Великденските обичаи и традиции по света
Как се празнува по света един от най-големите християнски празници. Разбира се, различно! В България боядисваме яйца, обикаляме църквата в полунощ и хапваме агнешко. Интересно ли ви е обаче да разберете какви традиции имат другите народи? Любопитно е, че Великден се празнува и от хората, които нямат религиозни възгледи, въпреки че повечето традиции и обичаи имат религиозни начала. Ето как почитат Великден в някои държави по света:
Австралия
На Великден много семейства излизат сред природата. В този край на света тогава се бележи свършекът на лятото и началото на есента. Великденското меню включва печено овнешко, говеждо или пилешко със зеленчуци. Популярни са и кръглите кифлички със стафиди. Австралийците ги хапват сутринта преди да отидат на църква.
Германия
Великден в Германия се предшества от Страстния петък. Много немци в този ден ядат риба. В съботната вечер се пали голям пасхален огън. Около него се събират много хора - той е символ на края на зимата и изгаря всички зли помисли. На следващата сутрин цялото семейство се събира на закуска. Родителите скриват панер със сладкиши и децата ровят из цялата къща за да намерят кошницата от Великденския заек.
Италия
Великден италианците празнуват с приятели. На Велики понеделник те устройват пикник. Дори и да се лее дъжд, той не се отменя. Празненствата са доста пищни. В Ломбардия пекат хляб във формата на гълъб, наричат го "la colomba". Популярна е и баницата, приготвена с 33 пласта тънко тесто - всеки символизира година от живота на Исус. В неделя хиляди католици се събират на площад Св. Петър, Рим за литургия, отслужена лично от Папата.
Франция
В град Фо, който се намира в Южна Франция, на Великден се прави гигантски омлет в центъра на града. Той съдържа 4 500 яйца и стига за 1000 души. Говори се, че всичко започнало, когато Наполеон и неговата армия спрели в града по време на поход и местните ги гостили с яйца. Той харесал яйцата и поръчал на жителите да направят голям омлет за армията на следващия ден.
САЩ
В САЩ за празника всеки трябва да има нови дрехи. Ако човек няма пари, е задължително поне да си купи ръкавици. Доста популярна е играта -"търкаляне на великденско яйце с лъжица“. Малчуганите се състезават кой ще закара по-далече своето. От 130 години насам най-голямото съревнование обаче става на поляната пред Белия дом. Стотици деца пристигат там с кошници, пълни с шарени яйца.
Швеция
В Швеция Великден не е толкова голям празник, колкото Коледа, но в училищата тържествата започват седмица преди настъпването му. Децата и учителите им си припомнят историята на възкръсването на Христос. Хората украсяват жилищата си в жълто, зелено и бяло. Поставят в домовете си и фигурки на пиленца с цветни пера. Типична за скандинавските държави е Великденската вещица, която летейки в небесата на своята метла, с лъскав чайник в ръка поздравява всички за празника.
Финландия
Децата във Финландия обикалят улиците, преоблечени като просяци с тояги. В някои места в страната палят огньове, които би трябвало да изгорят вещиците и злите сили.
Полша
В Полша се заливат с вода с кофи, водни пистолети и всякакви подръчни средства.
Чехия и Словакия
Тук имат традиция подобна на "сурвакането". Мъжете сурвакат жените с клонки, украсени с панделки. Счита се, че смисълът на ритуала да се предаде плодородието от първите цъфнали пролетни дръвчета на жените.
Хърватия
В Хърватия жените подготвят кошница, пълна с великденски ястия, като например оцветените варени яйца, хляб, шунка, хрян и торта, наречена "potica", които се вземат в църквата, за да бъдат благословени от свещеника.
Ай чау,чи тъкмо ся украсявам елхата и нямам време!