Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Сблъсъкът между двете църкви на Християнството – защо Западът и Русия никога няма да се разберат
Настоящият конфликт в Украйна е донякъде продиктуван от историческото разделение на Европа на две и концепцията за „Третия Рим“
Токсичната атмосфера на пропагандата от двете страни заради конфликта в Украйна почти не допуска друг анализ освен крайно семплият – „Русия е зла, Украйна се защитава“. Това е вярно до голяма степен, особено във втората му част, но съвсем не представя цялостната картина и дълбоките причини за разделението между Запада и Изтока. А такова датира още след разпада на Римската империя и разделянето ѝ условно на две – Западна и Източна.
По какъв начин тези толкова далечни събития могат да имат отношение със случващото се сега обаче, биха запитали мнозина. Отговорът обаче изисква разбирането на един термин, влязъл в редовна употреба в началото на 16 век – „Третият Рим“.
Първоначално използван в религиозен контекст, впоследствие той се превръща в политически, обхващайки желанието на Русия да се превърне в лидер на Православния свят в контраст на Католицизма. За да разберем какво се крие зад термина „Трети Рим“ обаче е нужна още повече история.
Условно „Първият Рим“ е.. Рим – столциата на империята, просъществувала и обхванала огромна част от Европа, Азия и Африка, до 405 г. Т.нар. „Втори Рим“ е Константинопол, сегашен Истанбул, който пада за пръв път през 1204 г. вследствие на Четвъртия кръстоносен поход и основаването на т.нар. „Латинска империя“, но впоследствие се връща под византийски контрол и отново пада няколко века по-късно – този път окончателно под набезите на формиращата се Османска империя. Има известен спор кой град след това да се превърне в център на Православието.
Един от предложените, по стечение на обстоятелствата, е Велико Търново – столицата на Втората българска държава или империя (в зависимост от източника). Той обаче пада дори по-рано от Константинопол, а висшето духовенство на България бяга на север – към днешна Украйна и Русия. В Москва идеите за „третия рим“ обаче хващат корени. Така и до днес за наследник на Римската империя се счита Русия, която неслучайно сега, по-ясно от всякога, демонстрира имперските си амбиции.
Християнството е разделено на две – Католицизъм и Православие. Макар вярващи в едно и също божество, тези две условни „течения“ на ученията на Иисус Христос, са коренно различни и в исторически план – агресивни едно към друго. Интересно е и разпределението на картата между православни християни и католици в Европа.