Кирил Петков: „Лукойл“ в момента имат доста адекватна ценова политика
От Българската петролна и газова асоциация (БПГА) се ангажираха, че няма да има некоректни цени на горивата по бензиностанциите.
Днес в Министерския съвет премиерът Кирил Петков проведе регулярна месечна среща с представители на асоциацията, както и с търговци на горива на дребно. По време на разговорите трябва да са обсъждани перспективите, тенденциите и възможностите за регулиране на цените на горивата, според анонса за събитието.
Петков призова търговците да продават при "минимално-пазарни" маржове на печалба.
Той подчерта, че в момента у нас горивата се пласирали на най-ниски цени в Европа. Освен това ставало въпрос за отворен пазар в рамките на Европейския съюз.
На питане какво са показали проверките на цените у нас, Кирил Петков отговори: "Проверката, която видяхме до този момент за „Лукойл“, е, че те наистина в този момент имат доста адекватна ценова политика въпреки крайните цени, които виждаме. В сравнение с това, което другите производители правят, и пазара в Европа, всъщност е доста адекватно."
Петков увери, че диалогът със съответните асоциации у нас е доста конструктивен.
"Всички ние знаем, че ако искаме цените да продължават да бъдат най-добрите в Европа и да сме сигурни, че българските потребители, въпреки че цените на световните пазари се качват, имат най-малък удар върху техните сметки, когато пълнят своите автомобили, ние всички се обединихме около идеята, че диалогът трябва да продължава, трябва да имаме конструктивни общи действия. Да, пазарът е свободен, но едновременно с това всички трябва да осъзнаем, че това е световна криза, която трябва да я минем заедно", каза премиерът.
От горивните асоциации уверили, че колкото и да им трудно, те ще направят така, че българският потребител да продължава да харчи на най-ниски цени.
"И ако даже е възможно, при първи динамики в намаляваща посока да бъде отразено и при бензиностанциите и когато хората пълнят своите автомобили", добави премиерът.
Живомир Терзиев от БПГА благодари на Кирил Петков за поредната среща, свързана с проблемите с нефтопродуктите.
"Периодът е тежък както за потребителя, така и за търговците, но се обединихме около идеята и целта, че нито един търговец не бива да си и помисля в този труден период на високи цени на енергоресурсите, в това число и на горивата, да си позволява прекомерни надценки. Нещо повече, дори и надценки, които може би трудно покриват разходите на търговските обекти", обяви Терзиев.
Кирил Петков каза, че правителството следи как се движат цените на петрола на международните пазари и сравнява със стойностите на крайния продукт по бензиностанциите у нас.
"Ние не сме доволни от тези цени на бензиностанциите, но за съжаление в момента ние сме, въпреки тези високи цени, сме пак с най-евтината цена в целия Европейски съюз, а пазарът е отворен", добави премиерът.
Той изрази недоволство, че от сутрин до вечер в медиите се коментирали нарастващите цени, но се пренебрегвало, че само у нас в цяла Европа нямало повишение на цените на тока за битовите потребители.
Освен това българското правителството отпуснало 4 млрд. лв. помощи за бизнеса заради високите стойности на ел. енергията.
Днес се изплащали и 70 лв. на всички пенсионери.
Да видим пък какво ще стане с ценовата политика на Лукойл?!
Няма начин една ценова политика да е адекватна, при условие , че суровината (петрола) струва 100 долара, ти да го купуваш на 60 долара(толкова струва петрола Уралс) и крайната цена на бензина и дизела да ти се разминава с няколко цента от европейската !
А приказката , че "пазарът е отворен" граничи с идиотизъм...
Като е отворен, защо не е отворен и по отношение на доходите, а само по отношение на цените ?!
Представям си следната картина: правим автономии за всякакви етнически групи. И създаваме едни симпатични полурепублики по щатски модел.
Доган отдавна философства на тема как ние сме страна на регионите. Според него регионът, не държавността е важна. Можем да си представим едни приятни турски области, но не от турски държавен тип, а по нашенски.
Представям си и някаква еврейска автономна област, защото умните израелски евреи от България я смятат за своя втора родина, ако не и първа. Няколко български анклава трябва да има все пак – властта е в попа, кмета и даскала, момите са по списък, а ергените охраняват периметъра на селото. Токът идва от генератор, на камбанарията на църквата има картечница.
Нощем ергените ходят да крадат моми от съседното село, а най-смелите правят наскоци и набези по магистралата Европа-Турция, охранявана от натовски части. Нашите грабят тировете и се връщат с плячка.
Ще има читалища, където ще се сричат автори от Паисий до Владо Даверов. Ще има и местна промишленост – ще произвеждаме джапанки, презервативи, които ще изнасяме в Турция.
Ще има интелигенция, която ще познава всички букви от азбуката и ще умее да пише не с печатни, а с ръкописни букви. Това е късният български неофеодализъм. Ние ще минем през това тъмно място, като нация може и да не успеем, но като етнос сме неунищожими.
Така можем да стигнем заедно с другия неизтребим етнос - евреите - до края на света заедно с хлебарките. И пет минути преди края на света ще избием хлебарките и ще обясним на евреите, че те са всъщност българи.
Етнически съм оптимист, но от гледна точка на нацията, боя се, че не съм.
Тези размисли са в резултат от моите наблюдения върху живота на днешния български културно-политически елит, който е на ниво примитивни форми на зоологически живот.
Скрий се, бе, Цървул!
2. Избори с машини ще осигурят победа и на най- големия хюм. Но ние имаме по-тежък вариант - Кирето