Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво не знаем за тази мистерия ръгбито?

Ключови думи: ръгби, атрактивен спорт, World Rugby Rankings

6 любопитни факта за ръгбито

Играта носи името на училището, в което се е играла за пръв път

Легендата разказва, че спортът е измислен през 1823 година по време на училищен футболен мач.

По време на играта един от играчите на име Уилям Уеб Елис, вместо да ритне топката с крак я взема в ръце и тича с нея към противниковата врата.

След този паметен мач се ражда ръгбито такова, каквото го познаваме, а името си спортът получава от името на училището, в което според легендата са поставени основите му.

Ако искате да научите повече за създаването на този атрактивен спорт, можете да потърсите информация и ето тук .

Ръгби топката има нестандартна форма

Предполагаме сте виждали топката, с която се играе ръгби и ви е направило впечатление, че не само е странно продълговата, но и леко сплескана.

Причината да изглежда по този начин е, че когато играта възниква като спорт (в началото на 19 - ти век) топките са се правели от пикочните мехури на прасетата. А те имат леко сплескан вид.

Към края на XIX век, с появата на новите технологии, топките започват да се изработват от други материали и стават по-сферични, но за да се различават от топките за футбол, от Rugby School взимат решение топките, които се използват за игра на ръгби да имат малко по-яйцевидна форма.

С течение на времето ръгби топките стават все по-сплескани, докато достигат до формата, в която са и сега.

Традицията да се пеят национални химни преди началото на всички спортни срещи дължим на ръгбито

Малко известен факт е, че традицията да се  изпълняват  национални химни преди началото на мачове се заражда през 1905 година по време на ръгби мач между Нова Зеландия и Уелс.

Преди да започне ръгби срещата новозеландците изпълняват традиционния си танц “хака”, а уелсците, за да ги контраатакуват започват да пеят с пълно гърло химна си.

Така се поставя традицията преди всяка спортна среща химните на двата отбора да се изпълняват.

Близо 100 годишна съдийска свирка дава началото на всеки първи мач от всяко издание на Световната ръгби купа

Уелският рефер Гил Еванс ръководил ръгби срещите цели 20 години с една и съща свирка. След като през 1969 година се пенсионира той дарил свирката си на Музея на ръгбито в Нова Зеландия. 

Историята можеше да приключи до тук, ако през 1987 година не се взима решение тази съдийска свирка да се извади от музея и да използва, за да се даде началото на първия от мачовете за Световната купа по ръгби.

От тогава до днес реферската свирка на Еванс “излиза” от музея, за да даде началото на всеки ръгби турнир.

Най-старият международен турнир по ръгби е за Купата на Калкута

Турнирът се провежда през 1872 година в Калкута, Индия. На финала играят отборите на Англия и Шотландия, а наградата за победителя е Купата на Калкута.

Трофеят представлява фино изработена сребърна чаша с дръжки във формата на кралски кобри и капак с формата на слон. Купата е поставена върху дървена основа, върху която има надпис: “Чашата на Калкута”.

Източник снимка: pixabay.com

World Rugby Rankings е система за класиране на ръгби отборите

World Rugby Rankings се нарича системата за класиране на националните мъжки отбори в ръгби съюз.

Според тази система отборите на страните - членки на Световното ръгби се класират въз основа на играта си, като разбира се най-успешните отбори се класират най-високо.
Към началото на 2022 - ра начело на класацията в този атрактивен спорт, (която можете да видите и ето тук) се нареждат отборите на Южна Африка, Англия и Нова Зеландия.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Отиде си една от най-големите актриси на всички времена Актрисата Силвия Пинал, звезда на телевизията и театъра, смятана за последната дива на мексиканското кино, почина на 93-годишна възраст, съобщи Министерството на културата Беглецът финансист Стоян Мавродиев зарязан? Засега само той от тримата обвинени за кредита от 150 милиона успява да се изплъзне от родното правосъдие
Мъж се набута с 48 000 лева заради приложение на телефона си Той последвал реклама за доходност от инвестиции във фейсбук Емрах Стораро се търкаля на легло от пачки във валута Мнозина изобщо не повярваха, че парите са истински, а напечатани салфетки
7 вълшебни идеи за персонализиран подарък за Коледа Край! Окончателно забраниха достъпа до социалните мрежи за деца под 16-г. в тази страна Бързото приемане на новото законодателство в парламента предизвика критики от страна на компании и на депутати
Андрей на финала: Еми кара тежка бременност, няма да присъствам на раждането Известния тв продуцент и водещ Андрей Арнаудов ще става баща за втори път до броени дни Валентин Златев продаде "Къщата с ягодите" Сградата в стил сецесион е придобита от основателите на SiteGround Тенко Николов и Иво Ценов
Откриха татуировки на 5 000 години Те не са направени с игли, а чрез фини разрези, в които е втриван въглен на прах  Драмата в Народното събрание е пълна Почивка след почивката
Ще вдигат заплатите? Високият растеж на компенсацията на един нает ще доведе и до силно нарастване на разходите за труд на единица продукция – с 12% Фрашкан е с пари Виктор е красавец, но и добър бизнесмен, твърди се, че прави страшни пари месечно