С цитостатични микросфери лекуват метастази в черен дроб
За първи път в Бургас бе използван световен метод за лечение на метастази на черен дроб, посредством лекарствоотделящи микросфери Life Pearls. Иновацията бе въведена от екипа на Сектора по инвазивна кардиология в университетска болница „Дева Мария“ в тясно сътрудничество с доц. д-р Васил Велчев, завеждащ Сектора по електрокардиостимулация в УМБАЛ „Света Анна“ в София.
ДЕМ-ТАСЕ (лекарствоотделящи микросфери – транс артериална хемо емболизация) е методика, която се прилага във всички европейски държави в последните 15 години. В Бургас методът бе приложен на пациент с рак на дебело черво, метастазирал в черния дроб. Освен при колоректален карцином с разсейки, с Life Pearls могат да се третират добре кръвоснабдени първични хепатоцелуларни карциноми. Напоследък има данни и за добро повлияване на овариален карцином. Положителният ефект идва от кумулацията на двата механизма на действие на перлите- те механично запушват хранещите тумора съдове и предизвикват хипоксия и локално отделят цитостатик, като с това се избягват тежките последствия за организма от системната химиотерапия.
„Става въпрос за локална терапия на чернодробни метастази с цитостатик, който е натоварен върху тези микросфери. Те са изключително еластични и успяват да достигнат максимално до най-дисталната част на съда. Интересното при тях е, че намаляват и увеличават обема си с една четвърт- така могат да бъдат напоени с лекарство, а когато то се отдели, да се свият до първоначалния си обем. След това сферите отново набъбват и така спират кръвотока до метастазата. Така лекарството действа максимално дълго. Използва се артериален достъп, за да се достигнат съдовете на новообразуванието. Това е иновация за града и съм щастлива, че отново екипът на Сектора по инвазивна кардиология в университетска болница „Дева Мария“ я въвежда.“ разказва д-р Мариана Контева, началник на сектора по инвазивна кардиология в болницата, която извърши процедурата.
Дали пациентът е подходящ за терапия с Life Pearls се определя от вида и стадирането на тумора и резултатите от биопсията. „Ние като екип, след контрастен скенер на кръвоснабдяването на черния дроб и локализацията на метастазите, размера и големината, взимаме решение дали е удачно да се използва тази терапия. Методиката е такава, че не могат да се третират малки метастази, а при изключително големите и рискът е много голям. Тук е много важен балансът- да се определи дали този метод ще подобри качеството на живот на пациента или не. За съжаление, не всеки пациент е подходящ и не всяка метастаза може да се третира така.“ обяснява д-р Контева.
Методиката налага работа в мултидисциплинарен екип, което не е новост за инвазивните кардиолози на УМБАЛ „Дева Мария“. Пациентите се оценяват от екип лекари – гастроентеролози или хирурзи, цитостатикът се определя от онкотерапевтите, а интервенцията се извършва от инвазивни кардиолози и анестезиолози. „Всички ние работим в тясна връзка. Колкото по-дълго ние третираме метастазите, толкова по-дълго другите специалисти могат да терапевтират пациента. Локализирайки цитостатика и насочвайки го конкретно към метастазите, ние намаляваме неговата токсичност за организма и даваме по-голям шанс за излекуване. Работим заедно с хирурзите, гастроентеролозите, онколозите и общата ни цел е да удължим живота на пациента и да повишим неговото качество. Всички ние сме част от лечението на пациента, като във всеки един момент той е във връзка и с хирурга си, и с онколога си.“ допълва д-р Контева.
Екипът инвазивни кардиолози на университетска болница „Дева Мария“ отдавна работи в областта на екстракардиалната патология и периферните усложнения. Дългогодишното партньорство с много водещи световни и български кардиологични центрове прави възможно въвеждането на редица иновативни процедури. „Ще бъда откровена- възхитена съм от това, че методики, които до преди години ги гледахме само по конгреси в чужбина, вече са достъпни у нас, работим по тях, лекуваме пациенти в Бургас с тях. Искам да благодаря на ръководството на болницата, че ни дава възможност да излезем от рутината и поема риска, заедно с нас, да доближим световните стандарти, колкото и бутикови да са те понякога.“ в заключение каза д-р Контева.