Срив в доверието към управляващите заради скандалите, инфлацията и войната в Украйна
От 35 на 19 процента е паднало доверието към управляващите. С около 6% пък е намаляла подкрепата към ПП спрямо проучването ни през февруари. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ социологът от „Алфа Рисърч“ Боряна Димитрова.
ГЕРБ не толкова вдига процентите, запазва ги, но има силна мобилизация след ареста на Бойко Борисов, добави тя, коментирайки резултатите от национално представително проучване на „Алфа Рисърч“. То е проведено в периода 8–14 април сред 1037 пълнолетни граждани от цялата страна чрез пряко стандартизирано интервю с таблети. Изследването се реализира със собствени средства на агенцията.
По думите на Димитрова спадът на доверието в правителството е огромен и това е било изненада и за самата нея.
„Истината е, че периодът е труден. Наложиха се неимоверно количество кризи – войната в Украйна, поскъпването на горивата, инфлацията и т.н., но основната ерозия на доверие е по причини вътре в самата коалиция, а не толкова по външни“, обясни тя.
„Скандалите, които се пораждат в самата коалиция са един от факторите за срива. В резултат на влошените взимоотношения имаме блокаж на дейността на редица институции, както например на Агенция „Пътна инфраструктура“. Забавените заплащания дават отражение както на фирмите, така и на хората, които пътуват по тези пътища“, коментира социологът.
„Това правителство дойде на власт с много сериозни ангажименти и големи очаквания. Кризите обаче оставиха назад реформаторските обещания и това не може да не дава отражение върху нагласите на симпатизантите, които очакват действия“, добави тя.
„Виждаме относителна стабилност на БСП и на „Демократична България“. Двете партии в по-малка степен бяха въвлечени в скандали, които се оформиха около „Има такъв народ“ и „Продължаваме промяната“. Левицата имат доста последователна политика. Корнелия Нинова от самото начало очерта червените линии, обяви кога ще напусне коалицията, какъв е хоризонта“, заяви Боряна Димитрова.
„Възраждане“ удвоява електоралната си тежест. Чува се и за нови политически проекти, които загряват. Може и да се отнеме част от този потенциал“, добави тя.
„Големите разделителни линии в коалицията по въпроси като ветото към република Северна Македония, войната в Украйна, как да се действа по тях, които разделителни линии много ясно личи в проучването, дават отражение и върху подкрепата на собствените избиратели на всяка една от тези партии в правителството“, посочи социологът.
50% от анкетираните вярват, че трудно ще се постигне съгласие в коалицията по важни въпроси, добави тя.
Най-големи позитиви и негативи в една такава ситуация търпи партията мандатоносител, подчерта Димитрова.
„Битките на партиите в центъра дава ръст на крайните крила. Ако в България отслабват по-умерените, ако системните партии взаимно се унищожават, ръстът радикалните настроения при неблагоприятния икономически развой е възможно да продължи“, предупреди тя.
„Не трябва да си мислим, че следващите управляващи ще са в по-лека ситуация. Доста горещи „картофи“ има, които не могат да бъдат извадени“, каза още социологът.