Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ако ДДС за хляба падне, загубите са 200 млн. лева

Ключови думи: новини, флагман, бургас, ДДС, ДДС на хляба

Премахването на ДДС за хляба и българските плодове и зеленчуци би донесло загуби за бюджета на година от близо 200 млн. лева. Данъчни експерти твърдят, че от хляба годишно влизат 80-100 млн. лв., подобни са постъпленията и от продажбите на плодове и зеленчуци.

Те подчертаха обаче, че при последните има сив сектор, който не е ясен каква част от пазара обхваща. Излизането на светло на част от сивия сектор ще компенсира отчасти загубите от нулевия ДДС.

Загубите за бюджета може да бъдат компенсирани от допълнително облагане на свръхпечалбите в енергетиката. Такива имало натрупани в АЕЦ “Козлодуй” и НЕК. “Това е практика, която няколко европейски държави вече въведоха - прибраха част от тези свръхпечалби чрез дивиденти. Справедливо е част от тези пари да бъдат върнати на хората и фирмите, от които са взети, заяви в края на миналата седмица вицепремиерът Корнелия Нинова.

Експерти твърдят, че ефективността на този вариант зависи от определянето на това кой да бъде обложен и по какъв начин. Те подчертават, че има големи частни производители на електроенергия. Предлагат към списъка на компаниите със свръхпечалби да влязат и износителите на зърно, оръжейните търговци и медицинските лаборатории. Облагането на производителите на ток трябвало да засегне тези, които не са на свободния пазар и чиято енергия е субсидирана.

Данъчни експерти подсказват да се проучи унгарският вариант, който бил лесен за администриране и ясен за бизнеса. Там за фирмите има две ставки за облагане - 10 и 15%. Три критерия определят по коя скала да става - оборот, печалба и брой заети. Когато бъдат прескочени повече от два от тях, облагането става по високата ставка.

Предложението за намаляване на ДДС за основни хранителни стоки, ток, горива, парно и вода ще се обсъжда в следващите десетина дни от коалиционните партньори. Финансовият министър Асен Василев вече заяви, че е против диференцираните ставки, но въпреки това е възложил да се направят сметки, за да се установи какъв ефект ще има върху приходите в хазната евентуално намаление на данъка.

2
Коментара по темата
2.
Не е баш тъй
23.04.2022 20:11:24
80% от хлебопроизводителите са в сивият сектор и крият оборот
1.
против намаляване на ДДС
23.04.2022 08:19:44
ДДС на хляба не трябва да пада,защото цените няма да спаднат. А бизнестъргашите ще си задържат ДДС-то за себе си. По-добре е тези пари да отиват при държавата, отколкото в джоба на частника.

Да не би цените да паднаха в туризма, като ДДС-то е ниско?

Да не ли книгите да поевтиняха, като им намалиха ДДС-то?
  Добави Коментар
Слънчева прогноза: Температурите ще достигнат до... 26 градуса в части от страната Теменужка Петкова: Никога не сме били по-близо до еврозоната, покриваме критериите Според финансовия министър търговската война няма да окаже голямо влияние върху икономиката на страната ни
Тъжна вест във футбола Почина национал на Габон Направи обръщение към българското общество Рамазанов иска да носи още спортна слава на България, той е един от тримата ни настоящи олимпийски шампиони
Сръбският парламент избра ново правителство Депутатите взеха решение да гласуват поименно Сподели, че никога няма да... Лилиън е порн* модел
Лекар е обвинен за смъртта на 15 пациенти В Берлин Нафтата подписа с... Диагонал от чужбина се присъединява към "Нефтохимик"
Пускат нападателя на Дебора под парична гаранция Пловдивският районен съд промени постоянната мярка за неотклонение на подсъдимия Невероятен скандал в България В борбата
86-годишен крие боен пистолет и граната Мъжът нахлу в офис и се закани на персонала с убийство "Бомба" в имението с розите Ергените хванаха бас, който не изглежда от най-джентълменските