След ковид пандемията творците се страхуват да инвестират в атрактивни композиции за Флора Бургас
Трифон Трифонов е най-атрактивният участник в тазгодишното изложение „Флора 2022“ в Бургас. Той представя пред публиката няколко уникални дръвчета бонсаи, едно от които е на 120 години. Трифонов е завършил Лесотехническия университет в София, доскоро бе председател на Асоциацията на производителите на декоративни растения, има фирма, която оперира в тази област, а от 1987 година хобито му е да отглежда бонсаи. На изложението "Флора" той провежда и уоркшопове, които събират много зрители.
- Г-н Трифонов, имате забележителна колекция. В Бургас сте изложили минидърво на 120 години. Лесно ли е да се отгледа един бонсай?
- Ако трябва да сме честни – много трудно, защото изисква сериозни грижи. Трябва да си добре информиран и постоянен в грижите. Занимавам се от 1987 година с бонсаи дръвчета. Смея да твърдя, че имам една от най-големите колекции в България. Отглеждам над 100 готови бонсая, някои от тях са редки като видове.
- Кой е уникалният експонат, с който се гордеете?
- Имам един, който съм засадил от семка. Не препоръчвам на никого да тръгне по този път. Много трудно е! Засадих го през 1987 година, минал е през всички етапи в живота ми и продължава да ме радва, да ми напомня колко преходни сме. Две деца е отгледал, кучета, съпруги, сменял е къщи. Това ми е най-ценният от сантиментална гледна точка. Иначе като вид бонсай - отглеждам един доста голям екземпляр, в стил корабукия (коруба на костенурка). Той изисква много време и специфични грижи. За съжаление е тежък – около 300 кг и няма как да го транспортирам дотук със собствени сили, иначе бих го изложил с голямо удоволствие.
- А колко струва един бонсай, примерно някои от тези, които показвате във Флората и са 30-40 години?
- Тези дървета струват между 10 и 20 хил.евро. Това е пазарната им стойност за Европа. В България няма търсене на бонсаи. Общо взето дори и в Европа се продават на колекционери, а те не са малко. Само в германския клуб по бонсай членуват 17 хил.души. В България се занимаваме най-много 15 човека, общо.
- На изложение у нас успявате ли да продадете такова дърво, за да имате и някаква финансова облага?
- Това не се е случвало никога. Показвам ги не за печалба, а за да запозная хората с това изкуство, което е много красиво.
- От колко години участвате във Флората в Бургас?
- Тук съм за четвърти път. Преди време ме поканиха като собственик на една от най-големите фирми за декоративни растения, отказах да идвам тук да излагам продукцията си, но реших да покажа няколко бонсаи дръвчета при вас. От този момент изложбен център „Флора“ постоянно ме кани, а аз откликвам.
-А прави ли ви впечатление, че на този форум няма друг реален творец, само Вие показвате част от изкуството, всички останали просто продават по алеите някакви храсти и цветя…
-Не мисля, че е така. Тук има страхотни флористи.
-Да, но инсталациите са направени по поръчка на Община Бургас, няма го състезателният дух, стремежът да покажеш най-богатата инсталация. Преди години беше истински триумф за хората, които произвеждат цветя. Имаше и много фирми от чужбина.
-Напротив! Има инсталации тази година и от творци, които са истински таланти. За да дойдат тук, трябва някой да ги е поканил, а това е Общината ви. Композициите са разкошни и тази година дори аз се изненадах – мащабни и много красиви. Да, Община Бургас помага, но така трябва да бъде, защото творците имат разходи.
Що се касае до това, което питате, е логично зад търговския щанд да има и демонстративен, където да се покажат възможностите за озеленяване, новите видове, да се направи презентация. И тук го имаше и то в доста голям мащаб, но след коронавирусната епидемия две години, на мен ми се струва, че хората ги е страх, не искат да инвестират, не искат да поемат риск. За да се направи нещо впечатляващо като размери и ефект в нашата област, е необходим проект, поне месец сериозна подготовка. За да изкарам един бонсай на изложба ми трябва поне година, защото се присажда, листната маса трябва да е перфектна, да се помисли за мъха, за експонирането.
Големият проблем е, че изложението е в периода, в който колегите работят. Това ни е сезонът. Ние в момента работим по обекти и изпълняваме проекти, от които се прехранваме. Трудно може да ангажираш повече хора, за да покажеш нещо стойностно, без да влезеш в разход. Защото трябва да имаш и екип на място през цялото време. Особена специфика имат инсталациите от рязан цвят - красиви са, но и искат сериозна поддръжка по време на цялата изожба. Хубавото е, че все пак се събират доста почивни дни и има много посетители. През изложението преминаха хиляди за първите два дни. Имам чувството, че в последните дни дойде целият град е тук. Заради това считам, че този форум е хубав, не го критикувайте безпочвено. А експоцентър "Флора" е уникално място за такива изложения. Проектиран и реализиран перфектно от Вашата Община. Участвал съм на много места, но никъде не съм видял експозиционна площ, която да е толкова добре организирана. За щастие от администрацията на кмета ви са случили и на екип, който стопанисва базата с разбиране, с култура и всеотдайност - малък, но върши огромна работа и заслуша адмирации.
Добави Коментар