5 ключови съвета за успешен дълъг брак
Когато любовта прерасне в нещо повече, следващата крачка е брак. Онези, които не се страхуват да се впуснат в законното приключение на любовта, обикновено не знаят какво ги очаква, а вярват, че бракът им ще е успешен.
Колкото и да ни се иска бракът наистина да е успешен, провалите се случват. И това най-често е не защото сме избрали грешния човек, а защото допускаме много грешки всеки ден. Бракът е предизвикателство, най-вече емоционално и психическо. Ако липсва старание за поддържането на отношенията и страстта живи, всеки брак би бил поставен в риск, дори най-щастливият и хармоничният, в който цари силна любов.
Може да сте от късметлиите, които живеят сравнително лесен брачен живот без усложнения. Но човек никога не знае какво го очаква зад ъгъла. Затова и не трябва нещата да се оставят да вървят по течението. Кои са ключовите неща за брака, които трябва да знаете, преди да се впуснете в това любовно приключение?
1. Между съпрузи не съществува такова нещо като безусловна любов.
Безусловната любов е нещо, за което всеки мечтае – да бъде обичан без граници, без да бъде съден за думите и действията си, да бъде приеман какъвто е. Когато съжителствате в брак обаче е трудно да не се появят условности. Бракът и връзките на брачни начала сами по себе си налагат установяването на известни граници, правила, условности. Ако приемете това и имате реалистични очаквания ще ви е по-лесно да се справяте с предизвикателствата, които ще се появят пред вас и половинката ви.
2. Първите две години след раждането на детето може да са най-трудните.
За да сте подготвени за цялото физическо предизвикателство, а и психическото претоварване след раждането на детето, трябва да знаете, че тези начални етапи след появата на малкия ви наследник може да са най-трудните в целия ви живот. Допреди това сте били само двамата, успели сте да се напаснете един към друг, а сега се появява малко същество, което ви кара да реагирате по различен начин. Трудностите, с които новата реалност ще ви сблъска, може да покажат невиждани досега негативни черти от характера и на двамата. Този период може да е преломен и да създаде поводи за много конфликти. Добре е да сте подготвени, че не всичко след раждането на детето през първите години ще тече по вода. Ако сте наясно с това, преминаването през това иначе прекрасно предизвикателство на ранното родителство ще ви сплоти още повече.
3. Във връзката ви невинаги ще има сексуално желание.
Колкото и да не ви се вярва, че може да се случи и на вас, случва се на всички брачни двойки и онези, които съжителстват заедно дълго. Страстта има своите периоди и цикличност. В началото интимността е част от солидните основи, върху които сте започнали да градите отношенията и връзката си. Но идват моменти, в които няма да имате толкова голямо желание за интимност, както преди. За щастие това съвсем не означава край на любовта помежду ви. Ако приемете тези моменти като нещо нормално и част от пътя ви заедно, ще ги преодолеете, а дори може да се преоткриете в сексуален смисъл.
4. Не бъдете човекът, който не желае да решава проблеми в брака.
Проблемите в брака неминуемо ще се появят. Колкото и чудесни да са отношенията ви, ежедневното съжителство може да е истинско предизвикателство, а и конфликти могат да възникнат по различни причини. Когато те се появят, не бъдете човекът, който не желае да ги решава и да намира начини да подобри комуникацията с партньора си. Старайте се да намирате навременни решения на проблемите, да работите заедно за изглаждането им. Това ще ви усъвършенства като двойка и ще ви направи по-добри партньори в живота.
5. Никога не се карайте кой върши повече работа.
Разпределянето на домашните задължения за много двойки е повод за конфликт. Ако единият се чувства сякаш върши повече за дома от другия, не бързайте да се карате и да натяквате това на половинката си. Намерете начин да говорите за разпределянето на задълженията спокойно и разумно. Можете да използвате всякакви алтернативни и забавни начини да успеете да се синхронизирате поравно, доколкото е възможно. Направете си график или сключете привиден договор, в който да сте се съгласили за задълженията на всеки. Има различни начини да водите тази дискусия, но без да я превръщате във война и постоянно натякване.