Китай изпратил ракети за Сърбия с полет, нарушил въздушното пространство на НАТО през България и Турция
Шест китайски самолета са преминали транзитно през България и Турция на 11 април, за да доставят ракети за Сърбия – един от ключовите „съюзници“ на Путин. Транспортните летателни апарати са осъществили това без знанието и без разрешението на НАТО. Действието вероятно трябва да се разглежда като „демонстрация на сила“ докато сръбският президент Александър Вучич наскоро бе заявил, че НАТО отказва да позволи на Китай да премине през въздушното пространство на Алианса.
Транспортните самолети Y-20 са доставили противовъздушни ракети в Сърбия, използвайки гражданското летище „Никола Тесла“ в Белград. Установките са от модел FK-3 и представляват аналог на американските „Patriot”, земя-въздух. Самите ракети пък могат да достигат скорост до 6 пъти по-висока от тази на звука и имат обсег от около 150 км. Във всяка установка има общо 12 ракети, разпределени в 3 камиона.
Интересно е, че шестте самолета са летели във формация един до друг, вместо един след друг и са използвали най-новите системи за проследяване MLat вместо традиционен радар. Според независими доклади поне някои от тях са премахнали покритията за противоракетните си системи (flare). Това значи едно от две неща – или китайците са смятали, че ще срещнат съпротива при нарушаването на въздушното пространство на НАТО, или са искали да покажат, че очакват съпротива.
С доставката на ракетите Сърбия се превръща в първата страна в Европа, която използва такава военна техника от Китай. Така тя увеличава вече така или иначе растящия си арсенал от китайски и руски дронове, танкове и бойни самолети, закупени през последните години.
„Инцидентът“, както го наричат в НАТО, създава опасения, че продължаващото трупане на оръжия в региона може да ескалира във война. Въпреки това Сърбия в момента опитва да стартира процедурите по влизане в ЕС докато редица анализатори смятат, че страната се готви за война в Косово. То пък обяви независимост през 2008 г. и впоследствие поиска да влезе в НАТО. Страната все още не призната от Китай, Русия и Сърбия.
Белград изглежда обаче има неясни отношения с Москва. Сърбия бе една от страните, която гласува „за“ осъждането на руската инвазия в Украйна по време на конгреса в ООН. В същото време обаче отказа да се включи в санкциите срещу Русия.
Мутрата не само построи газопровод на Русия (с нашите пари), не само саботира газовата връзка с Гърция, но и подкрепяше военните планове на Кремъл.
А КАСКЕТУРАТА и останалите ПРОДУПЧЕНИ служби си бъркаха в носа и се правеха на луди.
Сиганите са ес, които даже да копират не могат.