Земеделският министър в Бургаско: Имаме зърно, резкият скок на цените на хляба е спекула!
Резкият скок на цените на хляба в момента се обвързва само и единствено със спекула. Това заяви министърът на земеделието д-р Иван Иванов, който е на двудневно посещение в Бургас.
„За съжаление България няма форма на управление, която да бори спекулата. Това, което със сигурност мога да кажа, е, че след среща със зърнопроизводители и Асоциацията на хлебопроизводителите, бе гарантирано, че има закупено на старите цени достатъчно количество реколта от зърно, което да не позволи рязкото увеличаване на цената на хляба“, каза министър Иванов.
И добави, че има възможности за колебание заради повишаването на цената на газа сега, но резкият скок на цените на хляба на места се обвързва единствено и само със спекула.
„В Министерството на земеделието е залегнала програмата на БСП, потвърдена и от председателя на партията Корнелия Нинова, за намаляването на ДДС върху някои хранителни стоки, което ще даде пряко отражение върху цените на крайния продукт, който стига до потребителя. Това ще го защитаваме и на Коалиционния съвет, за да може да стане факт при актуализацията на бюджета. Аз като министър и екипът на Министерството защитаваме тази идея и сме категорични, че тя е полезна. Това е пътят, за да успокоим следващото увеличение на цената на хранителните продукти поради причини, независещи от българската действителност факти, а привнесени отвън инфлации“, обясни министър Иванов.
По повод количествата зърно, които трябва да бъдат изкупени за държавния резерв, аграрният министър поясни, че в момента текат бюрократични процедури. „Чакаме БНБ да завери сметката, защото това е основно изискване, за да може да се започне търговия на борсата и да се впише увеличението на капитала на „ВРАНА“ ЕАД. Това са независещи от нас обстоятелства. Цялата организация е създадена. Направихме работна група от служители на Министерството, на ДАНС, НАП, МВР, Митници, Държавен резерв и всички заинтересовани страни. Просто чакаме определени структури да дадат своите разрешения, защото все пак това е държавно дружество, а не частна фирма, която има свободата да оперира свободно на пазара. На нас са ни необходими определени разрешителни и преминаването на определени процедури, за да можем да започнем подобна дейност“, каза министър Иван Иванов.
По думите му, сега се наблюдава успокояване в цената на зърното, предвид предстоящата реколта, която се очаква да бъде добра в България. „Необходимата интервенция ще бъде направена, но вече зависи в какъв размер, дали ще се купи цялото количество. Защото същевременно износът върви, не е спрян. Задоволяваме потребности и на други страни-членки на ЕС, които нямат необходимите количества и ние ги осигуряваме. Тази свободна доставка на стоки и услуги осъществява продоволствената сигурност на цяла Европа“, каза земеделският министър пред медиите.
На въпроса кога да очакваме зърното от Украйна и какво ще го правим, д-р Иван Иванов обясни, че това е сложен логистичен процес, който зависи изцяло от украинците. „Повечето им пътни артерии и пристанища в момента са блокирани. Те имат зърно и ако намерим подходящ начин заедно с другите страни в ЕС да бъде то изнесено и продадено, това ще е глътка въздух. Съответно ще паднат и цените на зърното в европейски и световен мащаб. 40% от зърното в света пристига от Украйна и Русия, но това, което е налично в Украйна сега, би дало глътка въздух и ще могат да се задоволят нуждите не само в България, но и в Европа. Ако тази идея се реализира и Варна да стане хъб за разпределение на това зърно, това категорично ще се отрази на цените у нас“, коментира министърът на земеделието д-р Иван Иванов.
Днес министърът на земеделието д-р Иван Иванов откри Международното събитие, посветено на 30-годишнината от прилагането на подхода ЛИДЕР/Водено от общностите местно развитие в Европейския съюз. Той обясни, че интересът и подкрепата за подхода ЛИДЕР са изключително високи и изрази увереност, че те ще продължават да растат и през следващия програмен период.
„Основната ни цел с прилагането на подхода ЛИДЕР е развитието на местните общности, които в много от случаите се нуждаят от по-голямо внимание и подкрепа от останалите по-развити региони в Европа. Това е и причината настоящото събитие да е ориентирано именно към малките производители, които работят на териториите на местни инициативни групи (МИГ) в страната. За тях организираме изложение на продукти в центъра на град Бургас, което имаме амбиция да се превърне в традиционно“, каза той.
Той приветства препълнената зала днес. В събитието се включиха над 400 участници и по думите на д-р Иван Иванов това се дължи на постигнатия през годините успех.
На официалното откриване на конференцията присъстваха още зам.-министърът на земеделието Момчил Неков, парламентарният секретар на МЗХ Тодор Байчев, председателят на Парламентарната комисия по земеделие и депутат от ИТН Пламен Абровски, заместник областният управител Тодор Иванов, заместник-председателят на НСОРБ и кмет на Троян Донка Михайлова, кметовете на Поморие Иван Алексиев и на Айтос Васил Едрев, представители на ЕК, на румънското министерство на земеделието, на френските партньори от ЛИДЕР и на местните инициативни групи, участвали в двата програмни периода.
„Има известно забавяне на проектите през 2020 и 2021 г., което създава напрежение. В момента сме впрегнали целия административен капацитет както на Фонд „Земеделие“, така и на Министерството, за да бъдат преодолени тези забавяния, които според мен до голяма степен са се дължали на опита да бъдат изнудвани някои от бенефициентите – нещо, което се е случвало през годините. Мисля, че ще имаме възможността да наваксаме това забавяне и да бъдат разгледани проектите“, обясни министър Иван Иванов.
В момента земеделското министерство разработва различни механизми. Заедно с Министерството на финансите и Министерството на регионалното развитие и благоустройството е съставена работна група, която да намери начин за индексиране на цените, които вече са нараснали – в строителството например. Даваме своите идеи и очакваме в кратък срок това да се случи, каза д-р Иван Иванов.
Той е категоричен, че през новия програмен период ЛИДЕР ще се разшири. „Програмата за развитие на селските райони, която финансира „Лидер“, е с увеличено национално финансиране до 60%. Съответно средствата ще бъдат повече и очакваме броят на местните инициативни групи да се увеличи, а така да порасне и обхватът на финансиране и броят на тези, които кандидатстват за финансиране, за да може да бъде задоволен интересът на местните общности“, коментира министърът на земеделието д-р Иван Иванов.
Ами вземете и примете закони за тая спекола най- накрая. Всички виждаме, че е спекула. Ама не виждаме нещо реално да се прави по въпроса. А пък народа все пак трябва да яде.