Разкриха кой стои зад смъртта на шефа на ООН през 1961 г.
Документ, класифициран като „строго секретен“, получен от френския писател и журналист Морен Пикар, разкрива, че ОАС (Тайна въоръжена организация/ Organisation de l'armee secrete") - нелегално крайнодясно паравоенно движение, противопоставящо се на независимостта на Алжир, е издало смъртна присъда на генералния секретар на ООН Даг Хамаршелд. Той загива през 1961 г. в катастрофа на самолета му в Африка при и до днес неизяснени обстоятелства, предаде Франс прес.
Грешка на пилота? Неуспешно отклоняване от курса? Сваляне на самолета? 60 години по-късно мистерията още съществува, а през септември се очаква окончателен доклад от разследването на ООН. В случая са изникнали множество линии на разследване, включващи шпиони, наемници и индустриалци, предава dnes.bg.
Автор на книгата от 2019 г. „Те убиха господин Х.“, Пикар наскоро открива документа на ОАС. Това е факсимиле на писмо в папките на бившия секретар по африканските въпроси в Елисейския дворец Жак Фокар, съхранявани във френския национален архив.
Писмото, видяно от АФП, е адресирано до шведа Хамаршелд. На него има буква Х, оградена със синьо, и червен печат за „строго секретно“. В текста остро се критикуват няколко аспекта на неговата политика, водена на фона на обща деколонизация.
Написано в Париж, писмото посочва, че тогавашният ръководител на ООН е „осъден на смърт“ от ръководния орган на ОАС заради действията си, след констатация, че е наложително да се сложи край на вредната му намеса в световните дела. Тази присъда в съответствие с правосъдието и справедливостта ще бъде изпълнена „възможно най-скоро“, уточнява писмото с дата от края на юли 1961 г.
Самолетът, с който пътува 56-годишният Хамаршелд заедно с още 15 души, се разбива на 18 септември 1961 г. в тогавашната Северна Родезия, днес Замбия. Генералният секретар е трябвало да преговаря за прекратяване на огъня в богатата на минерали Катанга.
Тази провинция се отделя през юли 1960 г. след обявяването на независимост от бившето Белгийско Конго. Другата цел на Хамаршелд е била да измъкне отряд „сини каски“ от опасна ситуация.
Разследването на ООН на обстоятелствата около катастрофата беше подновено през 2015-16 г. след откриването на нови данни, като световната организация реши да не изоставя хипотезата за въздушна атака. През 2019 г. разследващите изразиха съжаление за липсата на сътрудничество от страна на САЩ, Великобритания и Република Южна Африка, за да бъде хвърлена светлина върху тази афера.
/БТА/