Жители на Константиново скочиха срещу разширението на пясъчната кариера
Над 200 жители на село Константиново в община Камено се събраха в голямата зала на читалището, за да изразят недоволството си от инвестиционното намерение на фирма „Андезит“ ООД (стопанин на кариерата в селото, както и тази кв.Горно Езерово, б.а.) да копае пясък на метри от границите на населеното място. На събранието присъстваха кметът на общината Жельо Вардунски и председателят на Общинския съвет Радослав Балтаджиев.
Кариерата е експлоатирана от тази фирма от 2005 година с 35-годишен концесионен договор, показа справка на Флагман.бг в Националния концесионен регистър.
Кметският намесник на с. Константиново Вяра Стайкова обясни пред Флагман, че е изпратила сигнал до всички възможни институции и е уведомила общинския кмет Жельо Вардунски за случващото се.
Мнението на жителите на селото било категорично: "Никой не иска пясъчната кариера да се разширява толкова близо до къщите им, защото има редица опасности.". Към момента над 200 човека са поставили подписа си върху петиция, с която се настоява инвестиционното намерени да не се реализира.
„Радвам се, че ръководството на община Камено е зад нас. Ако се реализира това, което фирмата иска да направи, има голяма опасност от свлачища. Голяма част от къщите в селото са построени по наклон, някои нямат достатъчно дълбоки основи, а почвата в района е рехава. „Андезит“ ООД възнамеряват да копаят на дълбочина от около 10-20 метра, след което да покрият терена с т.нар. „водно огледало“. Каква е гаранцията, че ако изкопаят един огромен ров дълбок 20 метра, половината къщи няма да се срутят? А главният път между Бургас и Средец, който изведнъж ще се окаже като мост?“, коментира пред Флагман Вяра Стайкова.
Тя бе категорична, че хората от с. Константиново нямат никакво намерение да мълчат. Те ще се борят за правата си до последно, защото се страхуват от последиците, които могат да се случат, ако кариерата бъде разширена.
Флагман се свърза и с кмета на Камено Жельо Вардунски, който е присъствал на срещата на жителите на с. Константиново преди няколко дни. Той уточни, че според него, фирмата има проблем с документите и реално не може да осъществи намерението си, поне на този етап.
„Разбира се, това ще го потвърдят или отрекат компетентните институции, но екологичният им доклад е в сила за срок от 5 години, а този срок е изтекъл. Опреди 10 години има промяна в климата в района и според мен е нужно да се изготви нов доклад да се види могат ли или не могат да копаят още 20 метра надолу. Хората се притесняват, че ако се издълбае един такъв трап, една част от селото може да се свлече надолу“, каза Вардунски.
Той подчерта, че това не е единственият проблем. Ветровете в района, особено следобед, винаги духат от езерото към селото. Това ще стане причина при изкопните работи, които ще се извършват на повърхността, цялото село да бъде под атака от фини прахови частици и съответно въздухът да се замърси значително. Има сериозни притеснения и за пътя Бургас-Средец, коментира още кметът.
„На срещата присъстваха много хора. Толкова не съм виждал на събрания по политически кампании. Говорят за граждански неподчинения, за протести. Те пазят домовете си и не искат тези изкопи на метри от къщите им“, допълни кметът на община Камено.
Село Константиново през последните години се превърна в притегателен център за много млади семейства, включително и чужденци, желаещи да живеят близо до Бургас. За десетилетие броят на жителите в селото е нараснал – тенденция, която е непозната за малките населени места.
Общинският съвет в Камено наскоро гласува за разширяване на детската площадка в центъра на Константиново, а тази годин предстои и изграждането на фитнес на открито. Селото е живо, с много млади и будни хора, а за това, че в него има пълно разбирателство между жителите свидетелства срещата за пясъчната кариера, на която те в един глас обявиха позицияита си срещу разширението ѝ.
По официална информация, след последното преброяване, жителите в селото са около 220. Тази бройка обаче е поне 3 пъти по-голяма, тъй като огромното мнозинство от живущите нямат постоянни адреси.
Преди повече от десетилетие друго инвестиционно намерение, този път в Бургас, бе напът да превърне едно от най-красивите места в града в спомен. Става въпрос за връх Шилото, чийто югозападен склон бе превърнат в лунен пейзаж от тогавашния концесионер на каменната кариера „Автомагистрали – Черно море“ АД – Шумен.
Тогава с общи усилия на граждани, Общински съвет, депутати и природозащитни организации, разбиването на склона бе прекратено, а днес бургазлии все още могат да се порадват на красивата гледка от върха, която се разкрива към града и залива.
То пак като имат улици било то и с кратери е добре.В Банево има райони и такива нямат.Яко в калта до ушите.Оня наместник ли е какъв е не го знам но да не го занимават.Заплатката да върви.