Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Провалът на всяка рехабилитация е нежеланието на пациента да участва в процеса
Има пациенти с тежки диагнози, които постигат бързо резултати и такива със сравнително леки, които с месеци не напредват, защото са пасивни и не полагат усилия
Кинезитерапията след инсулт трябва да започва максимално рано, категоричен е Калоян Митев от МЦ „Д-р Стайков“ Бургас – най-модерният и оборудван с последно поколение апаратура за рехабилитация център в морския град.
Специалистът по рехабилитация коментира негативните аспекти, които пречат на възстановяването на пациентите и етапите, през които протича лечението след инсулт.
„За съжаление ставаме свидетели на изключително лоша тенденция. Много често инсултно болни хора се залежават прекалено дълго, преди да потърсят помощ. В тези случаи резултатите от терапията настъпват изключително бавно и много трудно, а на някои пациенти е почти невъзможно да се помогне, защото идват за лечение след години.
Рецептата за постигне възможно най-добри резултати в лечението е от три стъпки. Първо то трябва да започне в първите дни след прекаран инсулт, още преди пациентът да се е събудил дори и когато все още се намира в интензивно отделение. Вторият етап е рехабилитация в домашни условия, която да продължи без прекъсване в лека форма и внимателно. Третият много важен момент е получаване на специализирана помощ в центровете, които извършват кинезитерапия в болнични или извънболнични условия.
Работата ни с пациентите в слединсултно състояние протича в три фази. Пасивна – когато пациентът е с пълна пареза и не може да се движи сам. В тези случаи терапевтът извършва ръчно рехабилитацията, като си помага с някои от уредите за механична рехабилитация. Следващият момент е когато пациентът започва да прохожда и извършва сам някои от упражненията, но все още има нужда от подпомагане. Този процес отнема месеци и изисква постоянство от страна на възстановяващия се и пълна подкрепа от страна на близките, защото периода е труден и в повечето случаи продължава над година.