Флората на Бургас вече не е това, което беше, но счупи рекорд от посетители
Превръща ли се в безвкусен пазар за всевъзможни стоки традиционното за Бургас изложение на цветя „Флора“, прославило града ни от тоталитарно време допреди десетина години със символното пролетно събитие за красотата на цветята и професионализма на градинарите?
Това питат естети, запаметили през годините грандиозността на изложбата с конкурсното участие на десетки наши производители, ландшафтни архитекти и конкуренти от чужбина. И в същото време търсят отговор на феномена с рекордния брой посетители.
Над 300 хиляди души само през първите два дни! Тази година гостите не виждат на практика почти никаква изложба от цветя в залите, заети от рекорден брой щандове, предлагащи какво ли не, в т.ч. и откровен кич, неотговарящ на елементарни стандарти за изкуство или качество. Парковите алеи са заети от изнесени всевъзможни храсти и цветя в саксии, кашпи, мебели, грънци, повечето от които изработени сякаш в час по ръчен труд, сергии от буркани с мед, козметика, гердани, камъни, бижута и т.н. стоки, изобщо всичко, каквото би могло да сътворат човешките ръце и фантазия. Някои търговци направо прекалиха с цените, вместо да предложат на ценителите промоции, заради самото изложение. Народът обаче приижда и днес, въпреки ниските, почти зимни температури, зажаднял за колорит и социален контакт.
А имаше време, в което Флората бе арена за творците от цялата страна и от чужбина. Които бяха оценявани от експерти и поощрявани с престижни награди от Общината. Майстори цветари показваха истински монументални шедьоври пред бургаската публика, състезаваха се и надграждаха с все по-атрактивни инсталации от рязан цвят и саксии.
Сега, ако Община Бургас не бе обособила кът в зеленото пространство пред експозиционния център, наподобяващ на нещо като арт инсталация за радост на масовия потребител, посетителите с високи критерии биха казали, че се намират на открит базар без концепция. Има обяснение защо концептуално Флората измества своята същност. Очаквайте отговорите по темата от един истински познавач и дългогодишен участник в изложението - Трифон Тодоров, автор на бонсаи, вижте какво казват и двама от организаторите:
„ Да, вярно е, че всичко е финансирано от Общината - изцяло в полза и за радост на гражданите, а не за участниците в изложението, последните две години промениха концепцията не само на местната власт, но и на самите производители. Не забравяйте, че всички бяхме затворени в отстъпващата вече пандемия, производителите не можеха да предлагат това, което произвеждат. Трябва да проявим разбиране към тях, нека се съвземат“, каза пред Флагман.бг зам.-кметът на Бургас по стратегическо развитие и екология Весна Балтина.
Според нея състезателният характер от изложението не е изчезнал, има го. И даде пример. В първия ден ученици от бургаските училища подготвили различни цветни концепции и са се съревновавали помежду си. „Мисля, че това е най-добрият начин да накараме младите да се състезават за нещо красиво“, допълни Балтина.
Главният архитект на Община Бургас Емил Бурулянов, който още през 2014 година, докато бе част от голямо архитектурно студио, ръководеше екипа, разработил концепцията за новия Експоцентър „Флора“ уточни, че това е била първоначалната идея – изложението да се провежда хибридно във всички пространства. В двете големи зали трябвало да се излагат специфичните видове, а отвън всичко останало.
Идеята била да се върви към целогодишност и такава вече имало, защото се провежда и пролетна, и есенна флора, подчерта арх.Бурулянов.
Ето и част от атрактивните инсталации, които са изградени от Община Бургас:
Евала на всички участници и най-вече на учениците от строителния допълват атмосферата <3
Надали от 200000 жители 50000 са работещи.
Той градът е 250 хиляди.
Безделниците са около 20 хиляди, пак майстори на късия разказ сте.