Премиерът: Ако разадем 1,1 млрд. лева на 8 фирми за пътищата, пак ще имаме 3000 дупки
Ако бяхме раздали парите със затворени очи на 8 фирми 1,1 млрд. лева, какво щяхме да направим? Щяхме да повторим начина на ГЕРБ за разплащане и пак щяхме да имаме 3000 дупки по пътищата и недобра инфраструктура. Това каза премиерът Кирил Петков в интервю за предаването „Събуди се“ по Нова телевизия.
По време на война трябва да се мисли държавнически, подчерта той.
„Много се изговори за този конфликт за пътищата. Даваме 50-те процента, но останалите пари ги минавам през парламента. Нали това обещахме на нашите граждани? Нали обещахме промяна?“, попита премиерът.
„Сега обаче стигнахме до разумно решение. Има и контрол от парламента, и не забавяме работата на пътните строители“, коментира той.
„За мен главният банкер на България трябва да е с най-добрата репутация, която може да бъде. Тук няма място за сделки. Не може да си кажем „ти ми дай пътищата, а пък аз – БНБ“. Те не са наши“, призна Петков.
„Ние имаме задължения към българските граждани да намерим най-добрият банкер, около когото всички да се обединим, да направим най-добрите пътища и по най-прозрачния начин“, добави той.
Петков призна, че Каримански е добър банкер.
„Истина е, че за световната банка би бил добър. За централен банкер на България обаче критерият е още по-висок. Трябваше да се обединим около него. Не може трима от четиримата да не сме за него и да го издигнем, за да има стабилност. Това няма да го има", подчерта той.
"Трябва да помогнем шоковите движения на цените да бъдат посрещнати от държавата и едновременно с това да използваме всички възможни извънбюджетни начини да се намалят. Опитваме се да намалим тази външна вълна на високи цени. Вкарвайки средства за енергийни източници, намаляваме инфлацията. С парите, които даваме на бизнеса за ток, махаме част от инфлацията на всички стоки, които се произвеждат с електроенергия. Същото е и за газа“, коментира Петков.
Той обаче посочи, че трябва да сме внимателни по въпроса с премахване на ДДС. „Много лесно падат данъците и много трудно се качват нагоре”, каза премиерът.
По темата „Северна Македония” той отрече да е договаряно падането на ветото на България до юни месец. Петков е категоричен, че пътят на РСМ към Европа е в интерес и на България, но не и преди да се гарантират правата на българите там.
„Нищо няма да се направи, без да има гласуване в парламента и широк обществен дебат”, каза още министър-председателят.
Щом е проблем за "Подмяната".Българите в чужбина нали това искаха.