Оставката на земеделския министър искана на шега?
Министърът на земеделието Иван Иванов няма да подава оставка. Той изтъкна, че искането да се оттегли вероятно е първоаприлска шега, както и твърдението, че двама негови заместници са се сбили пред сградата на министерството.
Искането за оставката ми е излязло на 1 април и не виждам смисъл да го коментирам, каза той в „Денят започва“ по БНТ.
„Някой хора имат добро чувство за хумор. Пускането на подобни слухове, означава, че си вършим добре работата и сме засегнали нечий интереси“, заяви Иванов.
„Политизацията на българското земеделие не в полза на никого. Тези политически атаки, които са свързани с бившите управляващи, едва ли биха могли по някакъв начин да разклатят управлението в министерството. Освен това ние имаме неотложни задачи, които са най-вече за подпомагане на българските фермери“, добави той.
„През последните дни извършихме много действия в тази насока както с национални, така и с европейски средства. Тази година има безпрецедентно подпомагане на земеделския сектор с държавни пари. Такъв ресурс досега никога не е бил отделян“, заяви министърът.
„Със средствата, които утре ще бъдат одобрени от Министерския съвет и от Държавен фонд „Земеделие“, тази година има допълнително 182,5 млн. лева, които ще се влеят в сектора, освен тези, които са в бюджета на фонда и тези, които са от министерството за борба с градушките, за напояване и др. Общо средствата, които ще се изхарчат през първото полугодие, са около 200 млн. лева“, съобщи той.
„В бюджета на ДФ „Земеделие“ имаме други 300 млн. лева, от които 163 милиона са държавни помощи, а останалите са европейски средства. Те се дават всяка година за т.нар. директни плащания на земеделските. В момента работим с Европейската комисия. Миналата седмица бях в Германия, ходих и в Люксембург, за да може да защитим нашите позиции по отношение на подпомагането на този сектор“, сподели Иванов.
„Настояваме Еврокомисията да одобри още един механизъм за помощ. Убедили сме вече 13 държави членки за обща декларация, за да може средствата от Програмата за развитие на селските райони да бъдат отпуснати за подпомагане на земеделските производители“, добави той.
Минимумът, който очакваме да ни се разреши да използваме през второто полугодие, е 35 млн. евро, уточни министърът.
„Знаете, че ЕС отпусна този кризисен бюджет от 500 млн. евро, а за България – 10,6 млн. евро. Ние настояваме да се разработи още един механизъм за държавна помощ, подобна на Ковид помощта“, добави той.
„Утре следобед на заседанието на УС на ДФ „Земеделие“ ще настояваме да започне приема на тези 142 млн. лева, т.е. на така наречените Ковид помощи за животновъди и растениевъди. В най-кратки срокове те трябва да бъдат изплатени“, подчерта Иванов.
„За Ковид помощта ще изискваме от земеделските стопани да представят документи за увеличените си разходи. Искаме да осветлим сектора. Ще бъдат проверявани отделни стопани“, добави той.
„При актуализацията на бюджета ще искаме да допълним до 200% 10-те млн. евро, които Еврокомисията ни отпускат като извънредна помощ. В момента правим анализ за тези средства. Ние не можем да изхарчим нито един лев повече от това, което ЕС ни дава като рамка. Това се отнася дори за националните средства“, обясни земеделският министър.
„Анализът е нужен, за да преценим колко земеделски стопани се нуждаят от тези средства и колко пари държавата трябва да отпусне. Отделно с Министерството на финансите разработваме и механизъм за отпускане на средства за кредитиране на стопаните“, добави той.
На въпроса дали очаква от ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ да подкрепят искането на БСП за гласуване с хартиени бюлетини на следващите избори той отговори със „съмнявам се“ и добави, че от левицата не се готвят за предсрочни избори.