Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо ОПЕК не сваля цените на петрола?

Ключови думи: опек, флагман, петрол

Водещите страни износителки на петрол се срещат днес на фона на призивите от цял свят за понижаване на цените на суровината. Членовете на групата ОПЕК+, която включва и Русия, обаче не бързат да помагат.

Какво е ОПЕК+?

ОПЕК+ е група от 23 държави износителки на петрол, които се срещат всеки месец във Виена, за да решат какви количества петрол да предоставят на световния пазар.

В основата на тази група са 13-те страни членки на ОПЕК (Организация на страните износителки на петрол), които са основно държави от Близкия изток и Африка. Тя е сформирана през 1960 г. като картел с цел да се фиксират световните доставки на петрол и цената на суровината.

В днешно време страните от ОПЕК произвеждат около 30% от суровия петрол в света, което се равнява приблизително на 28 млн. барела на ден. Най-големият производител в ОПЕК е Саудитска Арабия, която добива над 10 млн. барела петрол на ден.

През 2016 г., когато цените на петрола бяха особено ниски, ОПЕК се обедини с 10 държави извън организацията за създаването на ОПЕК+.

Сред тях е и Русия, която също произвежда по над 10 млн. барела петрол на ден.

Заедно тези държави добиват около 40% от всичкия суров петрол в света.

"ОПЕК+ приспособява предлагането и търсенето, за да балансира пазара," казва пред BBC Кейт Дуриан от Energy Institute. "Те поддържат цените високи, като намаляват предлагането, когато търсенето на петрол скочи."

ОПЕК+ може също така да намалява цените на суровината, като пуска повече петрол на пазара, а това е нещото, което основни вносители, като САЩ и Великобритания, искат да направи.

Как цените на петрола станаха толкова високи?

През пролетта на 2020 г., когато COVID-19 се разпространяваше по света, а страните бяха поставяни под локдаун, цената на петрола се срина заради липсата на купувачи.

"Производители плащаха, за да се освободят от петрола, защото не разполагаха с достатъчно място за съхранението му," казва Дуриан.

След това членовете на ОПЕК+ се споразумяха да намалят производството с 10 млн. барела на ден, за да повишат отново цените.

През юни 2021 г., когато търсенето на суров петрол започна да се възстановява, ОПЕК+ започна постепенно да увеличава предлагането, доставяйки допълнителни 400 000 барела на ден на световните пазари. В момента ОПЕК+ доставя около 2.5 млн. барела петрол на ден по-малко, в сравнение с пролетта на 2020 г.

Когато обаче Русия нахлу в Украйна, цената на суровия петрол скочи до доста над 100 долара за барел. Това доведе до значително повишение на цените на горивата.

"Когато ОПЕК+ намали предлагането с 10 млн. барела на ден през май 2020 г., това понижение беше прекалено голямо," казва Дейвид Файф, старши икономист в Argus Media.

"Сега те увеличават предлагането с бавни темпове, като не вземат под внимание ефектите от войната между Русия и Украйна."

Купувачи на петрол се опасяват, че ЕС ще последва САЩ и ще наложи ембарго върху вноса на петрол от Русия, казва Файфа. В поредния си санкционен пакет Европейската комисия вчера, всъщност, предложи пълна забрана на внос на руски петрол в ЕС до края на годината. Европа в момента внася над 2.5 млн. барела суров петрол на ден от Русия.

"Опасността от ембарго над руския петрол изплаши пазарите, защото може да доведе до сериозно свиване на предлагането", казва той.

Защо ОПЕК+ не иска да увеличи производството?

Президентът на САЩ нееднократно апелира към Саудитска Арабия да увеличи добива на петрол, но засега без резултат.

Британският премиер Борис Джонсън също помоли Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства да увеличат производството. На него също му бе отказано.

"Саудитска Арабия и ОАЕ имат свободен производствен капацитет, но те отказват да увеличат производството," казва Кейт Дуриан. Те не искат да бъдат командвани от Запада.

"Те твърдят, че разликата между търсенето и предлагането се стеснява и че днешните високи цени просто отразяват паниката от страна на купувачите на петрол."

Други страни от ОПЕК+ срещат трудности при увеличаването на собствения си добив на петрол.

"Производителки, като Нигерия и Ангола, не достигат производствените си квоти общо с около 1 млн. барела на ден през последната година," казва Дейвид Файф.

"Инвестициите изостанаха по време на пандемията, а петролните инсталации в някои случаи не са добре поддържани. Сега те, всъщност, откриват, че не могат да осъществят пълно увеличение на производството."

Каква е позицията на Русия?

ОПЕК+ трябва да се съобразява и с желанието на Русия, тъй като тя е един от двата най-големи партньора в този съюз.

"Руснаците са доволни от цените на тези нива," казва Карол Накле, главен изпълнителен директор на Crystol Energy. "Те не могат да спечелят нищо от понижаването на цените“.

"ОПЕК иска да запази добри отношения с Русия, така че най-вероятно ще продължат със споразумението, което сключиха през миналата година. Това означава увеличаване на предлагането на суров петрол много постепенно от сега до септември."

Източник: Профит.бг

7
Коментара по темата
7.
И защо да го правят ?
06.05.2022 13:52:15
Петрола е бил 147 ЩД за барел и тогава бензина беше 2.80....сега е 110 а бензина е над 3 лв....та как става тая работа...
6.
Отговор
06.05.2022 00:43:55
Защото правят същата или по-голяма печалба с по-малко разходи.По същата логика мога да попитам,защо американците не увеличават добива като искат да свалят цените?
5.
XX
05.05.2022 23:43:45
Защото светът вече не тоя, който про'стаците си го представят.
4.
ОПЕК
05.05.2022 21:53:44
Защото свършва не е ли ясно.
3.
хм
05.05.2022 21:30:29
Какво разбрах от статията, че Русия не е член на ОПЕК, а само партньор, и че 23 държави на съвета на организацията са подкрепили Русия.
2.
Българин
05.05.2022 21:25:54
Американците си пазят гърба от Китай, но като приключи войната в Украйна, някой ще трябва да плати сметката и това няма да американския гражданин а руския. Но режимът на Саудитска Арабия, го чака арабска пролет.
1.
_nib_
05.05.2022 20:35:34
Щото им омръзна да играят по свирката на мръсния американец.
  Добави Коментар
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация