Д-р Мариана Контева: Лекуваме щадящо периферни съдови заболявания чрез неинвазивни процедури
- Д-р Контева, Вие сте инвазивен кардиолог, но лекувате и периферни съдови заболявания. Определяте процедурите като щадящи, ще ни разкажете ли повече за тях?
- Периферната болест е огромен социален проблем. Макар пациентът да го боли, когато ходи и да има ранички по краката, които не заздравяват, отива късно на лекар. Това се случва, когато вече дори не може да измине и 10 метра, но тогава, за съжаление, е твърде късно. Лошото е, че има една сериозна кохорта от пациенти, които са пушачи и не желаят да спират тютюнопушенето. 60% от тях имат коронарна патология, 40% допълнително и каротидна патология. Представете си колко голям е процентът на болните хора. Ние в момента лекуваме върха на айсберга, но под водата остава огромно количество нелекувани, непрофилактирани и непрегледани пациенти. Не защото лекарите не могат да ги диагностицират, а защото отиват твърде късно при специалист. Например, при хора с рана на крака, която секретира- отделя лимфа и не заздравява,в повечето случаи се оказва, че има проблем със запушени артерии от години. Ние можем да реканализираме целия сегмент – от бифуркацията на аортата до върха на пръстите, като поставянето на стентове в тази област е строго индицирано и то единствено и само при необходимост в илиачен и феморален сегмент. Но, имаме различни методи, балони, специални стентове за коляно и можем да отворим почти всяка артерия, така че да осигурим кръвоснабдяване на крака. Разбира се, в колаборация със съдовите хирурзи, защото много често нашите подходи са хибридни. Ние работим определен сегмент донякъде, след което продължават съдовите хирурзи или те оперират определена зона – илиачна и феморална, а ние продължаваме надолу в тибиалния сегмент.
Колкото по-рано пациентът потърси лекарска помощ, толкова по-адекватно можем да му помогнем. Имахме сериозна група от пациенти с пост ковидни тромбози на периферните артерии, която успяхме да спасим от ампутация с прилагането на специален автоперфузионен катетър –през който 24 часа провеждаме локална фибринолиза. Това е един относително прост метод, който, приложен навреме, спасява живот и крайници.
- Подценява ли се венозната болест?
- Категорично се подценява. Много от хората живеят и работят прави и няма как да не им се отрази на венозната система.Често при сърдечната недостатъчност се наблюдава оттичане на краката, като пациентите не си обръщат внимание и идват, когато вече въздухът не им стига. Но тогава проблемът се е задълбочил и нещата са излезнали извън контрол. За съжаление, независимо от какво сърдечно-съдово заболяване страда пациентът – аритмия, инфаркт ,сърдечна недостатъчност, клапни заболявания или друго, фаталният край често е с картината на сърдечна декомпенсация и недостатъчност. Затова не може да я неглижираме и подценяваме. Моят апел е винаги, когато нещо е различно от обичайното състояние – болка в гърдите,с ирадиация към челюстта, гърба,когато кръвното не е добре контролирано, стойностите на кръвната захар са над нормата, холестеролът е висок, когато краката са отекли и болят при ходене, когато при студ ни стягат гърдите или нещо ни притеснява, винаги да се обръщаме към специалист, защото проблем, хванат на време, е лечим.
- Иновативните методи при Вас са по-скоро практика, отколкото изключение. Отдавна прилагате успешно ендуваскуларна литотрипсия на коронарни артериални съдове. Какво е това и къде се използва?
- Литотрипсия означава разбиване или разпрашаване. Атеросклерозата е болест, която, за съжаление, обхваща все по-млада възраст и поколението на нашите пациенти с генерализирана тежка атеросклероза е над 50-60 г. Това са хора с изяви на атеросклероза, при които се натрупва много калций по съдовете, което допълнително нарушава еластичността на артериите и работата на органите. Това състояние е самостоятелен рисков фактор за много по-трудно и тежко протичане на заболяването. Много често този калций създава стеснение в лумена/отвора/,през който се преминава изключително трудно с познатите ни методи за отпушване на артериите и поставяне на вътресъдови стентове, а при много от тях почти невъзможно. Тези пациенти са рискови и за операция, тъй като имат т.нар порцеланови аорти. При тях всяка намеса е свързана с риск от дисекация на артерията и невъзможност за конюлиране. Малко лаборатории в България въвеждат съвременни методи, чрез които със специален балон с ултразвукови вълни се разпрашава или „литотрипсира“ калция. Разпуквайки калциевия маншон, се създава проход, през който вече може да се премине и да се постави стент. Досега сме процедирали при няколко пациенти. Методът е много трудоемък за екипа, но е изключително ефективен и спасява пациентите от остър инфаркт и внезапна смърт, т.е предотвратява запушването на артерията. Определям го като един сериозен съпътстващ метод, който е относително „бутиков“, тъй като се прилага при определена група пациенти. Но, вече, имайки го в арсенала си, мога да кажа, че разполагаме с всички съвременни методи за реваскуларизация на коронарните, периферните , мозъчните и бъбречните съдове.
- Нарекохте метода „трудоемък“?
- Да, трудоемък е. Физически и технически процедурата е по-дълга и много по-трудна за екипа,а и не на последно място и не всеки пациент е подходящ за нея. Пациентът трябва да има търпение, защото ако една стандартна процедура продължава около 30-40 мин, чрез този метод се удължава до 1-1.30 ч. Но, най-важното е, че нямаме усложнения и пациентите се чувстват добре.
- Това ли е методът, с който най-много се гордеете?
- Аз с гордост мога да кажа, че нашият екип е мултидисциплинарен и използваме всички съвременни и модерни методи за реканализация на периферни съдове при пациенти с тежка ХАНК (Хронична артериална недостатъчност на крайниците) – тежки съдови промени и запушване на артериите на горните и долни крайници и стеснените сънни артерии. Разполагаме с едни от най-модерните стентове и импланти (японски и американски, от доказани световни производители)-което ни прави наистина различни и иновативно конкурентни. А специфичната и модерна апаратура и най-вече обученият и високо специализиран екип ни помагат да бъдем особено ефективни в лечението и на най-предизвикателните случаи. Това ни помага да реканализираме и най – трудните анатомично артерии. Това, което правим е изключително отговорно. Гордост е да кажа, че сме част от съвременната идея за лечителство. Заедно с онкотерапевтите, гастроентеролозите и хирурзите сме иноватори в лечението на напредналите карциноми – в областта на локалните метастази, с цел намаляне експозицията на тежките химиотерапии. Можем да запушваме всякакви съдови аномалии и кървящи тумори, както и да интервираме всичко, което се храни от съд и до което води артерия.
- Първо инвазивна кардиология и съдова хирургия, а сега и инвазивна кардиология и онкология- мултидисциплинарното лечение ли е бъдещето на медицината?
- Като цяло, медицината върви към мултидисциплинарни подходи и екипи, ползващи се от знанията и опита на специалисти от различни области, защото пациентите са все по-болни и с по-сложни диагнози и лечението им изисква едновременното участие и знанията на различни специалности. За да участваме в такъв мултидисциплинарен екип при лечение на тумори, много от нас са преминали съответното обучение. Използваните методите за достъп до коронарните артерии са с изключително фини водачи, със специални балони и катетри. Ние имаме дългогодишен опит, който ни дава възможност да достигнем до най-недостъпните места, както и поглед как да го направим. Част от екипа ми и аз имаме специалност по ангиология и инвазивна ангиология, което ни дава опита и знанията да работим извън сърдечно-съдовата система. Благодарение на дългогодишната употреба на медикаменти, рутинното прилагане на стентиране при остър коронарен синдром,както и цялата гама на ранно открити и преодолени болестни състояния, успяхме да удължим живота на пациентите и да подобрим качеството му,както и да намалим смъртността. Сблъскваме се със заболявания, които до преди години не са били проблем. Затова сега се слагат и клапи ендоваскуларно на аортна позиция, както и клипсове на митрални клапи. Инвазивната кардиология е една от най-бързо развиващите се иновативни модерни специалности.