Силно Българско Участие на „Амброзети“ – Европейският Мозъчен Тръст
Основната тема на 33-тото издание на престижния икономически форум „Амброзети“ беше „Перспективи за икономиките и финансите“ и събра на едно място ръководители на най-големите международни и национални финансови и икономически институции, както и избрани представители на големия бизнес. Председателят на Фирмената група на Търговска Лига, Тихомир Каменов, участва вече 15 години в пролетната и в есенната сесии на форума.
Защо е важно?
Италия получи одобрение за прилагането на най-големия план за възстановяване от пандемията в размер на над 184 милиарда евро и сега иска допълнения, за да стигне над 200 милиарда европейска субсидия. България скоро, тази седмица, едва ще подпише плана за скромните 6,2 милиарда евро. Следователно, спрямо населението си, България получава около 3 цели пъти по-малко средства от Италия. Българските участници на форума питаха и търсиха отговори дали, кога и как България може да навакса, включително чрез други нови програми, и компенсира асиметричното негативно влияние на голямата нова европейска война.
Тихомир Каменов зададе въпроси към американските участници Нуриел Рубини, Елен Зентнер и М. А. Ел-Ериан и към управителя на Централната банка на Нидерландия Клаас Нот. Всички се обединиха около разбирането, че средствата в новия европейски фонд за енергийно подпомагане трябва да бъдат много повече от сега предвидените, трябва да се приеме решение и работата му да започне бързо. Специално следва да бъдат силно подпомогнати България и черноморските страни от ЕС и НАТО. Европейските комисари, като Паоло Джентилиони и техните екипи, както и Лоранс Бун, заместник-генерален директор на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, се съгласиха с необходимостта от още по-голяма европейска помощ към засегнатите държави членки. „Трябват ни не само нови енергийни и инфраструктурни фондове за източния фланг на ЕС и НАТО, а социални и образователни, унифицирани европейски програми, в големи мащаби, за да спрем изтичането на образовани кадри като лекари и инженери. В противен случай междудържавното разделение в Съюза на бедни и богати, болни и дълго живеещи и толерирането на концерните поради национален егоизъм, ще ни раздели за дълго и съсипе Съюза: европейският проект е сега уникално сплотен, поради войната, по специален ценностен начин и не трябва да изпуснем момента за федерализация на ЕС“, каза Каменов. „Прозорецът е до 2 години“.
Асен Василев, на свой ред, направи отлично впечатление последния ден, като концептуално презентира идеята „Каква нова Европа искаме“ – на две или три скорости (Източна – Западна, Северна – Южна) или хармонизирана, единна Европа. Според Василев е много важно дали просперитетът, социалната и националната сигурност идват преди опазването на околната среда и ликвидирането на въглищата от местно производство като източник на енергия. Той потвърди, че образователни и изследователски програми, като много успешната „Еразъм“, трябва мощно да се разгърнат. Стана ясно, че ние сме успешни, балансирани и предвидими за чуждите инвеститори и това се потвърждава от нарастващата подкрепа на българската диаспора от Европа и Съединените щати.
България изпъкна като инвестиционно привлекателна и сигурна дестинация за бизнес, независимо от заплахите, предизвикателствата и несигурността. Даже в условията на затихваща глобализация, поради потиснатата и подчинената досегашна роля на страната, двамата наши участници прогнозираха нарастващо значение на България, като флангови (досегашен периферен) участник в двата съюза – икономическия (ЕС) и отбранителния (НАТО).
Много потенциални инвеститори участваха в кулоарните дискусии, където специално бяха повдигнати въпросите за борбата с корупцията и рекета.