, които представляват защитени територии, влажни зони, зони с високо природозащитна стойност.
- Защо, след като си тръгнахте от Бургас, така и не се намери друг колега, който да издържи повече от няколко месеца на тази проветрива позиция?
- Няма как да отговора на този въпрос. Аз нямам лични наблюдения върху работата на колегите, заемащи поста след мен.
Изненада: Зинка Стойкова е новият директор на РИОСВ-Бургас
- Настъпва летния сезон, има много оплаквания от бизнеса, че се спъва работата в туристическия бранш, поради забавени процедурно преписки в РИОСВ Бургас?
- В териториалния обхват на РИОСВ Бургас попадат изцяло 4 защитени зони, обявени по директивата за птиците и директивата за хабитатите, изцяло или частично 9 защитени зони, обявени по директивата за опазване на дивите птици и 25 защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, 101 защитени територии, включително най-голямата защитена територия в България – природен парк „Странджа“.
Моето лично мнение е, че регионалната инспекция, независимо от огромния обем работа, винаги се е стремяла да не възпрепятства дейността на туристическия бранш.
Освободеният директор на РИОСВ-Бургас: Обидена съм!
Възможно е това да е така, както Вие казвате, имайки предвиди големия териториален обхват на инспекцията и засиления инвеститорски интерес. В РИОСВ постъпват огромен брой преписки за инвестиционни предложения/ планове/ програми. През моето управление кореспонденцията на регионалната инспекция е достигала до 10 000 броя за година.
В тях се включват уведомителни писма по специализираните закони - ЗООС, ЗБР, ЗУО, ЗЗТ, ЗЧАВ, ЗВ, регистрационни и разрешителни документи, като ИП по ЗООС и ЗБР са били около 3000 бр.
- Какви качества трябва да има един директор, освен здрава психика, за да оцелее и година във Вашия кабинет?
- На първо място бих казала, че ръководителят на инспекцията трябва да познава добре екологичното законодателство, да има съответната експертиза, да е работил в сферата на околната среда. Не на последно място да има качествата на лидер - обединител, мотивиращ експертите в структурата.
- Министър Сандов обяви, че в РИОСВ Бургас е назначил, макар и временно, от вчера, директор, който бил компетентен и очаква от него адекватно отношение към работата. Ако зависеше от Вас, в самата инспекция има ли такъв човек, след като за по-малко от 2 години се смениха петима.
- Мисля, че в Регионалната инспекция все още има експерти с доказани качества, които при подкрепа от страна на ръководството на МОСВ, биха се справили с това предизвикателство.
Изрод...