Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Проф. Амелия Личева представя в Бургас поетичната си книга "Потребност от рециклиране"

Ключови думи: амелия личева, книга, потребност от рециклиране, център за съвременно изкуство и библиотека

Стихосбирката ще бъде представена в Центъра за съвременно изкуство и библиотека от известната писателка и поетеса Кристин Димитрова на 12 май /четвъртък/, от 18.30 часа.

Книгата на уважавания преподавател в Софийския университет проф. Амелия Личева „Потребност от рециклиране“ безспорно бележи връх в личната творческа биография на поетесата и е оценена като една от най-значимите поетични книги, излизали напоследък у нас. Заради съдбовно важните за съвременния човек интелектуални тревоги и емоционални бездни, както и заради филигранната си лаконичност, тази стихосбирка затвърждава мястото на днешната българска поезия върху европейската карта, казват критиците.

Самата книга е резултат от спечелена от проф. Личева творческа стипендия към Министерството на културата. На 2 април 2022 г. с „Потребност от рециклиране“ Личева се превърна в първия лауреат на наградата на името на Константин Павлов, учредена от Румяна Таслакова.

Теодора Димова: „Това е стихосбирка, от която може да те хване ток. Защото Амелия Личева е стигнала до място необятно и непознато до този миг, за чието съществуване човек не смее да помисли дори, какво ли остава да заживее в него, да наблюдава света и да го разказва оттам.“

Пламен Дойнов: „Новата книга на Амелия Личева всъщност рецикли, ра екзистенции, т.е. преработва различни човешки състояния и конкретни съществувания, за да им възвърне изгубения смисъл. Това са стихотворения, които се суетят над счупеното битие, понякога – тревожни и объркани в хуманизма си да го сътворят отново, друг път – сериозно вдадени в задачата си да възстановят счупеното, с оптимистичната нагласа, че ще успеят да дадат нов живот на пропилените шансове пред човека и света.“

„Много мощна в способността си да изговаря битието книга, много силна в прозренията, много емоционално разтърсваща в уязвимостта и крехкостта на човешкото аз в нея.“ – Катя Атанасова, Портал „Култура“.

Амелия Личева е професор, доктор на науките – Софийски университет, Катедра „Теория на литературата.

Главен редактор на „Литературен вестник“, където е редактор от 1995 г.

Редактор в издаваното от Факултет Славянски филологии списание „Литературата“. Литературен наблюдател на вестник „Култура“. Наблюдател за книги на вестник „Капитал“ (2006 – 2008). Като колумнист е популярна с колонката си в „Литературен вестник“ през 90-те години, озаглавена „Глас от маргиналията“.

Автор е на литературоведски и интердисциплинарни изследвания.

Член е на Сдружението на български писатели и на Академичния кръг по сравнително литературознание.

Член е на българския ПЕН-клуб.

1
Коментара по темата
1.
Ох
10.05.2022 20:14:42
Някой чете ли я Личева?! Неразбираемо говори и пише
  Добави Коментар
Взривиха бомба в центъра на Атина Анонимен сигнал е предупредил за устройството 35 минути преди избухването му 30-годишна жена с разтърсваща интимна изповед Изневерила е на всичките си гаджета
Направи много дързък ход в "Ергенът" Виктор показа страст към Бранимира Перничанка разби главата на варненец Двамата живеели заедно, но след запой...
Има нова голяма цел Да помогне на Циципас на Уимбълдън Пенсионери се вдигат на голям митинг в... Гърция
Млад мъж с антирекорд зад волана Кара мъртво пиян Полицията в Бургас и организация в защита на животните планират съвместни действия Владимир Маринов и Маргарита Пеева с важен диалог
Шокиращо провинение на пътя в България Мъж кара автобус пиян Термометърът показа минус 17 градуса в... Най-високият връх на Стара планина е рекордьор по-ниска температура днес
Чувстват се сринати В емоционален аспект Кметът на Созопол Тихомир Янакиев на работна среща във френското посолство Бяха обсъдени теми свързани с културно-историческо наследство