Изкуство по време на война: Какво е общото между Лили Иванова и Майкъл Джексън и защо са свързани с Украйна и Бургас?
Украинският художник Володимир Сторозум подреди изложба „Портрет“ с интарзии (мозайка от дървени парченца или фурнир, залепени върху дървена плоскост, полирана и лакирана) в Бургас. Експозицията бе открита на емблематично място - в залата на Дружеството на художниците на ул. „Александровска“ 22, и ще остане там до 15 април.
На събитието присъстваха почетният консул на Украйна в Бургас Димитър Караненов, зам.-кметът по култура, туризъм и спорт в Община Бургас Диана Саватева и др.
Картините представят портрети, огромни на мащаб, на известни български, украински и световни личности, голяма част от които музиканти. Сред впечатляващите творби ще видите ликовете на Лили Иванова, Силвия Кацарова, Майкъл Джексън.
„Изкуство по време на война“, така може да се нарече експозицията, въпреки че тя е организирана много преди нахлуването на Русия в Украйна. Събитието премина емоционално и при огромен интерес заради нарастващата война.
Изложбата бе открита от художника и краевед Митко Иванов.
„Днес във всяка точка на света думата Украйна оказва едно магично въздействие. Напоследък се развихря дискусия дали може в момент, в който има агресия, да има втора гледна точка. И с много голямо удоволствие можем да преминем към това, което нас ни е събрало тук, а именно изложбата на Володимир. Неговата гледна точка по време на война“, каза при откриването на събитието Митко Иванов.
Своите приветствия към домакините, автора на изложбата и всички гости отправи почетният консул на Украйна в България Димитър Караненов.
„За мен е чест този, че красив сюжет ни събра всички нас в тази прекрасна зала. Това е примерът на адаптацията на украинците тук в България и конкретно в Бургас. Адаптация, която, независимо от сложните времена, тежки дни в Украйна, дава светъл лъч. Володя, благодаря ти, точно навреме се открива изложбата. Украинската диаспора, обръщам се към вас, поканете всички от Обзор до Царево, всеки ден тук да има посещение, за да може тези хора да почувстват, че има и има и друг прочит в тежките дни. Ние трябва да покажем, че Украйна живее тук при нас и нашите врати са отворени за всички“, каза почтеният консул на Украйна в Бургас.
Димитър Караненов отправи и предизвикателство към автора на експозицията, а именно следващата изложба да е свързана и с Бургас – град, който от 6 години е дом на Володимир Сторозум.
Володимир Сторозум за първи път показва уникалните си произведения на бургазлии в самостоятелна изложба. А през лятото на 2020 година участва заедно с други художници в Дните на украинската култура в Бургас. За„Портрет“ той се е подготвял повече от 5 години. Сторозум работи с уникалната техника „интарзия“, която е практикувана още в Древен Египет. При интарзия образите се създават чрез мозайка от фино преплетени дървени елементи. Повече от месец художникът работи само по една картина, разказа той пред Флагман.бг.
„Аз съм много щастлив и светъл човек, занимавам се с творчество и с тази светлина запалвам всичко около мене и всичко, което виждате, аз го правя с много любов“, добави пред гостите развълнуваният автор.
Той получи поздравления и от зам.-кмета Диана Саватева, която подчерта, че чрез картините му ние имаме възможност да се доближим и да разберем една интересна и не толкова популярна техника.
„Когато обществото боледува, изкуството е най-добрият лек. Тя има тази сила да събира хората“, каза Саватева и припомни, че Община Бургас заедно с други институции в града подават ръка на хората с бежански статут да посетят безплатно културни събития в града.
Изложбата има и благотворителна цел, съпругата на Володимир – Лидия представи списък с неща от първа необходимост за украинските деца, които са настанени в Бургаска област. (ВИЖ СПИСЪКА В ГАЛЕРИЯТА)
Володимир Ярославович Сторозум е роден на 2 декември 1962 г. в Русия, тъй като родителите му са били насилствено депортирани в Сибир по време на Съветския режим. Когато Володимир е бил на една година, родителите му са се върнали в Украйна, гр. Кременец (Тернополска област).
След като завършва училище през 1988 г., той влиза в Лвовското училище за приложни и декоративни изкуства „Иван Труш“, катедра „Художественото дървообработване“, което по това време поддържа тесни връзки по обмен на студенти с община Котел в България.
От втората година започва да изучава техниката на интарзия. Завършва училището през 1992 г.
През 1993 г. влиза в Лвовският институт за приложни и декоративни изкуства, в катедра “Интериор и мебели”. Като студент на института активно участва в изложби.
След като завършва института, той открива собствен бизнес, а именно дървообработваща работилница в Кременец, която продължава да работи по време на войната.
След преместването си в Бургас, България продължава творческата си дейност в техниката на интарзия.