Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Риболовци алармират Петър Кънев - министър Иванов отговаря с мерки за подпомагане

Депутатът Петър Кънев проведе кореспонденция по реда на парламентарния контрол със земеделския министър
Ключови думи: парламент, правителство

Земеделският министър Иван Иванов обяви мерки за подпомагане на сектор „Рибарство“ в отговор до бургаския депутат от „БСП за България“ Петър Кънев. Народният представител е задал въпрос по реда на парламентарния контрол.

„От началото на 2020 г. до настоящия момент сектор „Рибарство“ е поставен в безпрецедентна ситуация. Още през 2020 г. секторът бе силно засегнат от перманентно налаганите ограничителни мерки с различен интензитет вследствие на извънредното положение, въведено заради COVID-19”, пише Кънев до министър Иванов. Това довело до огромни загуби по отношение на обороти, печалби, работни места и социални придобивки.

„След рязкото покачване на цените на електроенергията, горивата, цените на строителните материали, кислорода и фуража, необходими за адекватното функциониране на операторите в направленията „Риболов“, „Аквакултура“ и „Преработка“, себестойността на продукцията се повиши до нива, затрудняващи нейната реализация дори без постигането на каквато и да било печалба. В допълнение, поради избухването на войната в Украйна риболовът в Черно море е сериозно възпрепятстван и са възможни трайни последствия за години напред. Изгубени са за неограничено време пазарите в Украйна и Русия“, пише още депутатът.

Затова той пита: „Какви действия е предприело и предстои да предприеме Министерство на земеделието за сектор „Рибарство“ с цел преодоляване на последствията от COVID-19, драстичното покачване на цените и войната в Украйна?“

Пред „Флагман“ Петър Кънев заяви, че въпросът му е провокиран от среща с група капитани от риболовния флот. Драмата била, че към всички проблеми сега се добавил и този с мините в Черно море – резултат от войната на Русия в Украйна. Капитаните се оплакали, че никой не им обръща внимание. Затова и Петър Кънев отправил питане до земеделския министър Иван Иванов.

В отговора си министър Иванов потвърждава, че сектор „Рибарство“ преминава през тежки изпитания.

„След продължителни преговори с Европейската комисия, България въведе компенсаторни мерки за всички оператори в сектора – риболов, производство на аквакултури и преработка. Компенсациите бяха предоставени двукратно и се приеха от представителите на сектора изключително положително. До момента са изплатени общо близо 8,5 млн. лева безвъзмездна финансова помощ (БФП), като предстои да бъдат изплатени още малко над 3,2 млн. лева БФП. По този начин в сектор „Рибарство“ ще постъпят близо 11,7 млн. лева, с които операторите да покрият пропуснати ползи и непланирани загуби поради икономическите сътресения, последвали пандемията“, посочва Иван Иванов.

Икономиката на Европа все още не била възстановена. Към влошената ситуация се добавили и нови фактори – повишението на цените на ел. енергията, военните действия в Украйна и последвалите ги икономически сътресения, загубата на пазари, ръстът на цените на горивата и други ресурси, дефицит на определени стоки, опасност при излизане на риболовните кораби в акваторията на Черно море поради заплаха от дрейфуващи военни мини.

„Управляващият орган (УО) на Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г. (ПМДР) работи активно по осигуряването на функциониращ механизъм за компенсация на операторите в риболова от създадената ситуация. България изрази своята позиция на Съвета по селско стопанство и рибарство на 21.03.2022 г. относно нуждата от навременно обезщетение на сектора и чрез двата инструмента – ПМДР и бъдещата Програма за морско дело, рибарство и аквакултури 2021 – 2027 (ПМДРА). В резултат от позицията, изразена и подкрепена и от други държави-членки, е активиран кризисен механизъм чрез Решение за изпълнение (ЕС) 2022/500 на Европейската комисия (ЕК), което позволява на държавите членки да предоставят компенсации чрез ПМДРА на сектор „Рибарство“ за пропуснати приходи или допълнителни разходи, вследствие на агресията на Руската федерация в Украйна. Въпреки осигурените възможности от страна на ЕК, България счита този механизъм за неприложим, поради ранния етап на подготовка на ПМДРА от всички държави-членки и множество процеси, предхождащи тази операция, които изискват технологично време“, се казва в отговора на министъра.

На 30 март УО на ПМДР участвал в три срещи, организирани от Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“ към ЕК във връзка с прилагане на спешни кризисни мерки.

„Ясно беше изразена позицията на България за необходимостта да се отключат възможности за такива кризисни мерки по текущата програма. Свободните средства по програмата се увеличават с всеки изминал ден, предвид факта, че се прекратяват сключени договори поради всички ефекти, предизвикани от кризите, застъпващи една след друга.

В тази връзка България и повечето държави-членки настояват за осигуряването на адекватен компенсаторен механизъм по все още действащата ПМДР, което ще позволи на страната ни да осигури на операторите на риболова, аквакултурата и преработката на продукти от хидробионти бързо подпомагане. Също така България настоява да се даде възможност за бързо изменение на оперативната програма поради спешността на ситуацията. Мярката за обезщетение би могла да се разработи по подобие на добре действащия механизъм за компенсация за икономическите последици от COVID-19, което ще осигури кратък процес по разработка на правилата и условията на национално ниво. Тази позиция беше изразена официално от България на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство на 07.04.2022 г. В отговор на това искане от страните членки, ЕК пое ангажимент да обследва възможността за бързо и навременно решение чрез финансовите средства на Европейския фонд за морско дело и рибарство 2014-2020 г.“, посочва министърът.

Междувременно по инициатива на представители на сектор „Рибарство“ в Министерството на земеделието били проведени редица срещи, на които било отправено искане за предоставяне на финансова подкрепа с оглед негативните тенденции.

„След проведени дискусии с представители на сектора, включително и по време на редовно заседание на Консултативния съвет по рибарство и установено повишение с над 30% на средната цена за един килограм фураж, използван в производството на риба през 2021 г., спрямо цената му през 2020 г., е взето решение за осигуряване на подпомагане на рибопроизводителите“, информира Иван Иванов.

В писмото на министъра се аргументира и защо е целесъобразна помощ за стопаните, отглеждащи сладководна риба.

„В тази връзка на свое заседание, проведено на 01.04.2022 г., Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ взе решение за отпускане на минимална помощ (de minimis) на производителите на сладководна риба за покриване на част от разходите за закупуване на фураж за изхранване на шаранови, есетрови и пъстървови видове. Предоставянето на минимални помощи по своята същност се явява най-гъвкавият инструмент за подпомагане и се прилага най-често в случаите, в които е необходима своевременна намеса на държавата при създали се извънредни, сложни или тежки ситуации за определен сектор. Помощта ще се предоставя на лица, регистрирани по реда на чл. 25 от Закона за рибарството и аквакултурите, които са декларирали производство на риба през 2021 г. и са декларирали използвания фураж. Максималният размер, който един бенефициер може да получи, е левовата равностойност на 30 000 евро, а общият бюджет на мярката е 1 млн. лева.

Към настоящия момент Държавен фонд „Земеделие“ подготвя подробни указания за предоставяне помощта, в които ще бъдат разписани сроковете и редът за кандидатстване, изискуемите документи, процедурата за разглеждане на заявленията за подпомагане, както и сроковете за изплащане на помощта“, заключава Иван Иванов.

Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта