Разследват кой разора дюните на плаж Бутамята, хотелиер ги изкара трънак
Разораният пясък на плаж Бутамята в Синеморец не е дюни, има само тръни. Това каза хотелиерът Атанас Атанасов, който се появи неочаквано пред камерата на Нова телевизия, докато Гергана Николова, която подала сигнала за разораването на мястото и директорът на РИОСВ-Бургас Павел Маринов говориха за пясъчните образувания в защитената територия.
Кадри от дейността на тежкотоварната машина в Природен парк „Странджа” бяха публикувани в социалните мрежи.
„Защо нахлувате така в ефира? Вие ли изпратихте багера“, попита репортерът Цеца Алексова, а неканеният хотелиер продължи да крещи на шефа на екоинспекцията, който пък се опитваше да обясни, че според документите на мястото, където още си личат следите от тежката машина, е имало дюни.
„Не съм изпращал багер, но това място трябва да бъде изчистено от тръните. Моите клиенти идват тук на плаж. Върху клоните ли ще стоят?“, попита Атанасов.
След проверка: Нарушение на дюните на плаж в Синеморец
Сигналът за разораните дюни е подаден вчера сутринта на телефон 112 от Гергана Николова. На място са пристигнали представители на община Царево и регионалната екоинспекция в Бургас. Дали действително са унищожени дюни предстои да стане ясно след края на проверката.
„Станах неволен свидетел на багера, който заравняваше дюната. В първия момент силно се надявах, че очите ме лъжат и просто се провежда чистене на плажа. След това видях, че заравняват реално съществуваща дюна”, разказа тя.
„Подадох сигнал на 112. След 10 минути се върнах, за да видя какво се случва. Нямаше и следа от багера. Притеснително е да установим, че след подаване на сигнал някой предупреждава извършителите на нарушението, така че те да прикрият следите си”, добави Николова.
По думите й липсва и табелата, която посочва, че мястото е защитена местност.
„Вчера беше установено извършеното тук. Съставен е протокол. След кратък анализ съответните органи ще бъдат уведомени, за да направят разследване и извършителят да понесе отговорност. Очевидно има нарушаване на сиви дюни”, заяви Павел Маринов.
В картографският материал на кадастъра за това място, където е копал багера, има обявени дюни, подчерта той.
Няма такова нещо, прекъсна го хотелиерът.
„Ще уведомим Министерството на туризма и прокуратурата, които са компетентни да се произнесат по този въпрос. Излишно е да влизаме в безсмислени спорове“, заяви шефът на РИОСВ – Бургас.
Това не е дюни, а си е пясък, повтори Атанасов.
Още вчера някой се опита да зачисти следите от багера, но те се виждат, каза пък Гергана Николова.
„Никога не е имало. Тук от 1999 г. си спираме колите. Тук 13 години имам заведения и вие ще ми кажете, че това са дюни“, репликира я хотелиерът.
Значи от 13 години нарушавате закона, коментира природозащитничката.
„Като турист предпочитам да има природа. Когато има пътечки, минавам през тях, а не през дюните. Крайно време е да се образоват малко и концесионери, и хотелиери“, каза още тя.
2) хващат първия човек от градчето където всеки знае всеки, да каже кой е избрал дюните , не да си губят времето с разследване. След това се доказва че и той и отново целия държавен апарат да се стовари върху него... трябва да се разбере че сме държава със закони не джандем.
А сега развалят плащат глоба и има разрешение за строеж
Разследване го.
Ехоооо, прокурора на Царево и кмета, вземете отношение.
Възмутени сме за поредния нагъл хотелиер унищожил пясъчните дюни
При комунизма щеше вече да е в затвора.