Заменят ковид добавката с антиинфлационна помощ?
По никакъв начин не бива да допускаме пенсионерите да си мислят, че им намаляваме пенсията от 1 юли, когато няма да се плаща ковид добавката. Това каза в „Денят започва“ по БНТ социалният министър Георги Гьоков.
„На всички стана ясно, че трябва да се осъвременят пенсиите с 6,1%. Увеличение на пенсиите по швейцарското правило не покрива обаче средствата от отпадащата добавката и затова мислим за други вариантите. Сформирахме работна група с колеги от други министерства, с които правим изчисления“, добави той.
Инфлационна индексация на пенсиите се очаква от първи юли.
Гьоков обясни, че се обмисля дали към пенсиите да не се добави твърда сума под формата на антиинфлационна добавка. Пенсиите може да се увеличат с процент, равен на сбора на инфлацията и ръста на средноосигурителния доход. Другият вариант, според министъра, е да се пристъпи към индексация на два етапа - например, по швейцарското правило и последващо осъвременяване.
"Няма да изненадаме пенсионрите неприятно. Може само приятно. Светът е в криза, не само в България има инфлация. Аз съм съгласен с твърденията, че подобно наливане в пенсиите провокира инфлация, но не мога да се съглася, че за да не правим това, трябва да оставим хората гладни", коментира Гьоков.
От днес започва изплащането на великденската добавка към пенсиите от 70 лв. Тя ще бъде изплатена на всички пенсионери независимо от размера, който получават.
„Парите са за подкрепа на възрастните хора, за да посрещнат по-добре Великден. Защо да не разглеждаме тези средства и като помощ при една инфлация. Повишиха се цените на храните и на всички стоки от първа необходимост. От днес всички, които си получават парите в пощата, могат да си вземат и великденската добавка“, заяви министърът.
„Хората, които си получават парите по банков път, също може да си ги изтеглят днес. Настоявах сумата да е по-голяма, но след разчетите на средствата, се оказа, че не може да платим на всички пенсионери“, добави той.
Министерството на труда и социалната политика не приема замразяването на размера на минималната работна заплата, заложено в средносрочната тригодишна рамка, изготвена от министерството на финансите.
"Тази рамка се актуализира на всеки три месеца. Аз съм сигурен, че заложеното там е изчислявано преди войната в Украйна и не е отчетена тежестта на събитията", каза Георги Гьоков.
Той допълни, че е възможно от първи юли да има увеличение на заплатите на социалните работници.
НО - според заслугите.
Т.е. според внесените осигуровки, не на калпак.