Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Разследване на Financial Times: Връзките на лондонската компания Gemcorp Capital с Русия

Ключови думи: Връзки, лондонската компания, Gemcorp Capital, Русия

Това е пълен превод на разследването на Майлс Джонсън, Синтия О’Мърчу, Кадим Шубер и Джоузеф Котерил от "Файненшъл таймс" за връзките с Русия на компанията "Джемкорп Капитал", с която кабинетът на Кирил Петков подписа меморандум за 1 милиард долара, пише trud.bg.

Днес управляващите отхвърлиха предложениетона ГЕРБ за създаване на временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства, свързани с подписания от правителството меморандум за 1 млрд. долара с Gemcop и IP3 Corporation.

Милиардер, подкрепян от санкционирания от Кремъл държавен производител на оръжие, е предоставил начална инвестиция на лондонски фонд мениджър, който сега разполага с активи за 1,2 млрд. долара.

Gemcorp Capital, инвестиционна фирма, фокусирана върху развиващите се пазари, базирана в Мейфеър, продължи да осъществява сделки с участието на руски държавни компании, включително провален план за посредничество при продажбата на ваксините Sputnik V Covid-19 на Гана.

Капиталът, предоставен от Алберт Авдолян на първия фонд на Gemcorp през 2014 г., който инвестиционната група не е оповестила публично, илюстрира сложните и припокриващи се интереси на руските бизнесмени, които инвестират активите си в Лондонското сити.

Основана през 2014 г. от екип, включващ Атанас Бостанджиев, бивш лондонски шеф на руската държавна банка ВТБ Капитал, Gemcorp стартира с 250 млн. долара, предоставени от компания, контролирана по това време от Авдолян и тогавашния му бизнес партньор Сергей Адониев, според запознати с инвестицията.

Парите идват от продажбата от Авдолян и Адониев на телекомуникационна компания, подкрепена от "Ростех" - огромния държавен отбранителен конгломерат, чиито танкове, бомби и ракети са използвани за нападение срещу Украйна.

Авдолян, чието участие в Gemcorp приключи през 2020 г. чрез мениджърско изкупуване, продължава да инвестира в големи проекти за природни ресурси в Русия заедно с Ростех, който изнася оръжия за над 10 млрд. паунда годишно и дава работа на 2 млн. души. Адониев прекрати участието си в Gemcorp през 2015 г. и няма инвестиции, свързани с Rostec.

Авдолян също така поддържа връзки с главния изпълнителен директор на Ростех Сергей Чемезов, близък приятел на Владимир Путин. Чемезов е имал общ апартамент с руския президент, докато и двамата са служили в съветското КГБ в Източна Германия. 

Чемезов е председател на благотворителната фондация на Авдолян, която работи по проекти в родния регион на шефа на "Ростех" - Иркутск. Ростех и Чемезов са подложени на западни санкции от 2014 г. насам. 

Авдолян и Адониев не са обект на санкции. Управлявайки парите им, Gemcorp не е нарушила никакви закони. Gemcorp заяви, че никакви пари, свързани с Чемезов или Ростех, не са били инвестирани в Gemcorp и че не е имала бизнес отношения с Чемезов или Ростех.

Авдолян заяви, че като инвеститор в Gemcorp не е имал никакъв контрол или влияние върху нейната дейност и че всички решения са били вземани от Gemcorp като управител на фонда. Той допълни, че неговите компании винаги са действали в съответствие със санкциите и че той не притежава собственост от името на Чемезов или негови роднини, нито представлява интересите на Чемезов.

"Познавам Сергей Чемезов не като политик, но знам какъв [sic] човек е той. Оценявам и уважавам човешките му качества и богатия му житейски опит", заяви Авдолян. "Той е роден в Иркутска област, където аз и моите родители живяхме дълго време. Семействата ни се познават."

Gemcorp заяви, че Авдолян и Адониев никога не са имали влияние върху бизнес дейностите му. Фонд мениджърът добави, че е извършил значителна комплексна проверка на Адониев и Авдолян преди инвестицията им.

Адониев заяви, че никога не е имал близки бизнес връзки с Чемезов и определи връзката си с "Ростех" като "кратка и незначителна". 

Той заяви, че неговата и на Авдолян телекомуникационна компания е имала "контакти" с Чемезов и "Ростех". "Бяхме подложени на силен натиск от страна на конкурентни руски бизнес магнати, много по-могъщи и влиятелни от нас. Обърнахме се към Чемезов, защото смятахме, че участието на "Ростех" ще ни помогне да се противопоставим на този натиск", каза Адониев.

Адониев добави, че Чемезов и "Ростех" не са били подложени на санкции в този момент и че и двете са си сътрудничили с големи западни компании. 

Шефът на Gemcorp Бостанджиев говори на първата инвестиционна среща на върха Русия-Африка в Сочи през 2019 г., на която Путин също говори и подписа няколко сделки с африкански лидери. Бостанджиев и друг представител на Gemcorp бяха сред само малък брой фигури от западни предприятия, които говориха в панелите на конференцията. 

Gemcorp заяви, че на конференцията в Сочи са присъствали много международни делегати и че са присъствали няколко нейни африкански клиенти, включително държавни глави.

По време на срещата на върха подкрепяният от държавата Руски център за износ обяви, че ще стартира търговски механизъм за 5 млрд. долара, насочен към Африка, който ще се управлява от Gemcorp и подкрепяните от държавата банки VEB и Sberbank. 

Gemcorp заяви, че подписаният механизъм с руските банки, които сега са под санкции, никога не е бил активиран, тъй като не е успял да достигне до етапа на проектодокументация или подробни преговори.

След напускането на Авдолян, миналата година Бостанджиев написа писмо до министъра на здравеопазването на Гана, в което предложи да се снабди с руската ваксина Sputnik Covid от вече санкционирания Руски фонд за преки инвестиции. По това време Кремъл прави дипломатически постъпки за популяризиране на Sputnik по света като алтернатива на западните ваксини.

Обсъжданията, свързани с продажбата на ваксини Sputnik V на Гана, са били по искане на правителството на страната, заяви Gemcorp, и никога не са били завършени. Компанията също така заяви, че дейностите ѝ в Русия, които съставляват малка част от цялостния ѝ бизнес, по никакъв начин не са били необичайни или повлияни от инвестициите, които е получила от руски бизнесмени. Министерството на здравеопазването на Гана не е отговорило веднага на искането за коментар.

Преди мениджърският екип на Gemcorp да откупи Авдолян през 2020 г., един от фондовете на инвестиционната компания е предоставил заем на дружество, контролирано от Авдолян, за да инвестира в проект за втечнен природен газ в Далечния изток на Русия.

След излизането на Gemcorp от заема през 2021 г. проектът за втечнен природен газ получава финансиране от Novikombank, банката на Ростех, която междувременно е поставена под международни санкции след нахлуването на Русия в Украйна.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Преди дни празнува рожден ден, а днес издъхна Почина важен член на династията Сакскобургготски Съвместният живот е най-труден с тези зодии Преди да решите да заживеете с някого, добре е да сте наясно какво ви очаква
Много лоша новина за феновете на Iphone, цената скача до 50 % заради... Повечето телефони iPhone все още се произвеждат в Китай, върху който САЩ наложи мита от 54% Новото BMW X3 – едно различно изживяване с Бова Кар (СНИМКИ) Открийте новото измерение на лукса и свободата с BMW X3,  сега с уникална лизингова оферта от официалния дилър в Бургас
Почина управителят на дискотеката в Кочани Той е бил тежко ранен при инцидента, а лекарите в Литва не са могли да спасят живота му Премиерът очаква анализи за радиусите и завоите на пътя, при който загина Сияна АПИ е игнорирала две предупреждения за опасния участък, където загина 12-годишно дете
Голям празник е днес! В никакъв случай не правете това... На този православен празник хората се молят на Богородица пред нейната чудотворна икона Геронтиса Няма присъда по делото за убийството на психолога Иван Владимиров-Нав Трябва да бъдет допуснати три нови експертизи и да се изискат всички фотоснимки - оглед на местопроизшествието
Представиха новите образователни политики на БДУ Проф. д-р Асен Златаров на международен форум в Узбекистан В събитието участваха представители на ЮНЕСКО и на 14 държави от целия свят ДЮШ "Нефтохимик 2017" грабна първото място на сериозен международен турнир по футбол Общата голова разлика от 29:7 говори за доминиращото представяне в групата
Веселин Маринов в ресторант AZUR – една вечер, която ще остане в сърцата на Бургас За резервации и допълнителна информация можете да се свържете на телефон: +359890909292. Местата за вечерта се запълват, а интересът – повече от очакван Бащата на загиналата Сияна: Държавата ни е в кома Тя беше на тази земя с мисия, каза Николай Попов