Строителят на младежкия дом в ж.к."Меден рудник" се отказа, избрахме нов
Кметът Димитър Николов присъства на старта на пилотният проект на Община Бургас за внедряване на възобновяеми енергийни източници в детска ясла № 3 в ж.к. „Братя Миладинови“. Реализирането на проекта в сградата ще подобри значително енергийната ефективност, комфортът и условията за отглеждане и развитие на децата в яслата. Има ли Община Бургас други подобни проекти по Плана за възстановяване и на какъв етап са стартиралите вече обекти, отговаря кметът:
- Г-н Николов, Община Бургас ще има нови проекти предложения във връзка с Плана за възстановяване?
- С голямо нетърпение очакваме обявяването на стълбове в Плана за възстановяване. Имаме идеи, както за общинска инфраструктура, така и за читалища, спортна инфраструктура, обществени сгради и др. Но нека първо да видим критериите, по които ще кандидатстваме. Имаме готови одобрени технически проекти, можем да ги адаптираме, така че Община Бургас да получи максимален брой точки при оценката на конректните инвестиционни проекти.
- Днес Бургас стартира иновативен проект, а именно в детска ясла №3 в Бургас ще използват геотермална инсталация. Подобни проекти за енергийна ефективност включени ли са в предложенията на Община Бургас за финансиране?
- Да, но планът за възстановяване е много по-мощен като финансова програма и той ще даде възможности за много по-голямо разнообразие за въвеждане на мерки по енергийна ефективност. Чакаме с нетърпение вече конкретните мерки и управляващите органи да обявят старт на инициативата.
- На какъв етап е проектът за Младежки център в жк „Меден рудник“? Заради проблемите с цените на строителните материали ще се наложат ли корекции в строителството?
- Както е изветсно, фирмата, която досега изпълняваше проекта, се отказа да заради завишените цени на строителните материали. Обявихме нова обществена поръчка. Вече има класиране на нова фирма, която трябва да довърши проекта. До момента в бюджета са залоежени средства за компенсиране на това оскъпяване - наша местна общинска индексация. Писали сме писмо на управляващия орган, в очакване сме, логично е да бъдем компенсирани с ръста на цените. Това не е само за Бургас, а за цялата страна.
- При други общински проекти има ли подобни казуси?
- При всички строителни обекти има. В детските градини по същия начин. Колегите преговарят с фирмите изпълнители да довършат обектите. Всеки конкретен проект е по различен начин, единият е по-напреднал, другият е в начален етап. В трети, например, има по-голямо съдържание на метал и т.нат.
- Отнася ли се това и за новия корпус на Математическата гимназия?
- За всички нови строителни площадки, които стартираме сега, ние вече правим индексация с новите цени и ги залагаме в бюджетите, които, разбира се, че ще се увеличат. Това например касае новия корпус на училището в кв. Сарафово, защото е спешен. Проблемът там е много сериозен, това беше и причината да входирам докладна записка, за да може Общинският съвет да даде старт на строежа. Въпреки че не сме осигурили целия бюджет за новия корпус на училището, ние стартираме дейнстите по строителството, тъй като не можем да отлагаме с нито един ден. Децата няма къде да учат, не можем 45 ученици да ги затворим в в една класна стая.
Разкрита е и дарителска сметка за довършване на проекта. Чрез вас, медиите, още вендъж призоваваме бургаския бизнес да отворят сърцата си към тази благородна и хуманна кампания да изградим ново училище. Навремето, когато е започнало разрастването на Бургас от една малка махала, голяма част от тези обществени сгради, особено училищата, са изграждани не само с общински средства, но и с дарения. Пример е благодетелят на града ни Александър Коджакафалията.
*В интервюто са използвани въпроси и на други медии
защото дори и нещо хубаво да напиша за него, което няма да бъде истина,
Мародерите от ФлЕгман,отново ми забраняват да пиша!
Досега не е било проблем да се сключи договор на една цена и веднага да се пише анекс с по-висока. Така че не ни ги пробутвайте тия?