Ето как ще изглежда Специализираната детска болница в Бургас, в ОбС аплодираха проекта
Над 70 млн. лв. ще налеят в изграждането на детската университетска болница в Бургас. Това съобщи кметът Димитър Николов по време на представянето на идейния проект. Консултантският екип от международния консорциум IDOM пристигна в морския град, за да разясни пред общинските съветници на Бургас работата си по проекта за изграждане на Специализирана детска болница в града.
Оскъпяването ще се наложи заради инфлацията, но тепърва ще се правят анализи с колко ще се оскъпи строежът. Около 15 милиона ще са необходими за оборудването. Категорична цифра за цената на болницата ще бъде получена в средата на месец юли, когато се обработи цялата информация. От администрацията допускат и допълнително да кандидатстваме за грантово финансиране от страна на държавата.
80 специалисти и над 100 медицински сестри ще започнат работа в детската болница от самото й откриване, като екипът ще се разширява с времето.
На представянето днес присъства областният управител на Бургас Стойко Танков, който обяви, че държавата ще подкрепи с всички сили и средства важния за целия Югоизточен регион проект. Освен местните парламентаристи, в залата на НХК бяха представители на отговорните институции, сред които директорът на РЗИ-Бургас д-р Георги Паздеров, както и изявени имена в бургаското здравеопазване.
„Нито една партия или политик не трябва да смята тази болница за политически проект. Имаме подкрепата на всички министри на здравеопазването, на ректора на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, Българския лекарски съюз и всички институции, които имат общо с проекта“, каза кметът Димитър Николов пред присъстващите.
"Общинският съвет трябва да даде старт на интегрирания проект на следващото си заседание. Нужно е да се вземе решение и за самото административно учредяване на дружеството. В началото то ще бъде 100% общинско, но след това държавата ще влезе като акционер. Нужно е да се направи подробно остойностяване спрямо днешните цени на строителните материали, оборудване и други" , обясни какво следва кметът на Бургас.
"Не държим Общината да бъде 100% собственик на болницата. Готови сме да включим държавата. Вече имаме добър такъв модел за партньорство в Индустриален логистичен парк. Нуждите на детското здравеопазване са свързани с изграждането на детски болници. Залагаме на развитието на академичното здравеопазване в Бургас" , поясни кметът.
Областният управител Стойко Танков бе категоричен, че проектът за детска университетска болница е много важен за целия Югоизточен регион, затова държавата го подкрепя и ще направи всичко възможно той да бъде реализиран.
Проектът предвижда лечебното заведение да бъде на 8 етажа, в които ще разположени няколко основни сектора от дейността на Болницата – Амбулаторно отделение за консултации и диагностика, Спешно отделение, Стационарен блок със 133 легла, от които 10 интензивни, разпределени в 5 клиники и 15 отделения по отделните специалности:
- Детска нефрология
- Детска кардиология
- Детска гастроентерология
- Ортопедия и травматология
- Детска ендокринология
- Детска хирургия
- Лицево-челюстна хирургия
- Пулмология и фтизиатрия
- Хематология
- Рехабилитация и физикална медицина
- Интензивно лечение
- Очни болести
- Уши-нос-гърло
- Алергология
- Инфекциозни болести
В Болницата ще бъдат създадени условия за игри и занимания на пациентите, като е предвидено използване на част от покривните пространства, на вътрешни пространства и тераси, а оборудването ще бъде в ярки цветове и детски теми, за да помага за адаптацията на децата. Целта е от момента, в който пациентите и техните родители пристигнат в лечебното заведение, те да бъдат посрещнати от дружелюбна и различна болнична среда, в която да получат максимално добра и адекватна медицинска помощ, и грижи по време на своя престой.
Проектът предвижда да бъде изградена модерна болница, съобразена с околната среда и с максимална енергийна ефективност и използване на екологично чисти продукти и технологии. Сградната инфраструктура предвижда още използване на възобновяеми енергийни източници и различни форми на диверсифициране на енергийните източници за оптимизиране на разходите за електрическа и топлоенергия.
След като идейния проект, изработен от консорциума е готов, следващата стъпка пред международния екип е подготвяне на тръжната документация. Веднага след като бъде регистрирано дружеството, като юридическо лице, бургаската болница ще кандидатства за член на Европейската организация на детските болници ECHO (European Children’s Hospitals Organisation), която обединява водещите педиатрични болници в Европа.
В процес на разработване е Програма за развитие на кадрите в Многопрофилна болница за активно лечение на детски болести Бургас, чрез която да бъдат привлечени лекари и професионалисти по здравни грижи от Бургас, от Югоизточния регион и от цяла България.
Многопрофилната болница за активно лечение на деца в Бургас ще бъде част от проекта Модел за интегрирана детска здравна грижа на територията на Югоизточен регион, с който общините от областите Бургас, Стара Загора, Ямбол и Сливен ще кандидатстват пред Програма Развитие на регионите 2021 – 2027 г.